عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد بهبود روابط ایران و عربستان ،گفت: در خاورمیانه سه قدرت مهم و کلیدی یعنی ایران ،ترکیه و عربستان را داریم که هر کدام به نوعی در جهان اسلام نفوذ و جایگاه خاص خودشان را دارند و دارای توانمندی های خاص اقتصادی، سیاسی، نظامی و فرهنگی در منطقه و جهان اسلام هستند.

گیل خبر/به نقل از عصر ایران، جلیل رحیمی جهان آبادی با بیان این مطلب افزود: متاسفانه به دلیل سیاست های که رژیم صهیونیستی از یک طرف در پیش گرفت و بخشی از سیاست های نادرستی که هیات حاکمه جدید عربستان در پیش گرفت چالش های متعددی در رابطه بین ایران و سعودی ها ایجاد شد در چند دور مذاکراتی که با وساطت عراقی ها انجام شده است به بهبود شرایط و کاهش تنش ها نزدیک می شویم و به سمت بازگشایی روابط دیپلماتیک و سفارتخانه ها می‌رویم که این امر مبارک و ارزشمندی است .

وی تاکید کرد: کاهش تنش بین ایران و عربستان و بهبود رابطه می تواند به بهبود رابطه ما با جهان عرب بینجامد و از طرف دیگر عربستان هم بخشی از دغدغه های را که دارد کاهش دهد و هر دو کشور به توسعه و پیشرفت مسایل اقتصادی خودشان بپردازند.

جهان آبادی افزود: اگر بتوان به روابط دوجانبه ایران و عربستان ترکیه را هم اضافه کرد و مثلث سه گانه ای شکل بگیرد و حتی بعدها مصر را به این مجموعه اضافه کرد می تواند به جهان اسلام و کشورهای منطقه قدرت بیشتری داد در عین حال نفوذ خارجی ها کاهش می یابد و تنش ها و چالش ها کم می شود و فرصت بیشتری می دهد که این کشورها به امور داخلی خودشان و شهروندان بپردازند و این کار ارزشمند است .

جهان آبادی در مورد دلایل نگرانی رژیم صهیونیستی و آمریکا از این بهبود روابط گفت: اسرایل به هر میزان بتواند تنش بین کشورهای اسلامی را دامن بزند بیشتر می تواند در این کشورها نفوذ کند. مثلا از طریق ایران هراسی در کشورهای عربی، آذربایجان و در ترکیه و آسیای مرکزی نفوذ کند و این شیوه کاری رژیم صهیونیستی است که از طریق این چالش ها نفوذ و حضور خودش را در کشورهای منطقه بیشتر کند چراکه در انزوا قرار دارد هم به لحاظ سیاسی و هم نظامی و فرهنگی در انزوا قرار دارد و این رژیم آسیب پذیر شده است و این آسیب پذیری را می خواهد به این نحو جبران کند .

وی گفت: ما باید در این کشورهای اسلامی درایت لازم را داشته باشیم که مانع چالش ها بین ایران عربستان و ترکیه شویم و بازگشایی روابط ایران و مصر نیز می تواند به بهبود ارتباطات ما در شمال آفریقا کمک کند