۱۴۰۳/۰۴/۰۶ ۲۱:۳۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

مهرداد بذرپاش،وزیر راه وشهرسازی  در حاشیه هجدهمین جلسه شورای عالی مسکن به بیان جزئیات مصوبات این جلسه پرداخت و اظهار داشت: این جلسه که به نوعی آخرین جلسه شورای عالی مسکن در دولت سیزدهم بود، متوسط سقف اجاره بها با رقم ۲۵ درصد بود به تصویب رسید.

گیل خبر/ به گزارش ایرنا، مهرداد بذرپاش در حاشیه هجدهمین جلسه شورای عالی مسکن به بیان جزئیات مصوبات این جلسه پرداخت و اظهار داشت: این جلسه که به نوعی آخرین جلسه شورای عالی مسکن در دولت سیزدهم بود، متوسط سقف اجاره بها با رقم ۲۵ درصد بود به تصویب رسید.

وی توضیح داد: بر اساس ماده ۷ قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها دولت مکلف شده تا در استان‌هایی که تورم بالای ۳۰ درصد است، نرخ رشد اجاره بها را تعیین کند. بر همین اساس پیشنهادات شورای مسکن استان‌ها در خصوص این نرخ گردآوری شد که در این جلسه بررسی شد و به تصویب رسید.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این ارقام ظرف روزهای آینده به استان‌ها ابلاغ می‌شود، افزود: امیدواریم با این تصمیم بازار اجاره به شکل بهتری کنترل شود.

بذرپاش به مصوبه مهم دیگر هجدهمین جلسه شورای عالی مسکن اشاره کرد و گفت: وام ساخت نهضت ملی مسکن که در سال گذشته به ۵۵۰ میلیون تومان رسیده بود در جلسه امروز به ۸۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد افزایش یافت.

وی این مصوبه را بسیار تاثیر گذار دانست و گفت: این مصوبه می‌تواند در تامین مالی برای اتمام هرچه سریعتر پروژه‌های نهضت ملی مسکن موثر باشد.

به گفته بذرپاش، این مصوبه مراحل تصویب را در بانک مرکزی طی می‌کند و به زودی ابلاغ می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به یکی از بزرگترین افتتاح‌های انجام شده در جریان هجدهمین جلسه شورای عالی مسکن اشاره کرد و گفت: امروز ۶۶ هزار و ۷۹۱ واحد نهضت ملی مسکن افتتاح و به ۵۱ هزار و ۷۴۰ متقاضی واجد شرایط زمین واگذار شد.

وی در ادامه به آغاز عملیات بیش از ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن اشاره کرد که تا کنون بیش از ۵۶۰ هزار واحد آن تقدیم مردم شده و گفت: علاوه بر این ۲ میلیون و ۶۶۰ هزار واحد، ۵۰۰ هزار قطعه زمین روستایی هم ظرف چند روز آینده به مردم واگذار می‌شود.

بذرپاش در بخش دیگری از سخنان خود به رشد تولید بخش مسکن در سال گذشته اشاره کرد که رقمی کم‌سابقه یعنی ۷.۱ درصد را به ثبت رساند و افزود: رشد تولید بخش مسکن از رشد منفی ۷ درصد در سال ۱۴۰۰ به مثبت ۷.۱ در سال ۱۴۰۲ رسید.

امروز چهارشنبه ۶ تیر هجدهمین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری و با حضور مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و سایر اعضای شورای عالی مسکن در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.