نسخه موبایل
آذر ۲۴, ۱۳۹۸ 449508 اجتماعی گیلان

پلنگ گیلان بر پرده سینمای پایتخت

مستند پلنگ رودسر گیلان بر پرده اکران در پردیس سینمایی تهران قرار گرفت.

گیل خبر/ علی محمد پور رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر با اعلام این خبر گفت : پلنگ رودسر با نام « آرزو » در پائیز ۱۳۹۶در تله سیمی به دام افتاده بود و از ناحیه کمر بشدت مصدوم شده بود.
وی اظهار داشت : آرزو پس از عمل جراحی و چندین ماه تیمار با نصب ردیاب در قلمرو اصلی اش، جنگل های سجیدان سیاهکلرود بخش چابکسر رهاسازی شد.
وی ادامه داد: همه مراحل تیمار، درمان و رهاسازی پلنگ آرزو توسط یک گروه مستندساز با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست مستند سازی شده بود که اینک این مستند در سالن شماره ۴ و ۶ پردیس سینمایی چهار سو به نمایش عموم درآمده است.
پلنگ، جانوری از خانواده گربه‌سانان و کوچک‌ترین حیوان در میان سه گربه بزرگ است که شیر و ببر دو عضو دیگر آن هستند.
زیستگاه پلنگ در گذشته از آفریقای جنوبی تا شبه جزیره کره را در بر می‌گرفت و این جانور در سراسر آفریقا و جنوب آسیا پراکنده بود اما تخریب زیستگاه و شکار، قلمرو این حیوان را به شدت کاهش داد و امروزه بیشترین تراکم پلنگ‌ها در جنوب صحرای آفریقاست.
اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست این حیوان را با توجه به کاهش جمعیت و کاهش محدوده زندگی آن در فهرست گونه‌های در مرز تهدید به انقراض قرار داده اما با همه این شرایط، جمعیت پلنگ‌ها از دیگر گونه‌های خویشاوند خود یعنی شیر، ببر و جگوار بیشتر است و وضعیت حفاظتی بهتری دارد.
پلنگ از گونه های با ارزش و در انقراض محیط زیست گیلان است و پیش بینی شود ۳۰ تا ۳۵ قلاده از آن در جنگل های این استان زندگی کنند.

 

 

ایرنا

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx