فرانسه، انگلیس و آلمان در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند تصمیم ایران برای نصب سانتریفیوژ‌های پیشرفته در تاسیسات نطنز مغایر با توافق هسته‌ای و بسیار نگران‌کننده است.

گیل خبر/ به نقل از تجارت آنلاین؛‌ شبکه تلویزیونی الحدث، آلمان، فرانسه و انگلیس با صدور بیانیه مشترک، درباره تصمیم ایران برای جلوگیری از دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته‌ای این کشور، هشدار دادند.

در این بیانیه آمده است: اعلام اخیر ایران مبنی بر این که در نظر دارد یک زنجیره جدید از سانتریفیوژ‌های پیشرفته در تاسیسات نطنز نصب کند؛ مغایر با توافق هسته‌ای این کشور و بسیار نگران کننده است.

فرانسه، انگلیس و آلمان  همچنین اعلام کردند که خیلی نگران مصوبه اخیر مجلس ایران -که در صورت اجرا موجب گسترش برنامه هسته‌ای ایران و محدود شدن دسترسی‌های نظارتی بر برنامه هسته‌ای این کشور می‌شود- نیستند.

پایگاه اینترنتی رسمی دولت انگلیس بیانیه گروه ایی تری (سه) یا همان تروئیکای اروپایی را در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران منتشر کرد.

مشروح این بیانیه به شرح زیر است:

ما -دولت‌های فرانسه، آلمان و انگلیس برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بی وقفه تلاش کرده ایم. این توافق نامه دستاورد مهمی در جهت پیش گرفتن روند دیپلماسی چندجانبه و ساختار منع اشاعه در سطح جهان محسوب می‌شود. ما با این هدف بر سر برجام مذاکره کردیم که این توافق نامه بی شک می‌تواند به ایجاد اطمینان یافتن از ماهیت منحصراً صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران و همچنین به صلح و امنیت بین المللی کمک کند. این توافق نامه در حال حاضر بهترین و تنها راه برای نظارت و محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران محسوب می‌شود.

اعلامیه اخیر ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه این کشور قصد دارد سه آبشار سانتریفیوژ پیشرفته دیگر را در تاسیسات غنی سازی سوخت در نطنز نصب کند، مغایر با برجام و بسیار نگران کننده است.

علاوه بر این، ما در ارتباط با قانونی که اخیرا در پارلمان ایران تصویب شد، به شدت نگران مصوبه اخیر پارلمان ایران هستیم که در صورت اجرایی شدن، برنامه هسته‌ای ایران را به طور قابل توجهی گسترش می‌دهد و دسترسی ناظران آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای نظارت محدود می‌کند. این اقدامات با تعهدات هسته‌ای گسترده‌تر ایران و برجام سازگار نیست.

اگر ایران در ارتباط با حفظ فضای دیپلماسی جدی است، نباید این اقدامات را اجرایی کند. چنین اقدامی تلاش مشترک ما برای حفظ برجام را به خطر می‌اندازد و می‌تواند فرصت مهم بازگشت به دیپلماسی را در ارتباط با دولت آمریکا در معرض خطر قرار دهد. بازگشت به برجام نیز برای ایران مفید خواهد بود.

ما در چارچوب برجام به موضوع عدم پایبندی ایران خواهیم پرداخت. ما از اظهارات جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا در ارتباط با برجام و یافتن راه حل‌های دیپلماتیک برای رفع نگرانی‌های گسترده‌تر مرتبط با ایران استقبال می‌کنیم. این به نفع همه ماست.

پیش از این نیز سه کشور اروپایی در بیانیه‌ای مدعی شدند علی‌رغم اقدامات متناقض از سوی ایران به تعهداتشان در توافق هسته‌ای کشورمان متعهد بوده‌اند.

این بیانیه از سوی تروئیکای اروپا برای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر شده بود.