سخنگوی ستاد انتخابات کشور:
۱۴۰۳/۰۴/۰۴ ۱۵:۱۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

اسلامی با بیان اینکه تبلیغات انتخاباتی ۸ صبح پنج‌شنبه به پایان می‌رسد، گفت: ستاد انتخابات کشور آمادگی برگزاری انتخابات برای جمعه هشتم تیر را دارد و دستورالعمل‌های لازم به فرمانداران ابلاغ شده است.

گیل خبر/ به گزارش سیاسی دفاع‌پرس؛ «محسن اسلامی» سخنگوی ستاد انتخابات کشور در نشست خبری که با حضور جمعی از اصحاب رسانه در وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ۸ تیر در داخل و خارج کشور به‌صورت همزمان از ساعت هشت صبح برگزار می‌شود.

اسلامی با بیان اینکه از شناسنامه و کارت ملی برای مشخص شدن هویت رأی‌دهندگان استفاده می‌شود، گفت: تفاوت این دوره از انتخابات با انتخابات مجلس شواری اسلامی به لحاظ اصلاح قانون به جای ۵ مدرک از ۲ مدرک برای احراز هویت استفاده می‌شود.

سخنگوی ستاد انتخابات ریاست جمهوری  وزارت کشور ادامه داد: برای اخذ رأی از ایرانیان ساکن خارج از کشور ۳۴۴ شعبه درنظر گرفته شده است. احراز صلاحیت این رای‌دهندگان هم صرفا با گذرنامه انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: توصیه ستاد انتخابات به رای دهندگان داخل کشور این است که با استفاده از کارت ملی در انتخابات حضور پیدا کنند. ضمن اینکه در این دوره از انتخابات تعرفه‌های کاغذی مبنای اخذ رأی است.

اسلامی اضافه کرد: رای دهندگان در شعب اخذ رأی یک دستگاه‌ احراز مشاهده خواهند کرد که برای احراز هویت رای‌دهندگان است. ضمن اینکه این دستگاه از رای تکراری هم جلوگیری می‌کند.

سخنگوی ستاد انتخابات ریاست جمهوری  وزارت کشور عنوان کرد: رای دهندگان در شعب اخذ رأی تعرفه‌ای را دریافت می‌کنند که در آن مکان‌هایی برای نگارش نام نامزد و کد آنها درنظر گرفته شده است. درب صندوق‌های رای آبی رنگ است و این مشخصه صندوق‌های درنظر گرفته شده برای اخذ رأی‌های انتخابات ریاست جمهوری است.

اسلامی افزود: در حوزه ارسال تعرفه‌های انتخاباتی باید بگویم که تعرفه‌ها برای تمامی استان‌های کشور ارسال شده است. ضمن اینکه اقلام مربوطه هم همانند تعرفه‌ها در سراسر کشور تهیه شده است.

سخنگوی ستاد انتخابات ریاست جمهوری  وزارت کشور ادامه داد: دستورالعمل‌های لازم به تمامی فرمانداران سراسر کشور ابلاغ شده است. کار تبلیغات چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری صبح روز پنج‌شنبه ۷ تیرماه به پایان خواهد رسید و بعد از آن هیچ‌کدام از نامزدها مجاز به انجام تبلیغات نیستند.

اسلامی اضافه کرد: نکته مهم در این میان این است که ما به تمامی هیات‌های اجرایی توصیه کردیم که اصل بی طرفی را رعایت کنند و هیچ‌گونه جانبداری از نامزدها نداشته باشند.

وی تصریح کرد: پیرامون سلامت انتخابات باید بگوییم که در شعب اخذ رأی همکارانی داریم که شامل اعضا و متصدیان شعبه هستند و بین ۵ تا ۷ نفر هستند. ضمن اینکه در شعب شاهد حضور نماینده فرماندار، نماینده شواری نگهبان، نیروهای حراست فراجا و نمایندگان نامزدها هستند.

اسلامی گفت: اگر انتخابات به دور دوم کشیده شود ، دور دوم انتخابات جمعه ۱۵ تیرماه برگزار می‌شود.

وی بیان داشت: در خصوص برگزاری انتخابات در کانادا و آمریکا باید گفت که به دلیل صادر نشدن مجوزهای مربوطه، انتخابات در کانادا برگزار نمی‌شود، ولی در آمریکا انتخابات برگزار می‌شود.