طی آیینی در سیاهکل و کومله؛
۱۴۰۳/۰۳/۲۷ ۱۰:۲۸ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه
پوشش مرغک نشان خبرنگاران نوجوان کانون گیلان رونمایی شد

طی آیینی‌های در سیاهکل و کومله استان گیلان، از پوشش مرغک‌نشان خبرنگاران نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رونمایی‌شد.

گیل خبر/ به‌گزارش روابط‌عمومی کانون استان‌گیلان، شکل‌گیری باشگاه خبرنگاران کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مرداد‌ماه سال ۱۴۰۲ به پیشنهاد مدیر‌عامل این نهاد فرهنگی کلید‌خورد و معاون فرهنگی کانون طی گفت‌و‌گو با اصحاب رسانه، به اهداف این حرکت هدف‌مند‌ پرداخت.

شکل‌گیری فردای عرصه رسانه‌ در امروز کانون
فرهاد فلاح طی این نشست‌های رسانه‌ای، توانمند‌سازی نسل کودک و نوجوان و فراهم‌سازی زمینه‌های نقش‌آفرینی موثر آینده‌سازان در کسوت خبرنگاران کانون و در گام بعدی، تربیت نسل فردای عرصه رسانه را از اولویت‌ها عنوان‌کرد.
همراهی کودکان و نوجوانان آینده‌نگاری کانون و گذر این نهاد فرهنگی از تصدی‌گری به تولی‌گری، از دیگر چشم‌انداز‌های شکل‌گیری باشگاه خبرنگاران کودک و نوجوان بود که در صحبت‌های فلاح برآن تاکید‌شد.
این حرکت هدف‌مند در سطح کشور با تکیه بر ظرفیت‌های بومی ادامه‌یافت و در استان گیلان، افزون بر برنامه‌ریزی جهت برگزاری کارگاه‌های آموزش خبرنگاری، کشف اعضای مستعد و توانمند مد‌نظر‌ قرار‌گرفت.
برهمین‌اساس، برگزاری نخستین دوره آموزشی خبرنگاران نوجوانان کانون گیلان، اسفند ماه سال ۱۴۰۲ با هم‌گامی خانه مطبوعات استان صورت‌گرفت و بیش از ۴۰ نوجوان توانند مراکز این مجموعه فرهنگی با الفبای خبرنگاری آشنا‌شدند.
تشکیل گروه خبرنگاران نوجوان در پیام‌رسان داخلی ایتا، اشتراک‌گذاری آثار اعضا و ارایه آموزش‌‌های مناسب به آنان، از دیگر برنامه‌هایی بود که اجرایی‌شد.
این‌درحالی است که استفاده از ظرفیت‌های خبرنگاران نوجوان در مناسبت‌ها و فراهم‌سازی زمینه‌های حضور آنان در ویژه‌برنامه‌های کانونی در دستور‌کار قرار‌گرفت و برآیند این حضور و همراهی در سایت کانون استان، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، دیدنی و خواندنی‌شد.
اندیشیدن تمهیدات لازم برای فراهم‌‌سازی ملزومات دیداری و شنیداری و تهیه پوشش‌های خبرنگاری منقش به مرغک کانون، از دیگر برنامه‌هایی بود که برای رشد و بالندگی روایت‌گران رویداد‌‌های کانون در دستور‌کانون قرار‌گرفت.
تجلیل از خبرنگاران کودک و نوجوان نیز با اهدای لوح سپاس و جایزه از سوی فرهاد‌فلاح، معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تجلیل از مطهره فرهادی، عضو خبرنگار مرکز فرهنگی هنری سیاهکل در استان گیلان‌کلید‌خورد و نقطه‌آغازی بر معرفی و تجلیل از فعالان نوجوان عرصه استان شد.
طی سفر روز شنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ مدیر‌کل و مسئولان کانون پرورش فکری استان گیلان به سیاهکل و برگزاری آیین‌تجلیل از خبرنگاران نوجوان و رونمایی از پوشش خبرنگاری مرغک‌نشان، فصلی دیگری از این حرکت هدف‌مند و فرآیند‌محور رقم‌خورد و نقطه‌آغازی بر نقش‌آفرینی روایت‌گران کودک و نوجوان‌شد.
رشد و تعالی کودکان، بیان‌گر بیداری جامعه‌ است
فرماندار شهرستان سیاهکل در این آیین که با حضور مسئولان کانون استان، اعضای برگزیده باشگاه خبرنگاران نوجوان و خانواده‌های آنان صورت‌گرفت، از اهمیت فرصت‌سازی برای آینده‌سازان ‌سخن‌گفت و رشد و تعالی کودکان و نوجوانان را بیان‌گر بیداری جامعه دانست.
امین‌بابایی در این میان، خانواده‌ها، مربیان و معلمان و مسئولان را در پویایی و بالندگی نسل کودک و نوجوان موثر‌ خواند و با اشاره به اهمیت مسوولیت‌پذیری اولیا، فارغ از شغل و مدرک تحصیلی‌گفت: احساس مسوولیت، دین‌مداری و ارتباط سازنده والدین بستری مناسب برای رشد و بالندگی فرزندان فراهم‌می‌کند.
نماینده عالی دولت در شهرستان سیاهکل، رسالت مسئولان و متولیان عرصه فرهنگ را حساس قلمداد‌کرد و با بیان‌این‌که نسل امروز از نظر هوش، ذکاوت، دقت‌نظر و آینده‌نگری، فراتر از نسل‌های گذشته‌است، تصریح‌کرد: این نسل، جرقه بیداری جامعه اسلامی است و از این‌رو، ضرورت‌دارد با استعداد‌یابی و هدایت آینده‌سازان، به وظیفه‌ذاتی خود عمل‌کرده و زمینه‌های عرض‌اندام آنان را فراهم‌کنیم.
بابایی با تاکیدبر ضرورت پشتیبانی مسئولان از کودکان و نوجوان و همراهی با مجموعه‌های فرهنگی افزود: خداباوری، مردم‌یاوری، عدالت‌محوری و عاقبت‌نگری، وظیفه‌ هر مسئول به شمار‌می‌رود و لازم‌است با حمایت از کانون پرورش فکری و اعضای این مجموعه در این مسیر حرکت‌کنیم.
قدردانی از مسئولان و مربیان کانون گیلان در کشف و پرورش استعداد‌های خبرنگاران کودک و نوجوان و اعلام حمایت از حضور آینده‌سازان در نشست‌ها و ویژه‌برنامه‌های مناسبتی شهرستان، از دیگر موضوع‌هایی بود که در صحبت‌های رئیس شورای اداری شهرستان سیاهکل برآن تاکید‌شد.
برای تربیت آینده‌سازان کنش‌گر و در تراز انقلاب، تلاش‌می‌کنیم