نسخه موبایل
دی ۱۹, ۱۳۹۷ 395557 اجتماعی خبر گیلان
مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی گیلان؛

افزایش صادرات شرکت های تعاونی در ۹ ماهه سال ۹۷ / از ۱۱۸ شرکت قبل انقلاب به ۲۶۰۵ تعاونی فعال درگیلان رسیده ایم

.

گیل خبر/روزچهارشنبه مورخ ۹۷/۱۰/۱۹ گفت گوی ویژه خبری با علیزاده مدیر کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان در محل صدا و سیمای مرکز گیلان برگزار و صورت مستقیم از شبکه باران پخش گردید.

توضیحات وی در این گفت و گو به شرح ذیل می باشد:

 

۱-شرکت های تعاونی در سال ۹۶ حدود ۱۸ میلیون دلار صادرت داشته اند و در ۹ ماهه سال ۹۷ حدود ۲۷ میلیون دلار صادرات انجام داده اند . این مقدار صادرات توسط ۱۶ شرکت تعاونی انجام شده است . نسبت به سال ۹۶ صادرات رشد ۱۸۲ درصدی دارد . کشورهای مقصد صادراتی شامل روسیه – ترکیه – کانادا – سوئد – هنگ کنگ – آلمان – فرانسه – گرجستان – اوکراین – ا زبکستان – ترکمنستان – عراق – افغانستان و پاکستان است

عمده کالاهای صادراتی : چای خشک – کیوی – مصالح ساختمانی – زعفران – خرما – تابلو فرش – خاویار و مصنوعات پلاستیکی می باشد .

ضمناً دو شرکت تعاونی بعنوان صادرکننده برتر استان گیلان انتخاب شدند ( تعاونی محبوب پلاست و تعاونی حمل و نقل نصر لنگرود )

۲- الف : قبل از انقلاب تعداد ۱۱۸ شرکت تعاونی با ۳۸۰۰۰ عضو با اشتغال ۲۴۲۰ نفر عمدتاً در زمینه مصرف و اعتبار و مسکن فعالیت داشتند .

پس از انقلاب ، اقتصاد بخش تعاونی بعنوان یکی از سه بخش اقتصادی طبق اصل ۴۴ قانون اساسی تعریف شده و با توجه به مزیت های بخش تعاون و تصویب قانون بخش تعاونی و حمایت های دولت های گذشته در طی ۴۰ سال اخیر ۲۶۰۵ شرکت تعاونی با اشتغالزایی ۳۲ هزار نفر تاسیس گردیده است تعداد اعضاء این تعاونی ها با احتساب اعضاء تعاونی های سهام عدالت بالغ بر ۲ میلیون و صد هزار نفر می باشد .( اعضاء تعاونی های سهام عدالت ۱۷۰۰۰۰۰ نفر ) که در زمینه کشاورزی ، صنعتی ، خدماتی ، مسکن ، مصرف ، اعتبار ، فرش دستباف و صنایع دستی و تامین نیاز فعالیت دارند .

ب: رویکرد جدید اداره کل براساس سیاست های وزارتخانه تشکیل تعاونی های بزرگ و فراگیر بوده و در همین راستا تشکیل تعاونی ها توسعه و عمران در دستور کار قرار گرفته و در ۱۳ شهرستان در حال پیگیری است . در دو شهرستان تشکیل و ثبت شده و در شهرستان های رشت و لاهیجان و صومعه سرا تا پایان سال تشکیل خواهد شد و ضمن اینکه در تعدادی از شهرستان های عضوگیری تا پایان سال به اتمام خواهد رسید .

شرایط تشکیل و عضویت : نیم درصد جمعیت شهرستان – سرمایه ۳۰۰ میلیون تومان – با عضویت ساکنین ،متولدین و شاغلین شهرستان .

– اولین تعاونی سهامی عام استان در سال ۹۶ تاسیس شد.

– طرح روستا تعاون درحال پیگیری است تاکنون ۲۳ تعاونی در مناطق روستایی براساس مزیتها ایجاد و ۷۹ تعاونی نیز به روز رسانی شد که در مجموع ۱۳۵۰ فرصت شغلی جدید در روستاها ایجاد می نماید .

۳- اگر چه سهم ملی ۵۰ درصد زمین در نظر گرفته شده اما بدلیل محدودیت زمین در استان گیلان متاسفانه امکان تحقق آن وجود ندارد و از طرفی هنوز نگاه مسئولین ذیربط استانی و کشوری متناسب با جایگاه واقعی تعاونی نمی باشد . مثلاً طرح کشاورزی در دوره ریاست جمهوری گذشته ( دولت نهم ) ابلاغ و علیرغم تشکیل بیش از ۲۵۰ تعاونی کشاورزی ، تعداد انگشت شماری از تعاونی ها موفق به اخذ زمین شدند .

۴- تعامل خوبی با سازمان جهادکشاورزی وجود دارد اما بدلیل فعالیت های موازی تعاون روستایی در این خصوص هیچ مساعدتی از سوی وزارت جهادکشاورزی و سازمان جهادکشاورزی استان نشده است . البته جلساتی در حال برگزاری است و امیدواریم ظرفیت های تعاونی های مصرف جهت عرضه محصولات کشاورزی استفاده شود .

۵- تعداد تعاونی های فعال و در دست اجرا

فعال و دردست اجرا :۲۶۶۷ تعاونی

فعال : ۲۱۸۸ تعاونی

تعداد اعضاء بدون سهام عدالت : ۲۳۷۰۰۰ نفر

تعدا اعضاء با سهام عدالت : ۲۱۳۳۰۰۰ نفر

اشتغال : ۳۴۵۰۰ نفر

سرمایه : ۶۴۶۷ میلیارد ریال ( ۶۴۶ میلیارد تومان )

 

تعداد ۱۷ اتحادیه با عضویت ۴۱۰ تعاونی

 

بیشترین تعاونی ها در:

بخش کشاورزی ۷۸۹ تعاونی

بخش خدمات ۶۷۵ تعاونی

بخش صنعتی : ۴۷۳

مصرف : ۱۳۰ تعاونی

 

۶- این اداره کل ورود به تعاونی های دانش بنیان را تازه آغاز کرده است و در عین حال تاکنون ۶ شرکت تعاونی دانش بنیان به ثبت رسیده است . ولی ۴ شرکت تعاونی در حال فعاالیت در بخش های فن آوری آطلاعات ، صنعتی و کشاورزی می باشند .

البته دفتر تعاون و کارآفرینی در دانشگاه گیلان درحال راه اندازی است و پس از راه اندازی این دفتر ارتباطات بیشتری با دانشجویان برقرار خواهد شد .

این اداره کل از تشکیل تعاونی های دانش بنیان استقبال می کند و می توانند از مزایای بخش تعاون بهره مند شوند .

اداره کل از انجام پایان نامه ها با موضوع تعاون در سطوح کارشناسی ارشد و دکتری حمایت می کند ( ارشد ۲ میلیون تومان و دکتری ۴ میلیون تومان )

۷- مشکلات موجود و ضعف کار دسته جمعی و همچنین عملکرد نامناسب برخی شرکت های تعاونی باعث شده آنگونه که انتظار می رود فعالان اقتصادی از بخش تعاون استقبال نکنند .

اخیراً با برگزاری جلسات با مسئولین ، فرمانداران – شوراها و دهیاری ها و سایر اقشار گفتان جدیدی در بخش تعاون شروع شده است.

ازجمله تشکیل تعاونی برای بیش از ۲۰۰۰ نفر کمباین داران در حال انجام است

تشکیل تعاونی برای خراطان استان در حال انجام است .

تشکیل تعاونی برای تعدادی از فعالین کشت گیاهان داروئی در سال گذشته

تشکیل تعاونی برای فرشبافان در حال انجام است .

بعلاوه در سال جاری تاکنون ۶۴ شرکت تعاونی توسط متقاضیان تشکیل شده و انتظار می رود تا پایان سال این تعداد به ۱۰۰ تعاونی برسد.

۸- راه اندازی هر شرکت تعاونی بسته به سرمایه گذاری مورد نیاز طرح ، ۱۰ درصد سرمایه گذاری بعنوان سرمایه ثبتی در نظر گرفته می شود که ۳/۱ ( یک سوم ) آن باید نقداً واریز شود . البته در مجموع متقاضیان باید توان سرمایه گذاری ۳۰ درصد از کل هزینه های برآوردی طرح را داشته باشند

– متاسفانه شرکت های تعاونی از نظر برخورداری از هزینه های زیرساختی همانند آب و برق تفاوتی با شرکت های خصوصی ندارند . و در ارئه تسهیلات نیز تفاوت نرخ سود در حد دو درصد می باشد و حتی در تسهیلات اشتغال روستایی نیز تفاوتی بین تعاونی و غیر تعاونی نیست .

۹- تاکنون ۷۵ طرح تعاونی در قالب تسهیلات اشتغال روستایی با تسهیلات مصوب بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان بهره مند شده اند .

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد