هشدار مهم:
۱۴۰۳/۰۴/۱۴ ۲۱:۳۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

گیل خبر/ براساس اعلام ستاد انتخابات وزارت کشور، فرآیند شروع اخذ رای از واجدین شرایط رای دهندگان انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری از ساعت ۸ صبح روز جمعه مورخ ۱۴۰۳/۴/۱۵ در شعب اخذ رای سراسر کشور آغاز و این فرایند تا ساعت ۱۸ عصر همان روز ادامه خواهد داشت.

اگر قصد رای دادن دارید، اکیدا توصیه می‌شود تا قبل از ساعت ۱۸ و در زمان صبح و یا ظهر روز جمعه که صندوق‌های آرا خلوت‌تر است، به پای صندوق‌های رای بروید.

براساس ماده ۲۰ قانون انتخابات ریاست جمهوری، اخذ رأی در داخل و خارج کشور در یک روز انجام می‌شود و مدت آن ۱۰ ساعت است و در صورت «ضرورت» و بنا به تشخیص ستاد انتخابات قابل تمدید می‌باشد.

در تبصره ۱ این ماده آمده است: تشخیص ضرورت و مدت تمدید اخذ رأی در سراسر کشور به عهده وزیر کشور است.

از آنجا که رأی گیری ساعت ۸ صبح شروع و زمان قانونی پایانی آن ساعت ۱۸ خواهد بود بستگی دارد که شخص وزیر کشور چه تصمیمی برای ادامه رأی گیری داشته باشد.

هر چند مرسوم است که در همه رأی گیری ها، این زمان تمدید شود ولی این که چند بار و هر بار چند ساعت تمدید شود، مشخص نیست و لذا نباید انتخاب را به اما و اگر تمدید موکول کرد.

به علاوه، بر اساس قانون انتخابات از ساعت ۲۴ به بعد نیز امکان تمدید وجود ندارد و ممکن است کسانی که در ساعات آخر به شعبه می روند، پشت درهای بسته بمانند.

پیشنهاد می شود همان اوایل روز جمعه که معمولاً شعبات اخذ رای هم خلوت‌تر است نسبت به حضور در شعبات و دادن رای به کاندیدای مد نظر اقدام تا شامل اما و اگرهای تمدید اخذ رای نشوید .