۱۴۰۳/۰۳/۲۷ ۱۲:۵۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه

چکیده : در این مقاله راهنمای جامع روش‌های استعلام خلافی خودرو با کد ملی را بررس کردیم باوجود روش‌های متنوع برای استعلام خلافی خودرو، انتخاب روش مناسب به نیاز و شرایط شما بستگی دارد

راهنمای جامع روش‌های استعلام خلافی خودرو با کد ملی

راهنمای جامع روش‌های استعلام خلافی خودرو با کد ملی به شما کمک می‌کند تا به‌آسانی از وضعیت خلافی خودروهای خود آگاه شوید و در اسرع وقت، جهت پرداخت آن‌ها اقدام کنید؛ چراکه آگاهی از خلافی خودرو نه‌تنها از انباشته‌شدن جریمه‌ها و افزایش چشم‌گیر هزینه‌ها جلوگیری می‌کند، بلکه به ارتقای فرهنگ رانندگی و کاهش تخلفات نیز کمک می‌کند.

معرفی انواع روش‌های استعلام خودرو

برای استعلام خلافی خودرو، انواع روش‌هایی حضوری و غیرحضوری وجود دارد. قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین روش حضوری، مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ است که باید کارت خودرو یا سند و بیمه‌نامه ارائه دهید. در این روش، لیست کامل خلافی به شما ارائه می‌شود.

به‌علاوه، اگر دسترسی به اینترنت ندارید، می‌توانید از روش‌های پیامکی که در این راهنمای جامع روش‌های استعلام خلافی خودرو با کد ملی به آن می‌پردازیم، استفاده کنید. درصورتی‌که، روش‌های آنلاین را انتخاب می‌کنید، می‌توانید خلافی خودرو را ازطریق سایت‌ها و اپلیکیشن‌های معتبر نیز انجام دهید.

آیا امکان استعلام خلافی و پرداخت موردی وجود دارد؟

سامانه‌های آنلاین متعددی برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو وجود دارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به سوپر اپلیکیشن تاپ اشاره کرد. در این روش شما می‌توانید با وارد کردن شماره پلاک خودرو، از جزئیات خلافی خود شامل نوع تخلف، زمان و مکان تخلف، تصویر دوربین و مبلغ جریمه مطلع شوید.

علاوه‌بر آن، می‌توانید به‌صورت موردی جریمه‌های خود را پرداخت کنید. برای استفاده از این سامانه‌ها نیاز به پرداخت هزینه اندکی معمولا حدود 5200 تومان دارید؛ همچنین، می‌توانید از اپلیکیشن‌های موبایلی نیز برای استعلام جزئیات خلافی خودرو و پرداخت‌های موردی استفاده کنید.

استعلام کل مبلغ خلافی و پرداخت یک‌جا با پلاک چگونه است؟

علاوه‌بر روش‌های حضوری و مراجعه به پلیس +۱۰، شما می‌توانید ازطریق پیامک و ارسال کد #17777شماره پلاک# به شماره 110120 استعلام را انجام دهید. با ارسال این پیامک به شماره مذکور، خلافی خودرو شما به‌صورت پیامک برایتان ارسال خواهد شد؛ همچنین، می‌توانید از روش‌های آنلاین مانند سایت راهور ناجا، اپلیکیشن تاپ و سایت‌های معتبر جهت پرداخت خلافی خودرو با پلاک اقدام کنید.

برای ترخیص خودرو بهترین راه پرداخت خلافی کدام است؟

اکنون که از انواع روش‌ها برای استعلام خلافی خودرو با کد ملی و اطلاع از میزان جرایم راهنمایی و رانندگی خودرو خود آشنا شده و از انواع روش‌های حضوری و غیرحضوری استعلام خلافی خودرو آگاهی دارید، بهتر است با بهترین راه پرداخت خلافی برای ترخیص خودرو نیز آشنا شوید.

به‌طورکلی، بهترین روش پرداخت خلافی برای ترخیص خودرو، روشی است که سریع، آسان و قابل اعتماد باشد و در عین‌ حال، کارمزد کمتری هم داشته باشد. انتخاب بهترین روش پرداخت خلافی به‌ عوامل مختلفی مانند دسترسی به اینترنت، تمایل به پرداخت حضوری یا غیرحضوری و میزان خلافی بستگی دارد.

درنظر داشته باشید که بهترین روش ترخیص خودرو پیشگیری از توقیف آن است. برای این کار، باید قوانین و مقررات رانندگی را به‌دقت رعایت کنید و از انجام تخلفاتی که منجر به توقیف خودرو می‌شوند، خودداری کنید.

معرفی انواع جرایم خودرو

جربمه‌های رانندگی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر است:

 • جریمه دوبرگی: این نوع جریمه زمانی انجام می‌شود که راننده دو تخلف رانندگی را به‌طور هم‌زمان انجام دهد.

 • جریمه الصاقی: این نوع جریمه به زمانی اطلاق می‌شود که مامور راهنمایی‌ورانندگی تخلف راننده را مشاهده کند و به او اخطار دهد، اما راننده به اخطار توجه نکرده و به رانندگی ادامه دهد. در این حالت، مامور می‌تواند جریمه را به‌صورت الصاقی به شیشه خودرو متصل کند. راننده موظف است جریمه را پرداخت کند، در غیر این صورت، با جریمه‌های دیرکرد و اقدامات قانونی دیگر روبه‌رو خواهد شد.

 • جریمه خودداری: در ادامه مقاله راهنمای جامع روش‌های استعلام خلافی خودرو با کد ملی، به بررسی جریمه خودداری می‌پردازیم. این جریمه زمانی صادر می‌شود که راننده از انجام تست الکل یا مواد مخدر خودداری کند که در این حالت، او به‌طور خودکار مجرم شناخته شده می‌شود و جریمه سنگینی به او تعلق خواهد گرفت.

 • جریمه دوربینی: تخلفاتی که توسط دوربین‌های ثبت تخلف رانندگی ضبط شده باشند، منجر به جریمه دوربینی می‌شوند. برای مثال، عبور از چراغ قرمز یا تجاوز به خط ممتد از این دسته از جریمه‌ها هستند. جریمه‌های دوربینی به‌صورت پیامک یا پست به آدرس صاحب خودرو ارسال می‌شوند.

 • جریمه تسلیمی: این نوع جریمه نیز به زمانی اطلاق می‌شود که راننده پس از ارتکاب تخلف، خود را معرفی کند و تخلف خود را بپذیرد. در این حالت، راننده ممکن است از تخفیف در جریمه خود برخوردار شود.

استعلام خلافی خودرو با کد VIN به چه صورت است؟

برای استعلام خلافی خودرو با کد VIN شماره شناسایی وسیله نقلیه، روش‌های مختلفی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 1. پیامک

ساده‌ترین روش، ارسال پیامک به یکی از شماره‌های ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰، ۳۰۰۰۵۱۵۱ یا ۱۱۰۰۰۵۱۵۱ است. در متن پیامک، کد VIN ۱۷ رقمی خودرو را بدون فاصله وارد کنید. پس از چند لحظه، خلافی خودرو به‌صورت پیامکی برای شما ارسال خواهد شد.

 1. USSD

کد دستوری #۱۱۰ را شماره‌گیری کنید. سپس کد VIN ۱۷ رقمی خودرو را وارد کنید. خلافی خودرو به‌همراه جزئیات آن به شما نمایش داده خواهد شد.

سقف خلافی خودرو برای توقیف چقدر است؟

در ادامه مقاله راهنمای جامع روش‌های استعلام خلافی خودرو با کد ملی، به سقف مجاز خلافی خودرو و توقیف می‌پردازیم. سقف مجاز خلافی خودرو برای توقیف در سال 1403، یک‌میلیون تومان است. به این معنی که اگر مجموع جریمه‌های معوقه هر خودرویی به بیش از یک‌میلیون تومان برسد، درصورت مشاهده توسط پلیس راهنمایی و‌ رانندگی، توقیف خواهد شد.

بعد از چه تاریخی خلافی در استعلام نمایش داده می‌شود؟

چند دلیل می‌تواند برای عدم‌نمایش جرایم رانندگی اخیر شما در لیست تخلفات وجود داشته باشد. این دلایل عبارت‌اند از:

 • تاخیر در به‌روزرسانی: ممکن است باوجود ثبت تخلف، هنوز سیستم ثبت تخلفات راهنمایی‌ورانندگی به‌طور کامل به‌روز نشده باشد.؛ زیرا به‌روزرسانی این سیستم‌ها گاهی اوقات، با تاخیر انجام می‌شود.

 • نوع تخلف: برخی از تخلفات رانندگی جزئی به‌صورت خودکار در سیستم ثبت نمی‌شوند و باید به‌صورت دستی توسط ماموران ثبت شوند. این امر می‌تواند روند نمایش آن‌ها در لیست تخلفات را طولانی‌تر کند.

 • مشکلات سیستمی: در برخی موارد، ممکن است به‌دلیل مشکلات فنی در سیستم‌های راهنمایی‌ورانندگی، تخلفات به‌درستی ثبت یا نمایش داده نشوند.

 • اشتباه در ثبت اطلاعات: احتمال دارد در ثبت اطلاعات مربوط به تخلف شما، مانند پلاک خودرو یا کد تخلف، اشتباهی رخ داده باشد.

اگر قبض جریمه 2 بار پرداخت شود، چه‌کار کنیم؟

در این راهنمای جامع، با روش‌های استعلام خلافی خودرو با کد ملی و انواع روش‌های پرداخت آشنا شدید؛ اکنون می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که اگر مالک خودرو، خلافی خود را ۲ بار پرداخت کرده باشد، چگونه می‌تواند پرداخت اشتباه را استرداد کند.

درصورتی‌که، مالکان خودرو متوجه شوند که ۲بار خلافی خودروی خود را پرداخت کرده‌اند، می‌توانند به واحدهای اجرایی پلیس راهور مراجعه کرده و جهت درخواست استرداد پرداختی اشتباه اقدام کنند. توجه داشته باشید که برای استرداد هزینه باید مدارکی را به‌همراه داشته باشید که شامل موارد زیر می‌شود:

 • اصل قبض جریمه؛

 • رسید یا فیش‌های پرداخت؛

 • مدارک شناسایی (کارت ملی یا شناسنامه)؛

 • درصورت پرداخت اینترنتی، پرینت تراکنش بانکی.

در کنار آن، برای پیگیری روند بازپرداخت، می‌توانید با شماره تلفن 196 یا 88882140 از پلیس راهور ناجا نیز تماس بگیرید.

امکان استعلام و پرداخت خلافی موتور در سوپر اپلیکیشن تاپ

با استفاده از سوپر اپلیکیشن تاپ، دیگر نیازی به مراجعه حضوری به مراکز پلیس + 10 یا وب‌سایت راهور ناجا برای استعلام و پرداخت خلافی موتور خود ندارید. اپلیکیشن تاپ این امکان را به شما می‌دهد تا به‌آسانی و در هر زمان و مکانی، از خلافی موتورتان مطلع شوید و آن را به‌صورت آنی پرداخت کنید.

علاوه‌بر این، تاپ مزایای دیگری را نیز برای کاربران خود در نظر گرفته است که به شرح زیر هستند:

 • سرعت و سهولت: فرایند استعلام و پرداخت خلافی در تاپ تنها چند ثانیه زمان می‌برد و به‌آسانی قابل انجام است.

 • کاهش هزینه: کارمزد پرداختی در تاپ در مقایسه با سایر روش‌های استعلام و پرداخت خلافی، پایین‌تر است.

 • امنیت: تاپ از بالاترین سطح امنیت برای تراکنش‌های مالی کاربران خود استفاده می‌کند.

 • دسترسی آسان: تاپ به‌صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته، قابل دسترس است و می‌توانید در هر زمان و مکانی از خدمات آن استفاده کنید.

انتخاب روش با شماست!

در این مقاله به موضوع راهنمای جامع روش‌های استعلام خلافی خودرو با کد ملی پرداختیم. باوجود روش‌های متنوع برای استعلام خلافی خودرو، انتخاب روش مناسب به نیاز و شرایط شما بستگی دارد. در این مقاله، سعی کردیم به‌طور جامع به بررسی این روش‌ها بپردازیم تا بتوانید با آگاهی کامل، بهترین روش را انتخاب کنید. درنهایت، به‌یاد داشته باشید که پرداخت جریمه‌های رانندگی در موعد مقرر، علاوه‌بر جلوگیری از انباشت جریمه و افزایش مبلغ آن، از بروز مشکلاتی مانند توقیف خودرو نیز جلوگیری می‌کند.