۱۴۰۳/۰۴/۰۷ ۱۸:۰۷ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

تیم ملی فوتبال ایران در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ با پنج تیم روبرو خواهد شد که دو تا از آنها، یعنی قرقیزستان و کره شمالی، حتی در بین ۱۰۰ تیم برتر رنکینگ فیفا هم قرار ندارند.

گیل خبر/ به گزارش تسنیم، رقبای تیم ملی فوتبال ایران در مرحله سوم مسابقات انتخابی جام جهانی 2026 مشخص شدند که بر این اساس شاگردان امیر قلعه‌نویی مقابل تیم‌های ملی قطر، ازبکستان، امارات، قرقیزستان و کره شمالی صف‌آرایی می‌کنند.

قطر که قهرمان آخرین دوره جام ملت‌های آسیا به شمار می‌رود، در جایگاه سی‌وپنجم رده‌بندی فیفا جای دارد. عنابی‌ها که در سال 2023 با هدایت تین‌تین مارکسِ اسپانیایی به قله فوتبال آسیا رسیدند، در سال 2022 به لطف میزبانی از جام جهانی برای اولین بار در این رقابت‌ها شرکت کردند و با سه شکست حذف شدند.

ازبکستان هم یکی از تیم‌هایی است که تیم ملی بیشتر از هر حریفی با آن بازی کرده است. ازبکستان که تیم شصت‌ودوم جهان به شمار می‌رود، در مرحله دوم انتخابی جام جهانی 2026 با ایران همگروه بود که ملی‌پوشان کشورمان در هر دو مسابقه مساوی کردند و از کسب پیروزی بازماندند. ازبک‌ها که تاکنون طعم حضور در جام جهانی را نچشیده‌اند، در 14 تقابل با ایران تنها یک بار پیروز شده‌اند.

آخرین تقابل ایران و ازبکستان در روز 22 خرداد

ایران در روزهای 20 شهریور و 30 اسفند مقابل شاگردان پائولو بنتو در تیم ملی امارات صف‌آرایی می‌کند؛ حریفی که در جام ملت‌های آسیا 2023 همگروه ایران بود و با نتیجه 2 بر یک مغلوب شد. آخرین حضور امارات در جام جهانی به 34 سال پیش برمی‌گردد؛ حضوری که با سه شکست و دریافت 11 گل همراه بود. تیم پائولو بنتو در جایگاه شصت‌ونهم رده‌بندی تیم‌های ملی جهان ایستاده است.

قرقیزستان که اولین رقیب ملی‌پوشان ایران در راه صعود به جام جهانی خواهد بود، در رده‌بندی اخیر فیفا یک پله سقوط کرد تا جایی بین 100 تیم برتر جهان نداشته باشد و تیم صدویکم جهان لقب بگیرد. قرقیزها هم تاکنون موفق به صعود به جام جهانی نشده‌اند و آخرین بار در تورنمنت کافا مقابل ایران قرار گرفتند که با هت‌تریک مهدی طارمی، 5 بر یک شکست خوردند.

در آخر به کره شمالی می‌رسیم که شاید با سایر رقبا متفاوت‌تر باشد. «طوفان زرد» جام جهانی 1966 که تا مرحله یک چهارم نهایی این رقابت‌ها بالا آمد، در انتخابی جام جهانی 2010 بالاتر از ایران قرار گرفت و در مهمترین رویداد فوتبالی جهان شرکت کرد. کره‌ای‌ها از حضور در انتخابی جام جهانی 2022 نیز انصراف دادند و حالا مجدداً بخت خود را برای بازگشت به عرصه جهانی امتحان می‌کنند. کره شمالی تیم صدودهم جهان محسوب می‌شود.