نسخه موبایل
دی ۱۲, ۱۳۹۴ 141226 خبر سیاسی گیلان
اختصاصی/ در آستانه انتخابات مجلس دهم؛

نگاهی به گرایش سیاسی کاندیداهای حوزه های انتخابیه استان گیلان- قسمت دوم

در آستانه انتخابات مجلس دهم وضعیت گرایش های سیاسی در حوزه های انتخابیه گیلان را بررسی کردیم.

اختصاصی/ به گزارش گیل خبر، در قسمت اول ما گرایشان سیاسی کاندیداهای حوزه های انتخابیه استان گیلان را از ۶ شهر معرفی کرده ایم. در این قسمت به معرفی ۵ شهر باقیمانده صومعه سرا، فومن، لاهیجان، لنگرود و رشت می پردازیم.

 

انتخابات-مجلس

صومعه سرا

اصلاح طلبان و حامیان دولت

قاسم رمضانپور، کاظم دلخوش

گزینه اصلی اصلاح طلبان در صومعه سرا محبوبیت قابل توجهی در این شهرستان دارد. با این حال سه دوره است نتوانسته در این انتخابات شرکت کند. رمضانپور در صورت تایید صلاحیت می تواند شانس بالائی برای انتخاب دوباره داشته باشد. کاظم دلخوش نیز هرچند در دوره هشتم به عنوان کاندیدای اصولگرایان شناخته می شد اما به عنوان یک فرد میانه رو  در دولت روحانی نیز پست مشاور معاون رئیس جمهوری را دریافت کرد. در مجموع دلخوش در این دوره می تواند گزینه یدکی حامیان دولت محسوب شود.

 

اصولگرایان

حمیدرضا خصوصی ثانی، شجاع اسرار پوش

خصوصی ثانی از جمله اصوگرایانی بود که با دولت یازدهم روابط خوبی دارد و با آن ها تعامل داشته است. وی که بعد از چهار دوره  کاندیداتوری در نهایت موفق شد جواز ورود به  مجلس را پیدا کند رقبای قدرتمندی را بین خود می بیند و در کل بعید است که حمایت کامل اصولگرایان را نیز داشته باشد. شجاع اسرار پوش رئیس سابق دادگستری های شهرهای غرب گیلان می تواند گزینه اصلی این دوره اصولگرایان باشد. وی در دوره قبلی سوم شده بود و در طی این چهار سال سعی کرده جایگاه اجتماعی خودش را بهتر کند.

 

 

 فومن و شفت 
اصلاح طلبان و حامیان دولت
رسول جماعتی، علی شفاهی، هادی نوری 
به نظر می رسد از بین بیست کاندیدای حوزه انتخابیه فومن رسول جماعتی به عنوان کاندید اصلی  اصلاح طلبان  شناخته می شود. کاندیدائی که بعد از حضورش به عنوان نماینده شهرستان در دوره ششم هیچگاه موفق به تایید صلاحیت نشد. وی فعالیت های رسانه ای خود را با تاختن به کارهای ناصر عاشوری شروع کرد و در تلاش است بار دیگر جواز ورود به فینال رقابت انتخابات را بگیرد. علی شفاهی رئیس ستاد انتخابات  روحانی در فومن  و مسئول حزب اعتدال و توسعه این شهرستان و هادی نوری عضو ارشد حزب اعتدال و توسعه گیلان هم از جمله افرادی هستند  که می توانند به عنوان کاندیدای حامیان دولت  معرفی شوند.
اصولگرایان 
حجت الاسلام محمد مهدی افتخاری ، خلیل بهروزی فر، کیوان میرزائی فشالمی
در دوره گذشته خلیل بهروزی فر به عنوان کاندید اصولگرایان تا مرز شکست دادن ناصر عاشوری هم پیش رفت که در نهایت مقابل رقیب سرسخت خود شکست خورد. با این حال وی دراین چهار سال با تقویت نیروهای خود سعی کرده با جبران اشتباهات تاکتیکی گذشته نفوذ خود را گسترش دهد. البته این بار بهروزی فر رقبای اصولگرای بیشتری را نیز در پیش رو می بیند. حجت الاسلام محمدمهدی افتخاری فرزنده نماینده فقید فومن سرانجام در انتخابات حضور پیدا کرد و احتمال می رود کاندید اصلی اصولگرایان در این دوره باشد. کیوان میرزائی فشالمی معاون آموزشی پیام نور رشت و رئیس بسیج اساتید این دانشگاه یکی از هواداران سعید جلیلی در دوره قبلی انتخابات بود که می تواند بخشی از آرای اصولگرایان را به خود جلب کند.
در بین کاندیداهای مستقل نیز علی میرزائی و ناصر عاشوری دو نماینده فعلی و قبلی مجلس شاخص ترین آن ها محسوب می شوند که البته هر دو در این دوره بیشتر متمایل به دولت یازدهم هستند. البته عاشوری زمانی در لیست ائتلاف اصولگرایان نیز حضور داشت.
لاهیجان
اصلاح طلبان و حامیان دولت
حجت مهدوی – آرمین آقاجانپور-  مجید استوار 
در بین کاندیداهای متمایل به اصلاح طلب و حامی دولت هیچکدام  وابستگی تشکیلاتی به جریانات اصلاح طلبی ندارند. در این بین حجت مهدوی فرماندار سابق سیاهکل و رئیس سابق دانشگاه آزاد لاهیجان به نسبت بقیه درکارهای اجرائی و مدیریتی بیشتر حضور داشته است. وی خود را نماینده روشنفکری متعهد به ارزش های انقلاب اسلامی می داند.مجید استوار استاد دانشگاه نیز از دیگر افرادی است که می تواند مورد توجه اصلاح طلبان قرار بگیرد. آرمین آقاجانپور ۳۱ ساله نیز به عنوان یک کاندیدای جوان خود را به عنوان یک اصلاح طلب معرفی کرده است. هرچند که استفاده از نیروی نه چندان با تجربه برای اصلاح طلبان بعید به نظر می رسد ولی  شاید اصلاح طلبان یا حامیان دولت  لاهیجان در نهایت به جایی برسند که وی را در لیست خود قرار دهند.

اصولگرایان
ذبیح نیکفر، روح الله مدامی
در دوره گذشته ذبیح نیکفر به عنوان کاندید اصولگرایان حضور داشت که در رقابت با ایرج ندیمی شکست خورد. با این حال این پزشک اصولگرا همچنان خود را به عنوان یک کاندید جدی در این شهرستان به حساب می آورد و قصد دارد یک بار دیگر شانس خود را امتحان کند. وی در دوره گذشته نزدیک ۲۷ هزار رای کسب کرد. روح الله مدامی هم به عنوان کاندید اصولگرایان شناخته می شود که البته در دوره گذشته رای چندانی به دست نیاورد.
در این بین ایرج ندیمی که در چهار دوره گذشته سه بار موفق به حضور در انتخابات شده نیز در صورت عدم اجماع نیروهای حامی دولت رقیبی خطرناک برای ایشان محسوب می گردد. ندیمی در مجلس ششم به عنوان کاندید اصلاح طلبان شناخته می شد ولی حضورش به عنوان مشاور معاون پارلمانی احمدی نژاد، گسست وی با اصلاح طلبان را گسترده تر کرد. هرچند وی در دوران نمایندگی دوره نهم  به عنوان یک چهره متمایل به دولت شناخته می شد ولی شنیده شده که اصلاح طلبان میلی برای حمایت از وی ندارند.
لنگرود
اصلاح طلبان و حامیان دولت 
محمد اخوان، محمود دهگان، نصرت نادم
محمد اخوان بازارده  فرزند روحانی شاخص حاج شیخ حسن واعظ و برادر نماینده لنگرود در دوره ششم با سابقه فرمانداری رودسر و آستارا  شاخص ترین چهره اصلاح طلبان در لنگرود محسوب می شود که به دلیل سابقه اش در تشکیل سپاه پاسداران و بسیج از چهره های شاخص این شهرستان شمرده می شود . محمود دهگان برادر شهید دهگان معاون سابق وزیر راه و بخشدار سابق چندین شهر گیلان نیز به عنوان یک نیروی متمایل به حامیان دولت شناخته می شود. وی قبل از این سابقه حضور در انتخابات را داشته است. نصرت نادم معاون سازمان هدفمندسازی یارانه ها هم از دیگر کاندیداهای متمایل به دولت است که در انتخابات گذشته هم از  حامیان جدی روحانی در گیلان بود. این کارشناس ارشد  اقتصاد زمانی به عنوان یکی از کاندیداهای استانداری گیلان نیز مطرح بود.
اصولگرایان
سید گل آقا پورعباس کیایی، احمد اسماعیلی
پور عباس در دوره گذشته کاندید منتسب به اصولگرایان به حساب می آمد که در رقابتی نزدیک از مهرداد لاهوتی شکست خورد. با این حال رئیس سابق سازمان تامین اجتماعی چند شهر گیلان در این دوره قصد دارد جبران مافات کرده و بتواند به مجلس راه پیدا کند. البته  حضور احمد اسماعیلی مدیر کل بنیاد شهید چند استان از جمله گیلان انتخاب نیروهای اصولگرا را دچار مشکل کرده است.
در این میان مهرداد لاهوتی هرچند در دوره هشتم به عنوان کاندید ائتلاف  فراگیر اصولگرایان شناخته می شود و از طرفدارن قالیباف به حساب می آید، در طول دوره دولت یازدهم ز جمله حامیان دولت در مجلس بوده که سعی داشته در برابر تندروهای مخالف دولت روحانی بایستد. از همین رو لاهوتی به نوعی در این دوره به عنوان یک فرد مستقل متمایل به دولت شناخته می شود و رقیبی قدرتمند در این حوزه به حساب می آید.

 

 

رشت

اصلاح طلبان و حامیان دولت

محسن باقری، سهیلا مدارائی، سیده سکینه خاتمی، ژاله حساس خواه، علیرضا سحرخیز، رمضانعلی صادق زاده، غلامرضا مقدسی، محمدصادق برنجچی

هرچند گمانه زنی های اولیه از حضور رمضانپور، حضرتی و صوفی به عنوان کاندیداهای اصلاح طلب در رشت  خبر می داد اما در نهایت حضرتی و صوفی در تهران کاندیدا شدند و رمضانپور هم ثبت نام نکرد. اما گزینه اصلی هر سه نفر محسن باقری بود که در روز آخرثبت نام ها داوطلبی خود را اعلام و در فرمانداری رشت خود را سرباز اصلاحات نامید. محسن باقری، جانباز جنگ تحمیلی ، مدیرکل سابق مخابرات گیلان و مدیر عامل اپراتور چهارم مخابرات کشور در حال حاضر عضو حزب اتحاد ملت ایران است و اصلاح طلبان امیدوارند با توجه به سوابق رزمندگی وی صلاحیتش مورد تایید قرر بگیرد. اما محسن باقری تنها گزینه اصلاح طلبان نیست. علی سحرخیز  رئیس حزب ندای گیلان که همچون صادق خرازی دبیرکل این حزب در کشور این روزها رابطه چندان مناسبی با روسای اصلاح طلبی استان خود ندارد گزینه ای است که در صورت تایید صلاحیت می تواند از گزینه های لیست اصلاح طلبان به حساب آید. این حقوقدان جوان به دلیل فن بیان و صراحت کلامش جذبه خوبی بین اصلاح طلبان جوان پیدا کرده و نظرات رک و صریحش در مورد برخی از لیدرهای نسل اول اصلاح طلبان در گیلان جنجال و حاشیه به وجود آورده است.
در این دوره سه زن اصلاح طلب نیز کاندیداتوری خود را اعلام کرده اند. سه بانوئی  که قرار است به میثاق اصلاح طلبی پایبند و بعد از انتخاب  ائتلاف نهائی اصلاح طلبان از آن حمایت کنند. سهیلا مدارائی که در دو دوره پنجم و ششم از جمله کاندیداهای برتر رشت محسوب می شد هرچند در کشور اتریش اقامت دارد اما حال برگشته تا بالاخره کاری که شانزده سال پیش در انجام آن ناکام ماند را به انجام رساند. در کنار این مشاور سابق استاندار در دولت اصلاحات،  سیده سکینه خاتمی مدیر کل سابق امور اجتماعی استانداری هم حضور دارد که هرچند به مانند وی کار حزبی وتشکیلاتی نداشته اما گزینه قابل توجه حال حاضر زنان اصلاح طلب گیلانی محسوب می شود. دکتر ژاله حساس خواه استاد دانشگاه  و عضو هیات علمی دانشگاه گیلان هم به عنوان ضلع سوم این مثلث زنانه حضور دارد و از حمایت بخش اعظمی از بدنه اصلاح طلبی شهرستان رشت برخوردار است.
به جزء این ها باید اصلاح طلبان دیگری هم اضافه کرد. رمضانعلی صا دق زاده خود را متمایل به اندیشه اصلاح طلبی می داند ولی وی در چهارسال گذشته سعی کرده حضور در کار و فعالیت  اصلاح طلبان را به کمترین درجه خود برساند تا شاهد رد صلاحیت خود نباشد. وی در دوره هفتم و هشتم  کاندیدای اصلاح طلبان به حساب می آمد که پس از پیروزی در دور هفتم هرگز در مورد آرایی که از این سبد کسب کرد اظهار نظر صریحی نکرد و گلایه بخشی از بدنه اصلاح طلبان این شهرستان را برای خود به ارمغان آورد. غلامرضا مقدسی دبیر حزب اراده ملت ایران و عضو هیات اجرائی خانه کارگر گیلان سابقه ریاست دانشگاه علمی کاربردی این نهاد و رئیس آب و فاضلاب چند شهر گیلان را در کارنامه دارد وی از کاندیداهای شهرداری رشت بود که در نهایت نتوانست ۵ رای لازم برای حضور در صحن شورا و دفاع از برنامه های خود را بدست آورد. محمد صادق برنجچی رئیس شورای اصلاح طلبان آستارا و مدیر مسئول هفته نامه طریقت نو نیز از دیگر کاندیداهای اصلاح طلب است.
البته بازهم در این لیست می توان افراد دیگری را پیدا کرد که البته بعضی با توجه به جو و نفوذ نگرش اعتدالی، خود را در دریچه بین اعتدال و یا اصلاح طلبی می بینند. از همین رو کاندیداهایی هستند که با وجود برخورداری از یک تیم اصولگرا خود را اصلاح طلب می دانند.
اصولگرایان

جبار کوچکی نژاد، سید علی آقازاده، مظفر نامدار، ولی الله عظمتی، محمد حسنخواه، محمد رضا عباسی، حسین برومند، مجید قصاب زاده، هادی رمضانی ، محمدرضا شفیعی، حسین رضاپور
کوچکی نژاد در سه دوره انتخابات گذشته و سید علی آقازاده در دوره به عنوان کاندیدای جبهه متحد اصولگرایان به عنوان بزرگترین جریان اصولگرائی کشور شناخته می شدند. به نظر می رسد با توجه به سابقه و نفوذ این دو نفر باز هم آن ها را در جبهه اصولگرایان ببینیم. با این حال در این دوره با غیبت سردار نظر علی علیزاده افراد دیگری را به عنوان ضلع سوم اصولگرایان در انتخابات رشت باید پیدا کنیم. ولی الله عظمتی از جمله افرادی است که خود را از همین حالا در ائتلاف سه نفره می بیند. البته گفته می شود دو نفر دیگر چندان تمایلی به ائتلاف با عظمتی ندارند. مظفر نامدار اصولگرای کاریزماتیکی است که می تواند در جذب نیروهای متمایل به راست سنتی موفق باشد با این حال وی به نسبت افرادی چون کوچکی نژاد دارای یک تشکیلات قدرتمند نیست. در این بین حجت الاسلام عباسی نماینده سابق ولی فقیه در سپاه گیلان نیز قصد دارد با مرزبندی خود با اصولگرایان دیگر به عنوان کاندیدای بدنه مذهبی  و ارزشی جامعه شناخته بشود. حسین برومند رئیس جامعه اسلامی کارگران و وکیل پایه یک دادگستری نیز اصولگرای دیگری است که در هنگام ثبت نام غیر مستقیم اعلام کرده در صحنه خواهد ماند. مجید قصاب زاده و حجت الاسلام شفیعی نیز خود را اصولگرایان مستقلی می دانند که سعی دارند در این انتخابات این دوره خود را مطرح کنند. حجت الاسلام محمد حسن خواه نیز سابقه حضور در شورای شهر سوم و لیست های اصولگرا را در شورای شهر دارد، ولی اکنون با ترافیک چهره های این جریان برخورد کرده است. همکار دیگر وی در شورا هادی رمضانی هم عزم خود را جزم کرده که همچون وی این بار در مجلس حضور پیدا کند. این کاندید اصولگرا  در دوره گذشته هم کاندید شده بود که در نهایت رد صلاحیت شد. به نظر می رسد هیچکدام از اصولگرایان نیز به نفع دیگری قصد کنار رفتن ندارند و احساس تکلیف می کنند که تا آخر در صحنه بمانند و به قول حسین رضا پور کاندیدای جدید الورود این دوره:>> ما برای مردم آمده ایم نه برای اصولگرایان<<

در بین کاندیداهای مستقل  دیگر دو نماینده  فعلی رشت حضور دارند که در دوره گذشته با یکدیگر همکاری نیز داشتند. غلامعلی جعفرزاده که یکی از منتقدان جدی دولت گذشته به حساب می آمد به عنوان عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت به حساب می آید که البته نقد زیادی به مجموعه اصولگرایان دارد و بعید است در لیست این جریان قرار بگیرد. حتی گفته می شود که جعفرزاده نیز به عنوان «پلان B» حامیان دولت در انتخابات آتی محسوب می شود . حسن تامینی که به واقع در هیچ دسته و جناحی قرار نمی گیرد هرچند در کل با دولت یازدهم به نسبت دولت قبلی روابط بهتری دارد. با این حال بعید است وی را در لیست حامیان دولت ببینیم. با این حال هر دو نفر به دلیل داشتن یک تیم قوی تشکیلاتی  و پایگاه نسبتا قابل توجهی که در زادگاه خود دارند توانائی کسب آرا خارج از لیست های انتخاباتی را در خود می بینند.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.
  1. حسن دی ۱۲, ۱۳۹۴ ۱۰:۰۷ ب.ظ

    حسین رضاپور پایبند به اصول انقلاب اسلامی و پدیده انتخابات رشت

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد