نشست مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلان شهرها و مراکز استان ها در رشت ؛
۱۳۹۸/۰۳/۳۱ چاپ

گیل خبر/ رئیس مجمع روسای شورای اسلامی کلان شهرها و مراکز استان ها عصر امروز در نشست شصت و سومین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلان شهرها و مراکز استان ها در عمارت تاریخی شهرداری رشت با اشاره به اینکه بررسی عملکرد مدیریت شهری در سیل بهار جزو دستورات امروز مجمع مشورتی بود، اظهار کرد: در ارزیابی مدخل مدیریت شهری در بحث سیل شاهد روند مثبتی در کشور هستیم.

محسن هاشمی با تأکید بر اینکه به واسطه گستردگی اقلیمی ایران، باید برنامه ریزی های لازم برای آینده انجام شود، افزود: مشارکت شهروندان در توسعه شهری مبحث دیگری بود که در مجمع صبح امروز در ساختمان شورای رشت بررسی شد.

وی با تأکید بر اینکه باید افراد علاقه مند به توسعه را نسبت به پروژه های شهری آگاه کنیم، گفت: باید با تسهیل امور، این افراد در شرایط مساوی در مزایده ها شرکت کنند.

رئیس مجمع روسای شورای اسلامی کلان شهرها و مراکز استان ها با بیان اینکه امیدوارم در این نشست ها مشکلات درامد پایدار شهرها برطرف شود، گفت: باید در مجمع مشورتی همانند دیگر کشورها زمینه های حضور بخش خصوصی را تسهیل کنیم.

ناپایداری در تصمیم گیری ها موجب عدم اعتماد سرمایه گذار می شود

استاندار گیلان نیز با حضور در شصت و سومین مجمع اظهار کرد: برخی از عوارضی که برای نوسازی و غیره ثبت می شود اعداد و ارقامش با توجه به تورم حاکم بر جامعه قابل مقایسه نیست.

مصطفی سالاری با بیان اینکه در حوزه شهری در بحث عوارضی باید تصمیماتی بگیریم، افزود: در مباحث پسماند و غیره نیز در بحث اخذ عوارض با گم بودن مبنا مواجه هستیم و به سمتی حرکت می کنیم که از روی دلسوزی عوارض یک منطقه را کمتر محاسبه می کنیم.

وی کمبود امنیت سرمایه گذاری را یکی دیگر از مشکلات حوزه شهری دانست و گفت: ناپایداری در تصمیم گیری ها موجب عدم اعتماد سرمایه گذار در حوزه های شهری می شود.

سالاری با اشاره به اینکه تراکم فروشی و استفاده از سازوکار ماده 100 یکی از منابع درآمدی شهرداری ها است، خاطرنشان کرد: امیدوارم با سازوکارهای بهتر شاهد ایجاد منابع درآمدی پایدار برای شهرداری ها باشیم.

بررسی لایحه استخدام شهرداری ها در مجلس

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به اینکه لایحه استخدامی شهرداری ها در مجلس در دست بررسی است، اظهار کرد: در مجلس تغییرات روی این لایحه انجام شده و امیدواریم با این اقدام بلاتکلیفی در انواع استخدام های شهرداری رشت برطرف شود.

مهرداد لاهوتی با تأکید بر اینکه افزایش قیمت تولید انرژی از طریق پسماند در شرایط فعلی وجود ندارد، افزود: وزارت نیرو در شرایط فعلی توان اینکه بخواهد دراین باره افزایش قیمت را رقم بزند ندارد و امیدواریم با جلب سرمایه گذار دراین باره اتفاقات خوبی رقم بخورد.

وی به طرح مدیریت جامع شهری اشاره کرد و گفت: دولت طرح جامع مدیریت شهری را آماده کرده و قرار است یک بار دیگر در مجلس مطرح و بررسی شود.

فقدان منابع پایدار بزرگ ترین مشکل شهرداری ها است

شهردار رشت نیز در این نشست با اشاره به اینکه فقدان منابع درآمدی پایدار برای شهرداری ها یکی از مشکلات پیشرو است، اظهار کرد: تراکم فروشی در دنیای امروزه پاسخگو نیست و اقتصاد شهری مبتنی بر وضعیت جغرافیایی منطقه تبیین می شود.

ناصر حاج محمدی با تأکید بر اینکه اکثر شهرداری های کشور نگاهشان به ۹ درصد ارزش افزوده دولتی است، گفت: تالاب عینک و دو رودخانه گوهررود و زرجوب رشت می تواند به عنوان یک قطب گردشگری تبدیل شده و پذیرای توریست باشیم.

وی با بیان اینکه زباله های سراوان می تواند یکی دیگر از منابع درآمدی برای شهرداری رشت باشد، تصریح کرد: در بسیاری از شهرهای کشورهای پیشرفته از زباله ها به عنوان یک منبع درآمدی بزرگ استفاده می کنند و یقین می دانم با گسترش فرهنگ سازی در حوزه تفکیک زباله از مبدأ می توانیم در کنار حفظ محیط زیست به یک منبع درآمدی پایدار دست پیدا کنیم.

شهردار رشت با تأکید بر اینکه رشت نقطه عبور گردشگران محسوب می شود، افزود: شهرداری رشت با استفاده از برنامه ریزی ها و ایجاد نقاط مکث گردشگری می تواند در کنار درآمدزایی و اشتغال به مبحث توسعه شهری نیز بپردازد.

حاج محمدی با اشاره به اینکه شهرداری رشت ماهیانه 18 میلیارد تومان حقوق و مزایا پرداخت می کند، بیان کرد: نباید در منابع درآمدی به ساخت وسازها اکتفا کرد و امیدوارم در این مجمع های مشورتی، بخشی از مشکلات شهرداری ها برطرف شود.

وی با انتقاد از بی توجهی به برخی از لوایح مربوط به شهرداری ها در مجلس شورای اسلامی گفت: حدود یک سال است که لایحه درآمد پایدار در مجلس شورای اسلامی بدون پاسخ باقی مانده و خاک می خورد.

دولت تمایلی به کوچک سازی ندارد

نائب رئیس شورای عالی استان های کشور نیز در این نشست با بیان اینکه مدیریت شوراها به عنوان مهم ترین بستر برای مشارکت مردمی است، اظهار کرد: برخی از مسئولین قصد دارند به بهانه های مختلف شوراها را محدود کنند.

عبدالرزاق موسوی با بیان اینکه اختلاف و دودستگی در شوراها، مانع تصمیم گیری سریع در شهرداری ها است، افزود: این موضوع نیز یکی دیگر از مباحثی است که در مخالفت با شوراها مطرح می شود.

وی با بیان اینکه برخی از این موارد را بنده نیز به عنوان یک عضو شورا قبول دارم، گفت: برخی از مشکلاتی که برای شوراها در بررسی و تصویب طرح ها و مصوبات ایجادشده است نیازمند آموزش است.

موسوی با تأکید بر اینکه در برخی از موارد مربوط به شوراها قانون رعایت نمی شود، افزود: اگر به فکر نجات شوراها هستیم باید برای نجات مباحث دیگر هم ورود کنیم.

نائب رئیس شورای عالی استان های کشور به روند آموزش برای شوراهای کشور اشاره کرد و افزود: دستورالعمل نظارت و ارزیابی شوراها تدوین شده و به زودی ابلاغ می شود.

وی با اشاره به اینکه دولت تمایلی به کوچک سازی ندارد، تصریح کرد: متأسفانه در شرایط فعلی باید اعلام کنم که دولت لایحه مدیریت جامع شهری را به مجلس نمی آورد و باید مجلس دراین باره ورود کند.

شوراستیزی با حذف برخی از منابع درآمدی

نائب رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز با بیان اینکه در این دوران حساس با برگزاری این نشست ها و تبادل نظرات می توانیم به نقاط مشترک و تجارب ارزنده دست پیدا کنیم، اظهار کرد: در این نشست ها نقاط ضعف در حوزه مدیریت شهری مرتفع خواهد سد.

رضا رسولی با اشاره به اینکه از دیرباز در ایران و دیگر کشورها انجمن شهرها وجود داشت، گفت: بعد از انقلاب با شکل گیری شوراها از سال 78 نقاط قوت مردم سالاری بیشتر به چشم آمد.

وی با اشاره به اینکه شوراها طلایه داران تصمیمات مردمی هستند، افزود: وظیفه ما صیانت از نهاد شوراها است و ما نیازمند تعامل بیش ازپیش هستیم.

وی با اشاره به پاک کردن صورت مسئله ها در حل مشکلات شهری تصریح کرد: متأسفانه در بسیاری موارد شاهد کم رنگ کردن توان شوراها بوده ایم و شاید بزرگ ترین خطری که در این چند ماه اخیر مشاهده شد و می توان از آن به شوراستیزی تعبیر کرد حذف و بخشش برخی از تعرفه ها چون خدمات و عوارض شهری به دیگر حوزه ها و دستگاه ها بودیم.

به گزارش فارس در این نشست بیانیه مربوط به شصت و سومین اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلان شهرها و مراکز استان ها قرائت شد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code