دلیل شکست سخت قالیباف از نگاه گیل خبر؛
۱۴۰۳/۰۴/۱۰ ۱۲:۰۱ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

اختصاصی گیل خبر/ سرویس سیاسی- چند هفته قبل و با اعلام ۶ نامزد نهایی انتخابات، شاید کمتر کسی تصور می‌کرد که رئیس مجلس دوازدهم، کمتر از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رای در سراسر کشور داشته باشد و با شکستی سخت، در جایگاه سوم قرار گیرد.

شاید خیلی‌ها بر این باور بودند که محمدباقر قالیباف پس از سه دوره ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری، در چهارمین حضور خود در انتخابات خواهد توانست دروازه تقریبا خالی را باز کند، اما وی بازهم ناکام بود و عملا مرگ سیاسی خود را رقم زد.

اما شاید بتوان گفت که فارغ از تمام ضعف‌ها و حاشیه‌های اطراف قالیباف، دلیل اصلی شکست‌های متوالی و همیشگی قالیباف را «عدم بینش سیاسی» وی دانست.

عجیب است که قالیبافی که در انتخابات اخیر مجلس در تهران با کاهش ۸۰۰ هزار رای خود نسبت به دوره قبل، چهارم شده بود، هیچ تحلیل و ارزیابی درستی از آرای خود در سطح جامعه نداشت تا این گونه و با کسب تنها ۱۴ درصد آرای اخذ شده، نفر سوم از میان ۴ کاندیدای ریاست جمهوری نشود.

عدم بینش سیاسی قالیباف را در همین بیانیه روز گذشته وی به خوبی می‌توان دید؛ در جایی که قالیباف بدون تامل و بلافاصله پس از اعلام نتایج و در بیانیه‌ای ناپخته و هیجانی، از سعید جلیلی اعلام حمایت کرد.

در روزهای اخیر و پیش از انتخابات، در حالی که ستادهای انتخاباتی جلیلی و قالیباف از هیچ موردی برای تخریب یکدیگر عبور نمی‌کردند و بخش قابل توجهی از حامیان و اعضای ستادی قالیباف، قرابت فکری و قلبی با جبهه پایداری و جلیلی ندارند، قالیباف بی توجه به همه این مباحث، سریعا اعلام موضع کرد.

در حالی که به اعتقاد کارشناسان و صاحب‌نظران، قالیباف شانسی برای تاثیرگذاری در کابینه احتمالی دولت جلیلی نخواهد داشت، حامیان قالیباف انتظار داشتند که وی با تامل و تفکر بیشتر، جلسه‌ای با اعضای ستادهای مرکزی و استانی خود می‌گذاشت و پس از تشکر و قدردانی از فعالیت‌هایشان، با مشورت‌های بیشتر با اعضای ستادهای خود از جمله به عنوان مثال با کیهان هاشم نیا، رئیس ستاد خوشفکر و با تجربه خود در گیلان، به حمایت یا عدم حمایت از کاندیدایی خاص می‌پرداخت.

با عیان شدن بی‌توجهی قالیباف به حامیان خود، به نظر می‌رسد که اعضای ستاد قالیباف در سراسر کشور و به‌ویژه گیلان چندان هم از شکست او ناراحت نباشند.

به نظر می‌رسد عدم اعتقاد به مشورت و بی‌توجهی به حامیان، اعضای ستادهای قالیباف در سراسر کشور را عصبانی و ناامید ساخته و موجب پراکندگی آنان و عدم تبعیت آن‌ها از موضع قالیباف در انتخابات جمعه ۱۵ تیر شده است.

از سویی دیگر، اکنون از قالیباف نه در جایگاه نامزد انتخابات، بلکه در جایگاه رئیس مجلس انتظار می‌رفت جهت‌گیری خاصی نداشته باشد و اعلام بی‌طرفی کند تا این شائبه از هم‌اکنون ایجاد نشود که در کار دولت احتمالی پزشکیان کارشکنی خواهد کرد.

همه این‌ها نشان می‌دهد که چرا قالیباف نه تنها در چهار دوره حضور در انتخابات ریاست جمهوری ناکام بوده است، بلکه هر بار با کاهش آرا روبرو شده؛ به نحوی که ۱۹ سال قبل، قالیباف در اولین حضور خود در انتخابات و با تجربه‌ای کمتر، آرای بیشتری از قالیباف ۱۴۰۳ کسب کرد.