۱۴۰۳/۰۳/۲۸ ۱۷:۰۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت، توافق هسته‌ای «برجام» به دلیل آنکه هیچکس آن را دنبال نمی‌کند، دیگر معنایی ندارد.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا،‌ «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با رسانه‌های روسی تاکید کرد، توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام دیگر واقعا معنا ندارد چون کسی عملا به آن پایبند نیست.

گروسی در این مصاحبه گفت: «معتقدم ما نیاز به بازگشت به دیپلماسی داریم. ما توافق برجام را قبلا داشتیم، اما حالا تنها یک توافق کاغذی است که هیچکس به آن پایبند نیست. اینجا در وین تلاش‌هایی برای احیای آن انجام شد، اما متاسفانه به‌رغم آنکه تا آستانه موفقیت پیش رفتند، به دلایلی به هم خوردند که این دلایل برای من ناشناخته مانده چون مستقیما در این فرآیند دخیل نبودم. این جای تعجب نیست که ایران و ایالات متحده همدیگر را به خاطر شکست آن مقصر می‌دانند.»

گروسی مدعی شد بر اهمیت اجتناب از تکرار «سناریوی کره‌شمالی» که در آن چند دهه مذاکرات هسته‌ای با آن کشور بی‌فایده بود، تاکید دارد. او همچنین ادعا کرد که دسترسی به تاسیسات هسته‌ای ایران با دشواری‌های مداوم روبرو است.

رافائل گروسی در ادامه مصاحبه خود با نادیده گرفتن همکاری‌های ایران با این آژانس گفت: «من هموار به همکاران ایرانی خود می‌گویم ما باید برای آژانس حداقل دسترسی به تاسیسات هسته‌ای ایران را تضمین کرده و به بازگشت به نسخه دوم توافق هسته‌ای یا هر توافق دیگری کمک کنیم. ما نباید سناریوی کره‌شمالی را تکرار کنیم؛‌ سناریویی که در نهایت چند دهه مذاکرات و تلاش بی‌ثمر ماند.»

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داد: «توافق‌های دیپلماتیک در حوزه امنیت هسته‌ای در چارچوب برنامه ایران مسوولیتی مشترک است و روسیه در مذاکرات با تهران و حفظ همکاران ایرانی در یک چارچوب صلح‌آمیز قابل پیش‌بینی نقش مهمی ایفا می‌کند.» به ادعای گروسی، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «سیاست ضد ایران» ندارد.