وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خطاب به دولت جدید آمریکا با بیان اینکه پنجره کنونی به سرعت در حال بسته شدن است، گفت: در پاسخ به عدم پایبندی آمریکا و اروپا به زودی اقدام جبرانی جدیدی اتخاذ خواهیم کرد.

گیل خبر/ به گزارش انتخاب؛ وزیر امور خارجه با بیان اینکه پنجره کنونی برای آمریکا به سرعت در حال بسته شدن است، تاکید کرد: در پاسخ به عدم پایبندی آمریکا و اروپا، به زودی اقدام جبرانی جدیدی اتخاذ می‌کنیم

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیامی به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی منتشر کرد.

متن این پیام به شرح ذیل است:

دوستان گرامی ۴۲ سال پیش مردم ما در یک انقلاب عظیم مردمی پیروز شدند بر خلاف دیگر خیزش‌های مشابه در تاریخ جهان انقلاب اسلامی ما در حالی به موفقیت رسید نه بر قدرت‌های خارجی متکی بود و نه هیچ یک از گروه‌های مسلح آن را رهبری می‌کردند. پویش یک صد ساله مردم ایران برای تعیین سرنوشت خود و رسیدن به حاکمیتی پاسخگو با وجود تمام موانع از جمله توطئه‌های خارجی و تنها با اتکا به قدرت مردم، به ثمر رسید. ما راه درازی را از زمان پیموده‌ایم و در حرکت به سمت دستیابی به ایده‌آل‌هایمان از پای نخواهیم نشست. یکی از دستاورد‌های کلیدی ما بهره‌گیری از استعداد و توانمندی‌های مردم خود بوده است. این امر به ما این امکان را داده است تا از گسترده‌ترین زیربنای صنعتی داخلی و قدرت علمی و فناوری بومی برخوردار باشیم.

ما در حالی به این دستاورد و دستاورد‌هایی به مراتب بیش از این دست یافته‌ایم که با طولانی‌ترین و گسترده‌ترین کارزار تروریسم اقتصادی در تاریخ اخیر مواجه بوده‌ایم حتی همه‌گیری کووید ۱۹ هم دولت پیشین ایالت متحده را به آن وانداشت که از هجمه قانون‌شکنانه‌اش علیه مردم عادی ایران دست بردارد.

دونالد ترامپ بر این افسانه قمار کرد که ایران ملتی است که می‌توان آن را بین فروپاشی و تسلیم مجبور به انتخاب کرد. همه دیدیم که آن شرط‌بندی به چه نتیجه‌ای منتهی شد، اما واقعیت این است که ترامپ نه اولین و نه دومین بلکه هفتمین رییس جمهور پیاپی ایالات متحده بود که چنین شرطی بست و شکست خورد با حضور دولتی جدید در واشنگتن این فرصت وجود دارد که رویکرد تازه‌ای آزموده شود، اما پنجره کنونی به سرعت در حال بسته شدن است.

به زودی دولت من مجبور خواهد بود تا اقدامی جبرانی تازه‌ای اتخاذ کند در پاسخ به عدم پایبندی تاسف‌بار آمریکا و اروپا به تعهداتشان ذیل توافق هسته‌ای این اقدام جبرانی همانگونه توسط پارلمان ما مقرر شده بود و در انطباق با حقوق ما در چارچوب برجام شامل گسترش برنامه هسته‌ای ما و کاهش همکاری‌مان با بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

این امر تنها در صورتی قابل اجتناب است که ایالت متحده تصمیم بگیرد که ازشکست حداکثری ترامپ درس بگیرد نه اینکه به آن گرایش داشته باشد ایران بار‌ها و بار‌ها آمادگی‌اش برای تعامل و همکاری در جهت اهداف مشترک‌مان با همسایگان‌مان را ثابت کرده است. هدف دایمی‌مان در تمامی تلاش‌هایمان ساخت منطقه‌ای باثبات‌تر آرام‌تر و شکوفاتر بوده است و در این خصوص ابتکار‌هایی را ارائه کرده‌ایم. امیدوارم همسایگان‌مان نیز آموخته باشند که نمی‌توانند منتظر آن بمانند که بیگانگان امنیت‌شان را تامین کنند ما باید بر یکدیگر تکیه کنیم چرا که تقدیر جغرافیایی آن است که ما همواره همسایه یکدیگر باقی خواهیم ماند ما ایرانی‌ها همان کاری را می‌کنیم که می‌گوییم و از همه مهم‌تر همواره به قول خود وفاداریم در سالگرد انقلاب‌مان بار دیگر به این دعوت تاکید می‌ورزیم که از پنجره فرصت کنونی برای پذیرش گفتگو و پایان دادن به خصومت بی‌حاصل علیه مردم ایران بهره گرفته شود.