گیل خبر/ مسعود احمدی افزایی، مدیر شبکه آموزش سیما و دبیر این دوره از جشنواره جام جم به عنوان اولین سخنران این مراسم، اظهار کرد: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی می طلبید که جشنواره ای در همه ابعاد داشته باشیم. در همین راستا جشنواره در بخش های گوناگون مسابقات، آثار نمایشی، مستند، پویانمایی، برنامه های ترکیبی در حوزه های معارف، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، فضای مجازی، دوبلاژ، کمیته بازار و حوزه جذاب آرای مردمی کار خود را آغاز کرد. او هدف از برگزاری این جشنواره را آغاز گام های جدید، شناسایی استعدادهای نو و شناسایی تجربیات جدید در حوزه محتوا و ساختار دانست و یادآور شد: امیدواریم این جشنواره گام مناسبی برای اجتماع هنرمندان در مسیر یک نهضت رسانه ای علیه امواج رسانه های بیگانگان باشد. امیدوارم این جشنواره بتواند در خدمت مردمی باشد که شایستگی بهترین برنامه ها را در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی دارند.
در ادامه گزیده ای از گزارش ایسنا از این مراسم را می خوانید:
برگزیدگان فضای مجازی و چهلمین سال انقلاب
پس از صحبت های معاون سیما برگزیدگان برخی بخش های جشنواره جام جم معرفی شدند.
بر این اساس لوح تقدیر و تندیس جشنواره پنجم به ایمان گودرزی برای مستند عزت در بخش چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی اهدا شد.
لوح تقدیر و تندیس جشنواره در بخش برنامه های گفت وگو محور در حوزه چهل سالگی انقلاب به محمد مهدی سموعی برای برنامه چهل سیزده از شبکه چهار تعلق گرفت.
لوح تقدیر و تندیس جشنواره در حوزه مستند در حوزه چهل سالگی انقلاب به مهدی نقویان برای «در برابر طوفان» و موشن گرافی «اولین ها» اهدا شد.
لوح تقدیر و تندیس جشنواره در بخش فضای مجازی به محمد ترخانی در حوزه سایت شبکه اهدا شد.
همچنین لوح تقدیر و تندیس جشنواره به سمیه فیروزفر در حوزه شبکه های اجتماعی تعلق گرفت و گودرز عزیزی نیز لوح تقدیر و تندیس جشنواره را در حوزه سایت و شبکه های اجتماعی برای برنامه «به خانه برمی گردیم» دریافت کرد.
شوخی های بهرام عظیمی با مدیران خودروسازی و تلویزیون
بهرام عظیمی که به عنوان داور بخش پویانمایی و برای اعلام اسامی روی سن آماده بود، در سخنانی کوتاه و طنز اظهار کرد: در چهار پنج سال اخیر در حوزه پویانمایی اتفاق های خوبی در تلویزیون افتاده است . اگر برنامه های شبکه پویا را نگاه کرده باشید، متوجه این موضوع شده اید که البته بعید می دانم تلویزیون نگاه کرده باشید. همانند مدیران ایران خودرو و سایپا که ماشین ایرانی سوار نمی شوند، به شما هم نمی خورد که شبکه های داخلی را ببینید.
لوح تقدیر و تندیس جشنواره در بخش متحرک سازی به سید مسعود صفوی برای تهیه کنندگی پویانمایی نازبالش تعلق گرفت.
علی احمدی برای کارگردانی مجموعه پویانمایی جوانمردان نیز لوح و تندیس جشنواره جام جم را در این بخش دریافت کرد. همچنین ابولفضل رازانی برای میان برنامه بازی کنیم و بخندیم لوح تقدیر و تندیس جشنواره را دریافت کرد. در این بخش از ۵۰ سال تلاش ابوالفضل رازانی، انیماتور تجلیل شد.
مینو غزنوی: زمانی واحد دوبلاژ خاکی بود
پس از بخش پویانمایی، برگزیدگان بخش دوبله و صداگذاری هم معرفی شدند.
لوح تقدیر و تندیس جشنواره در بخش دوبلاژ و آماده سازی به افشین ذی نوری در حوزه مدیریت دوبلاژ و صداپیشگی اهدا شد. همچنین مینو غزنوی و سعید شیخ زاده لوح تقدیر و تندیس جشنواره را در این بخش دریافت کردند.
مینو غزنوی در این بخش در سخنانی کوتاه خاطرنشان کرد: زمانی که من و همکارام وارد این سازمان شدیم، اینجا خاکی بود و هیچ چیزی جز یک تیر چراغ برق نبود. واحد دوبلاژ قدیمی ترین واحد در این سازمان است. من از همه و به ویژه از آقای نقی ئی تشکر می کنم که باعث شدند ما دوبلورها دیده شویم.
والی زاده: قلبم می لرزد
پیش از معرفی برگزیدگان بخش دوبله، از منوچهر والی زاده تقدیر شد.
مسعود احمدی افزادی و مرتضی میرباقری برای تقدیر از منوچهر والی زاده به روی صحنه آمدند.
منوچهر والی زاده در این بخش گفت: ۵۰ سال است که با میکروفن سروکار دارم اما الان قلبم می لرزد. امشب این افتخار نصیبم شد که در این جمع قرار بگیرم و لایق این همه محبت و دوستی نیستم. نمی دانم چگونه جواب مردم کشور که این همه صمیمی هستند و محبت دارند را بدهم. مردم هر کجا هستم اسم من را می گویند و من مخلص و کوچک شما هستیم. او ادامه داد: خدا را شکر همکارانی دارم یکی از یکی با معرفت تر و درخشان تر هستند. اگر من این جایزه را گرفتم با همکاران شریف و نجیب خود تقسیم می کنم و فقط مأموریت دارم آن را نگه دارم. امیدوارم جوانانی که سال های آینده وارد کار دوبله می شوند به خوبی وارد کار شوند و صدا و سیما این مأموریت دارد جوانان را وارد کند. از طرف جوانان از رئیس محترم دوبلاژ و رئیس صدا و سیما که راه را باز کردند، تشکر می کنم.
والی زاده گفت: تا زمانی که توان داریم و بتوانیم کار کنیم راه را ادامه می دهیم. من حدود ۵۰ سال در صدا و سیما کارکردم و با همه بی پولی، پولداری و بیکاری و پرکاری آن ساختم. از کسانی که برنامه را ایجاد کردند تشکر می کنم و امیدوارم همه صحیح و سلامت باشند و من هم کنارشان رفت و آمد کنم.
پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم به داوری و معرفی بهترین های تلویزیون در قالب کمیسیون های ده گانه نمایشی، مسابقات، مستند، پویانمایی، برنامه های ترکیبی، دوبله و آماده سازی، انتخاب مردمی، چهل سالگی، آگهی ها و فضای مجازی انتخاب بهترین آثار پخش شده در یک سال گذشته می پردازد.
این مراسم به صورت زنده از شبکه های پنج و دو سیما پخش شد.
تندیس بهترین برنامه از نگاه مردم به برنامه حالا خورشید به تهیه کنندگی رضا رشیدپور تعلق گرفت.
عادل فردوسی پور پس از گرفتن دو تندیس جشنواره جام جم در سخنانی که چندین بار در آن تاکید کرد سخت ترین سال کاری اش را سپری کرده است، اظهار کرد که گرفتن دو جایزه از کارشناسان رسانه و نیز مردم، پاسخی بوده است به همه سختی هایی که به او و گروه همکارانش تحمیل شد.
او گفت: خوشحالم که امسال در سخت ترین سال کاری ام دو جایزه گرفتم؛ یکی از هیأت داوران برای بهترین برنامه ترکیبی و دیگری از مردم.
مجری و تهیه کننده «نود» خود را فرزند رسانه ملی دانست با بیان اینکه من به تلویزیون مدیون هستم، اظهار کرد: در این ۲۲ سال، در رسانه صادقانه و پاک کار کردم. خوشحالم در سخت ترین سال کاری ام که در رسانه ی خودم هم به من بی مهری شد، دیده شدم؛ هم از طرف مردم و هم از طرف اهالی رسانه. جایزه دوم که مردم به من دادند بسیار برایم ارزشمند است و نمی دانم با چه زبانی از مردم تشکر کنم.
او که در حین صحبت هایش منقلب شده بود، گفت: برای سختی هایی که امسال کشیدم منقلب شدم، ولی این جایزه که لطف مردم و سازمان بود، مثل یک اکسیر است و تمام غم هایم را کنارمی گذارم.
فردوسی پور با اشاره به اختلال در سیتم رای گیری در جشنواره جام جم، از وزیر ارتباطات، پلیس فتا و همچنین معاون سیما و ستاد برگزاری جشنواره که از آرای مردمی صیانت کردند، تشکر کرد و یادآور شد که صیانت از آرای مردمی همواره از خط قرمزهایش بوده است. او همچنین جایزه اش را متعلق به مردم دانست.
در این بخش همچنین شهیدی فر در سخنانی بیان کرد: حاکمان جهان امروز برنامه سازان تلویزیون هستند و می گویند چگونه مردم زیست کنند. ۱۴ شبکه و سه کانال داشتیم و آنچه داوران دیدند برنامه های شبکه ها بود. جشنواره جام جم برای دستیابی شیوه مناسب فاصله دارد.
همچنین احسان علیخانی در بخش برنامه ترکیبی جایزه بهترین اجرا دریافت کرد و در سخنانی، خاطرنشان کرد: ممنون از کسانی که اینجا حضور دارند. دم در ورودی عزیزی را دیدم که شاید ۱۸ سالگی با او آشنا شدم و روزهایی که گذراندم یادم آمد. من تجربه اجرای جشنواره در دور سوم را دارم و می توانم بگویم اوضاع سازمان صدا و سیما خراب است، زیرا هنوز پول ما را از آن زمان نداده اند. با مسؤولان صحبت کردیم برای پایان ماه عسل و شروع عصر جدید که روی آنتن است.
او همچنین یادآور شد: مصاحبه تکان دهنده ای از رضا رویگری دیدم که لنگ اجاره خانه است و از مسوولان می خواهم دیداری با رویگری داشته باشند و من نیز هدیه خودم را به او می دهم.
همچنین محمدجعفر خسروی برای برنامه زنده باد زندگی و محمد دلاوری برای برنامه پایش تقدیر شدند.
در این بخش دلاوری نیز گفت: یکی از ملزومات ما در برنامه تهدید است. چندی پیش یکی از تهیه کنندگان زنگ زد و گفت اگر من به کارم ادامه دهم حسرت آنتن زنده در دلم خواهم ماند و تندیس را به او هدیه می دهم.
همچنین تندیس بهترین اجرا و نگاه مردم در بخش اجرا هم به رضا رشید پور برای برنامه حالا خورشید تعلق گرفت.
رشیدپور گفت: از مردم و مسوولان و هفتاد نفر همکارانم سپاس گذارم. یک سانحه سقوط هواپیما رخ داد و افرادی در این سانحه شهید شدند که توازن اقتصادی ایجاد کنند. من این تندیس ها را به خانواده این شهدا هدیه می دهم.
ندا ملکی نیز برای اجرای آفتاب شرقی تقدیر شد و در سخنانی گفت: خیلی خوشحالم در این جمع هستم و ممنون از اعتماد داوران عزیز. متأسفانه در سال های اخیر اجرای جدی جاندار در حوزه های مختلف به خانم ها نداده اند و این بیانگر ظرفیت های بانوان نیست. از مسوولان سیما می خواهم این نکته را در نظر داشته باشند و از توانمندی خانم ها استفاده کنند. زینب ابوطالبی برای اجرای نیمه پنهان ماه تندیس گرفت.
تندیس مجری منتخب زن از نگاه مردم هم به فاطمه امینی تعلق گرفت.
امینی گفت: ممنون از رأیی که به من دادید و از خدا می خواهم تا آخر عمرم کودکی کنم.
بخش ترکیبی:
در بخش تحقیق و پژوهش به توحید آتش بار برای برنامه پایش
در بخش تهیه کنندگی کودک:
حمیدرضا عطارد برای سر سفره خدا
سیدمهدی حسینی برای برنامه بازی ویزیون
گروه تولید تلویزیونی: سعید رضایت برای برنامه ماه عسل
اهتمام به زبان فارسی: علی هنرور برای صبح به خیر ایران
تلاش مستمر برای مناسبت های کشور: فرشاد حسینی برای صحیفه نور
تندیس ویژه جام جم برای جریان سازی تلویزیون: مصطفی احمدی و مهران مدیری برای دور همی
تیتراژ منتخب: مهران مدیری برای برنامه دورهمی
اجرای امیدآفرین و تأثیرگذار: رامبد جوان و سیدعلی احمدی برای برنامه خندوانه
رشیدپور بار دیگر بیان کرد: برای نجم الدین شریعتی و نیما کرمی هم دست بزنید. همچنین اولین اجرای خود را کنار اقبال واحدی بودم و برای او هم دست بزنید.
بخش مسابقات و سرگرمی: کیانوش خسروی در بخش نورپردازی کودک شو و پنج ستاره
پیمان قانع برای دکور کودک شو سعید ابوطالب برای پژوهش دستم را بگیر همچنین تندیس بهترین اجرا به محمدرضا گلزار تعلق گرفت.
گلزار پس از دریافت تندیس خود گفت: از هیأت محترم داوران، علی فروغی و آقای کریمان و عوامل برنده باش تشکر می کنم. از مردم تشکر می کنم که اعتبار ۱۹ سال فعالیت من صدقه سر آنهاست.
حمایت آنها باعث شده برنده باش یکی از دو برند اصلی تلویزیون شود.
همچنین در ادامه مراسم مصطفی امامی برای کارگردانی پنج ستاره تندیس گرفت.
مسابقه کودک شو هم تندیس بهترین مسابقه را گرفت.
بخش نمایش:
تهیه کنندگی: ایرج محمدی در بخش تهیه کنندگی برای سریال دلدادگان
کارگردانی: احمد معظمی برای سریال سارق روح فیلمنامه: احسان جوانمرد برای بانوی عمارت
جوانمرد گفت: هفت سال یک قصه منتظر بود که چند مدیر اجازه دهند ساخته شود. هر مدیری می آمد فیلمنامه را کنار می گذاشت. امروز این فیلمنامه جایزه می گیرد. بررسی کنید چرا در یک سیستم که یک کار هفت سال برای ساخته شدن منتظر بماند. بگردید در این سیستم و ببینید اشکال کجاست. در همین سیستم فردی که به سختی بالا می آید را به راحتی از دست ندهید. عادل فردوسی پور و مرحوم خشایار الوند به راحتی به دست نیامده بودند. حال آثار نمایشی می تواند بهتر از این باشد. هیچکس به بخش فیلمنامه توجه نمی کنند و می گویند چرا فیلمنامه بد است؟ چرا بد نباشد زیرا ذهنمان به عنوان فیلمنامه نویس آسوده نیست و درگیر قسط و.. . است. اگر می خواهید تحولی در آثار نمایشی سازمان به وجود بیاید فیلمنامه را دریابید. خاطر آسوده نداریم و شوراهای ما در نوشتن اذیت می کنند. فیلمنامه بانوی عمارت حاصل آقای کار روشن روان بود و بهتر است جلسه ای بگذارید و بپرسید چگونه می توان کار خوبی ساخته شود. اجازه دهید می شود.
بازیگر برتر زن: گلچهره سجادیه برای سریال آنام
بازیگر منتخب زن از نگاه مردم: مریم مؤمن برای سریال بانوی عمارت
مریم مؤمن گفت: تشکر می کنم از مردمی که من را انتخاب کردند و احترام قائلم برای بانوانی که شایسته تر از من بودند.
بهترین بازیگر مرد: حسین محجوب برای سریال محکومین
بازیگر منتخب مرد از نگاه مردم: حسام منظور برای سریال بانوی عمارت
منظور گفت: تشکر می کنم از کسانی که من را انتخاب کردند. این تندیس را به خانواده عزیزم تقدیم می کنم.
در بخش دستاورد هنری ویژه هم محسن چاووشی برای تیتراژ سریال سایه بان تندیس گرفت .
فردی که جای او تندیس را گرفت پیامی از طرف چاووشی خواند که در آن تشکر و قدردانی کرده بود.
تندیس ویژه جشنواره به مجموعه پدر برای ارائه اثر تاثیرگذار در خانواده محوری تعلق گرفت.
حامد عنقا و لعیا زنگنه به روی صحنه آمدند و تندیس گرفتند.
همچنین لوح تقدیری به گروه خردسال بازیگران سریال بچه مهندس تعلق گرفت.
تندیس ویژه جشنواره از نگاه مردم برای ارائه اثر جریان ساز در جذب مخاطب به سریال پایتخت تعلق گرفت.
سیروس مقدم، ریما رامین فر، محسن تنابنده و الهام غفوری به روی صحنه آمدند و لوح تقدیر و تندیس دریافت کردند.
حاشیه ها
- در حالی که رأی گیری میان دو برنامه نود و برنده باش با اختلال مواجه شد و حاشیه هایی را به دنبال داشت، محمدرضا گلزار و عادل فردوسی پور (مجریان این دو برنامه) در جریان برگزاری مراسم در کنار هم نشسته بودند.
- مجری در طول مراسم با عباراتی متفاوت و جدی تلاش کرد هیجان را به سالن تزریق کند که این عبارات در زمان معرفی برگزیدگان شدت می گرفت و به شکل دعوایی خطاب به حاضران مطرح می شد.
- پس از معرفی برگزیده های بخش دوبلاژ، مینو غزنوی درخواست کرد سخنانی را روی سن مطرح کند که مجری از او خواست کوتاه و حداکثر در یک دقیقه صحبت کند. غزنوی هم در واکنش به این مساله، گفت من تا بگویم سلام که یک دقیقه تمام شده است! در ادامه مجری گفت، از من خواسته اند از برگزیدگان بخواهم صحبت نکنند اما من از شما درخواست می کنم که صحبت کنید. این جملات مجری با استقبال حاضران همراه شد.
- پس از غزنوی، جواد قارایی که در بخش مستند تقدیر شده بود، به روی سن آمد و به رغم تذکرهای پیاپی مجری، متنی را از بخشی از تاریخ دو روزه ایران را قرائت کرد. قارایی در پاسخ به انتقاد مجری گفت ارزش این دو روز تاریخ که در دو صفحه خلاصه شده است بیشتر از کاری است که در ایران گرد انجام شد و به همین خاطر فکر می کنم باید آن را بخوانم.
خبرآنلاین