آرشیو بخش علمی

دانشمندان یک ماهی شفاف و به ندرت دیده شده، یک عنکبوت دریایی بزرگ و یک قلابچه‌ماهی را در سفری به اعماق دریا در نزدیکی آلاسکا مشاهده کردند.

تلسکوپ فضایی هابل تصویری زیبا از خوشه ستاره‌ای کروی ان‌جی‌سی ۶۵۶۹ ثبت کرده است.

براساس یک گزارش جدید، دولت چین در حال اجرای هوش مصنوعی پیشرفته‌ای برای نظارت بر ذهن ده‌ها تن از مقامات حزب کمونیست برای ارزیابی وفاداری آن‌ها است.

ابتلا به برخی ویروس ها ، بویی در بدن انسان ها ایجاد می کند که پشه ها راغب به گزیدنشان می شوند.

بررسی جدید پژوهشگران انگلیسی نشان می‌دهد که سوءاستفاده عاطفی در کودکی می‌تواند به بروز اسکیزوفرنی در بزرگسالی منجر شود.

باستان‌شناسان می‌گویند یک فسیل باستانی کشف شده در منطقه‌ای موسوم به «گهواره بشریت» یک میلیون سال قدیمی‌تر از تصورات قبلی است.

حقیقات نشان می‌دهد که ویروس‌های سیستم گوارشی مانند روتاویروس‌(Rotavirus) با اتصال به میکروپلاستیک‌ها می‌توانند تا سه روز فعال و بیماری‌زا باقی بمانند.

پژوهشگران انگلیسی، بیماری ژنتیکی جدیدی را شناسایی کرده‌اند که به تاخیر رشد عقلانی در کودکان منجر می‌شود.

نتایج پژوهش جدیدی که در "مؤسسه فناوری فدرال زوریخ" انجام شده است، نشان می‌دهد احتمال پیشروی سرطان پستان هنگام خواب شبانه بیشتر است.

پژوهشگران انگلیسی قصد دارند طی پروژه جدید خود، تاثیر خواب را بر بازیابی توانایی حرکت کردن پس از سکته مغزی بررسی کنند.

​دانشمندان دانشگاه "لاتروب" استرالیا در مطالعه‌ای جدید نشان دادند که بیماری کووید-۱۹ قادر به ایجاد توده‌هایی پروتئینی است که مشابه آن‌ها در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر یافت می‌شوند.

همیشه برای رسیدن به یک سری اهداف باید به دنبال چیزی باشیم که ما را به کیفیت خیلی بالایی در زمینه خدمات رسانی می رساند. ما در کسب و کاری که داریم سعی مان بر این است که بیشتر رضایت مشتری را جلب کنیم و رضایت مشتری برای ما در درجه اول اهمیت قرار دارد.

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که کمبود ویتامین D به طور مستقیم با خطر بروز زوال عقل مرتبط است.

آزمایش‌های این تیم نشان داد، همان بخشی از پروتئین آلفا سینوکلئین که به وزیکول‌ها متصل می‌شود، با ماشین‌های سلولی به نام ساختارهای "P-body" که به تنظیم بیان ژن از طریق RNA پیام‌رسان (mRNA) کمک می‌کند، نیز متصل می‌شود.

نمونه‌هایی از دشت بازالتی "اقیانوس طوفان‌ها" در ماه، ممکن است بتواند به تعیین منشاء آب‌های ماه کمک کند.

نخستین ابر ماه سال ۲۰۲۲ تا ساعاتی دیگر بر فراز آسمان ظهور می‌کند.

با تحقیقات جدید دانشمندان شاید در نهایت بفهمیم که چرا زنان سرما را شدیدتر از مردان احساس می‌کنند.

مطالعه جدیدی که به تازگی در یک نشست سالانه ارائه شده نشان از ارتباط قوی میان ابتلا به پیش دیابت و افزایش احتمال بروز حمله قلبی دارد.

اگر پزشک برای شما آزمایش MCH تجویز کرده است، بهتر است بدانید که آزمایش MCH یکی از فاکتورهای مورد سنجش در آزمایش ...

نتایج مطالعات یک متخصص ترکیه‌ای در دانشگاه سقاریه نشان داده است که حدود ۱۳ هزار ذره میکروپلاستیک از هر عدد چای کیسه‌ای (تی بگ) وارد آب جوشی می‌شود که از آن برای درست کردن چای استفاده می‌کنیم و می‌خوریم.

محققان دانشگاه بیرمنگام بریتانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند دیدن کابوس ممکن است نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد.

عواقب خطرناک "بی تحرکی برای طولانی مدت" به طور گسترده شناخته شده است.

گسترش علوم کامپیوتر و سیستم‌ های کامپیوتری و الکترونیکی باعث توجه به استفاده از ان در زندگی روزمره بشر به شکل فزآینده‌ای ...

گروهی از محققان در مطالعه اخیرشان روش جدیدی که طی آن سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت‌های ویروسی چشمی مداخله و از چشم محافظت می‌کند را کشف کرده‌اند.

پژوهشگران هلندی و آمریکایی در بررسی مشترکی، بینش‌های جدیدی را در مورد درمان بیماری التهابی روده با روش پیوند مدفوع ارائه داده‌اند.

دانشمندان می‌گویند افسانه‌های قدیمی درباره «صحبت کردن» شفق‌های قطبی ممکن است حقیقت داشته باشند و اکنون می‌توانند زمان وقوع صدای شفق قطبی را با دقت ۹۰ درصد پیش‌بینی کنند.

محققان میانگین سنی سلول‌های کبدی انسان را محاسبه کرده‌اند و دریافته‌اند که این اندام بدون توجه به سن فرد، تنها حدود سه ساله باقی می‌ماند!

محققان ژاپنی رکورد جهانی جدیدی را برای انتقال داده از فیبر نوری با سرعت ۱.۰۲ پتابیت در ثانیه ثبت کردند که سریع‌ترین چیزی است که دنیا به خود دیده است.

محققان موسسه ملی سلامت در مطالعه اخیرشان اظهار کردند حساسیت به خوراکی‌هایی مانند بادام زمینی می‌تواند از افراد در برابر ابتلا به کووید-۱۹ محافظت کند.

پژوهشگران آلمانی طی آزمایشی روی سگ‌های بویاب نشان داده‌اند که این سگ‌ها می‌توانند کووید-۱۹ را با دقت بالا تشخیص دهند.