3 فراکسیون با لیستی متفاوت؛
۱۳۹۷/۰۳/۰۸ چاپ
گیل خبر/  سومین انتخابات هیات رییسه مجلس دهم فردا (چهارشنبه) برگزار می شود، انتخاباتی با چاشنی بی اعتمادی به ائتلاف بین فراکسیون های سیاسی و تلاش برای تغییر ترکیب سیاسی هیات رییسه مجلس.

فراکسیون های سیاسی مجلس یعنی سه فراکسیون امید، مستقلین و ولایی از هفته گذشته همزمان با نزدیک شدن به ایام سومین سال فعالیت مجلس دهم در جلسات متعددی بحث و بررسی بر سر نحوه ورود به انتخابات هیات رییسه را آغاز کردند، فراکسیون هایی که در سال دوم سابقه ائتلاف با یکدیگر داشتند، سابقه ای نه چندان خوشایند برای هر کدام از فراکسیون ها چرا که آنها با مواجهه با بدعهدی ها نتوانستند برخلاف پیش بینی ها گزینه های مدنظرشان را وارد هیات رییسه کنند.

فراکسیون های سیاسی این بار با تاسی از تجربه سال اول انتخابات هیات رییسه به این نتیجه رسیده اند که به صورت مستقل لیست جداگانه ای بدهند با این امید که هر کدام بتوانند با لابی بیشتر گزینه های پیشنهادی خود را وارد هیات رییسه مجلس کنند.

اولین فراکسیون که لیستش برای انتخابات هیات رییسه مجلس مشخص شد، فراکسیون امید بود. فراکسیون امید صبح امروز گزینه های نهایی خود را برای انتخابات هیات رییسه مجلس مشخص کرد که بر این اساس محمدرضا عارف به عنوان رییس، مسعود پزشکیان و علی مطهری به عنوان نواب رییس، محمدعلی وکیلی، عبدالکریم حسین زاده، علی اصغر یوسف نژاد، حمیده زرآبادی و علیرضا رحیمی و زهرا ساعی به عنوان دبیران، پروانه سلحشوری، سیدفرید موسوی و حسن لطفی به عنوان ناظر و کارپرداز تعیین شدند.

با مشخص شدن روند فراکسیون امید، دو فراکسیون مستقلین و ولایی نیز بعدازظهر جلسه گذاشتند و هر کدام از آنها لیست جداگانه ای دادند.

قبل از تعیین لیست مستقل فراکسیون مستقلین، آنها به شدت ابراز تمایل می کردند که با دو فراکسیون دیگر ائتلاف کنند با این توضیح که علی لاریجانی خط قرمز آنها برای ریاست مجلس است اما آنها می توانند در مورد پزشکیان و مطهری برای نایب رییسی و سایر دبیران و کارپردازان ائتلاف کنند مشروط به اینکه دو فراکسیون دیگر لیست مستقلی ندهند.

در نهایت با ارائه لیست مستقل فراکسیون امید، فراکسیون مستقلین نیز لیست جداگانه ای داد به این ترتیب که علی لاریجانی به عنوان رییس، عزت الله یوسفیان ملا و هادی قوامی به عنوان نواب رییس، غلامرضا کاتب، سکینه الماسی، محمدجواد جمالی، محمدمهدی افتخاری، مهدی فرشادان و علوی به عنوان دبیر و بهروز نعمتی، محمد آشوری و رسول خضری به عنوان کارپرداز از سوی فراکسیون مستقلین ولایی پیشنهاد شدند.

فراکسیون نمایندگان ولایی نیز که از ابتدا اعلام کرده بود که لیست مستقل ارائه می کند و در عین حال ائتلاف به معنای وجود نام های مشترک با سایر فراکسیون ها را نیز رد نکرده بود، در جلسه بعدازظهر امروز لیست جداگانه ای را ارائه کرد با این توضیح که هیچ کدام از افراد پیشنهادی این فراکسیون با دو فراکسیون دیگر مشترک نیستند.

فراکسیون نمایندگان ولایی حمیدرضا حاجی بابایی را به عنوان رییس، عبدالرضا مصری و محمد دهقان را به عنوان نایب رییس، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، احمد امیرآبادی فراهانی، اکبر رنجبرزاده، محمدحسین فرهنگی، ناصر موسوی لارگانی و علی ادیانی را به عنوان دبیر و اسدالله عباسی، حسین مقصودی و محمود بهمنی را به عنوان گزینه های پیشنهادی برای کارپردازی تعیین کردند.

با وجود ارائه لیست های جداگانه از سوی هر کدام از فراکسیون های سیاسی مجلس و با توجه به شنیده ها از راهروی مجلس و تجربه انتخابات دومین سال مجلس دهم، دور از انتظار نیست که برخی افراد خارج از تصمیمات فراکسیون ها و به صورت فردی برای انتخابات در صحن علنی فردا کاندیدا شوند و حتی رای هم آورند.

به نظر می رسد که انتخابات این دوره مجلس با دو سال اول مجلس دهم متفاوت است به گونه ای برخی از نمایندگان حتی پیش بینی دو مرحله ای شدن انتخاب رییس مجلس را کرده و برخی دیگر این پیش بینی را مطرح می کردند که لاریجانی با رای پایینی مجددا رییس مجلس می شود.

انتخابات سومین سال مجلس دهم محکی دوباره برای فراکسیون های سیاسی مجلس است بدین معنا که آیا آنها به ائتلاف پایبند خواهند بود یا مجددا همچون سال گذشته روند دیگری را خارج از تصمیم گیری های سیاسی شان در صحن مجلس می گیرند؛ هر چند که هنوز هم نمی توان به لیست های ارائه شده اعتماد کرد چون احتمال ائتلاف حداقل در بین گزینه های پیشنهادی برای دبیر و کارپردازی تا قبل از آغاز جلسه علنی وجود دارد.

ایسنا

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code