نسخه موبایل
دی ۱۵, ۱۳۹۵ 239009 خبر سیاسی گیلان یادداشت
مهدی لطفی

دلالت های بیست و پنجگانه برای انتخاب مجدد روحانی

در جایگاه عالی ترین مقام اجرایی و نماینده مردم ایران ، صاحب سخن است و با استفاده از الفاظ سنجیده و برازنده ی عظمت و پیشینه ادبی ، تاریخی و تمدنی مردم ایران ، پرستیژ ایرانیان را در مجامع جهانی ارتقاء داده است و می تواند این روند را ادامه دهد .

گیل خبر/  مهدی لطفی*

با انتصاب چندی پیش اعضای ستاد انتخابات وزارت کشور ، ایران رسما وارد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا شد.

روحانی

علاقمندان و عاملان حوزه سیاست حین رصد لحظه به لحظه این فضا ، حدس گمان های خود را گه گاه درباره کیستی ریاست جمهوری آینده ایران بر زبان یا زبان قلم جاری می کنند
این جو حاکم و گفتگوی زنده تلویزیونی چند شب پیش ریاست جمهوری و پاسخ وی به این سوال که آیا نامزد انتخابات آتی می شود یا نه ؟ بهانه ای شد برای بررسی گزینه های مطرح احتمالی در قامت نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آتی و این جمع بندی که بر اساس بیست و پنج ویژگی ای که در ادامه می خوانید و تقریبا در هیچ کدام از نامزدهای احتمالی تا کنون اعلام حضور کرده ، نیست ، حسن روحانی مناسب ترین گزینه برای ریاست جمهوری دوازدهم است .
۱- وی محصول تفکرات حوزه و دانشگاه و مصداق عینی وحدت حوزه و دانشگاه است
۲- بدلیل داشتن سابقه چند دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی و آشنایی کامل با تمام امور قوه مقننه کاملا با روند قانونگذاری آشناست .
۳- بدلیل دارا بودن مرتبه عالمی دینی با درجه اجتهاد شناخت خوبی از شریعت مقدس اسلام دارد .
۴- عضو مجلس خبرگان رهبری بعنوان عالی ترین مرجع تعیین و نظارت بر عملکرد رهبری است .
۵- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بعنوان مرجع عالی میانجیگر فی ما بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان قانون اساسی است .
۶- سالها نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی بوده که خود نشان دهنده اوج اعتماد رهبری به ایشان است .
۷- دبیر شورای عالی امنیت ملی که بر اساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی در راستای تامین منافع ملی ، پاسداری از انقلاب اسلامی ایران ، حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی به ریاست رییس جمهور وقت فعالیت می کند ، بوده است و بدین جهت با مقوله امنیت و اهمیت آن به خوبی آشناست .
۸- نظر به عهده دار بودن ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک نظام که با هدف تدوین و تنظیم استراتژی برای جمهوری اسلامی ایران در ابعاد گوناگون ، تدوین سیاست های کلان نظام ، ارائه مشاوره به رهبری ، ارائه راه حل در زمینه معضلات کلان و … انجام وظیفه می کند ، بالطبع خود یک استراتژیست است .
۹- حضور پر رنگش در سطوح عالی فرماندهی در هشت سال دفاع مقدس باعث شده است اهمیت و ضرورت آمادگی و ارتقاء سطوح دفاعی و بازدارندگی ایران در جغرافیای منطقه ی به آشوب کشیده شده کنونی توسط داعش و امثالهم و الزامات آن را کاملا بداند .
۱۰- مبادی آداب اسلامی و ایرانی است و اینگونه می تواند یکی از مروجان اخلاق در جامعه باشد .
۱۱- در جایگاه عالی ترین مقام اجرایی و نماینده مردم ایران ، صاحب سخن است و با استفاده از الفاظ سنجیده و برازنده ی عظمت و پیشینه ادبی ، تاریخی و تمدنی مردم ایران ، پرستیژ ایرانیان را در مجامع جهانی ارتقاء داده است و می تواند این روند را ادامه دهد .
۱۲- طی این سالها نشان داده است که به اصل ولایت فقیه اعتقاد عملی دارد کما اینکه در دوره اول مسئولیتش نیز تا کنون امثال ترک کار های یازده روزه از وی دیده نشده است .
۱۳- بعنوان رییس جمهور بدنبال موضع گیری های جهانی غیر ضرور که تنها منافع ملی ایران را به خطر اندازد ، نیست .
۱۴- مشی و منش اعتدالی اش باعث شده تقریبا تمامی جناح ها و جریانات فکری مورد تایید نظام در کابینه سهیم و در اداره امور اجرایی کشور نقش داشته باشند
۱۵- « سنگالیته» و ناگهانی تصمیم به عزل و نصب در سطوح مختلف از معاونین و وزرا گرفته تا استانداران نمی گیرد کما اینکه تصمیمات ناگهانی در همین خصوص در دولت پیشین مسبوق به سابقه بود و گاه در استانها تا پایین ترین سطوح یعنی  برکناری یک کارمند هم ادامه می یافت که نگارنده خود از آسیب دیدگان آن رویکرد و ایام است.
۱۶- وی دستاوردهایی در حوزه اقتصادی از جمله ؛ آغاز مناسبات تجاری با هیات های اقتصادی اروپایی و خارجی ، مهار نسبی افزایش روز افزون قیمت ها  بعنوان میراثی از دوره قبل ، برای اولین بار در تاریخ پس از انقلاب باز پس گیری بخش قابل توجهی از دارایی های بلوکه شده ایران در آمریکا و … داشته است که می تواند این روند در دوره دوم ریاست جمهوری اش ادامه یابد و انتظار می رود در کابینه دومش گام های موثرتری در تثبت قیمت کالا های اساسی ، سکه و ارز و افزایش سطح درآمدی ایرانیان و کاهش هزینه های خانوار ها بردارد.
۱۷- سیاست خارجی اعمال شده دولت روحانی در عرصه بین المللی باعث شده پروژه «ایران هراسی» تا حدود زیادی با شکست روبرو شده و جهانیان تصویر بهتری از ایرانیان ببینند.

۱۸- وی توانست با مذاکرات مفصل انجام شده در خصوص برجام چهره ایرانیان را مردمانی مقتدر ، منعطف ، صلح جو و دافع خشنونت نشان دهد که در عین مقاومت و پافشاری بر اصول خود ، اهل گفتگو نیز هستند.
۱۹- به لزوم برنامه ریزی مدون در کشور اعتقاد دارد و شاهد این ادعا احیای مجدد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور پس از چندین سال است .
۲۰- پس از سالها در این دولت شاهد تقدیم به موقع بودجه پیشنهادی سالانه کشور به مجلس بوده ایم که این تقدیم ، اصلاح و در نهایت ابلاغ بموقع می تواند به مرور رونق بیشتری در حوزه های مرتبط در کشور ایجاد کند
۲۱- آزادی عمل و اختیاراتی که به استانداران کشور داده و پرهیزی که از تغییرهای چندین باره یا زودهنگام آنها بر خلاف شیوه سلف خود داشته است باعث رخ دادن اتفاقات خوبی در برخی از استانها شده است از جمله در گیلانی که استاندارش دارای بینش و سبقه مدیریتی است شاهد کسب رتبه اول کشوری در بهبود فضای کسب و کار ، مراودات تجاری و گمرکی خوب با همسایگان شمالی دریای کاسپین و حوزه CIS ، بر اساس آمارهای ارائه شده کاهش نرخ بیکاری و … بوده ایم .
۲۲- پس از سالها توانسته سطح تولید نفت خام ایران را بعنوان اصلی ترین منبع درآمدی ایران تا اطلاع ثانوی ، به عدد پیش از اوج گیری تحریم ها نزدیک نماید .
۲۳- اولین دولتی است که توجه ویژه ای به مقوله حفظ سلامت منابع آب بعنوان یکی از پیش نیاز های توسعه پایدار و مدیریت بحران حاصله از کم توجهی سالیان گذشته داشته است .
۲۴- اولین دولتی است که با ارائه طرح تحول نظام سلامت نگاه حمایتی بسیار ویژه ای به اقشار کم درآمد و بی بضاعت معطوف کرده است
۲۵- اولین دولتی است که در سایه تعاملات جدیدی که با جهان برقرار کرده توانسته نسبت به نوسازی ناوگان هوایی کشور اقدامات پایه ای انجام دهد .

*فعال رسانه ای و کارشناس مسایل سیاسی

گیل خبر: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx