خواب انتخاباتی در گیلان؛
۱۴۰۳/۰۳/۲۴ ۱۳:۴۲ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

اختصاصی گیل خبر/ سرویس سیاسی- در فاصله دو هفته مانده تا چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، گویا هنوز موتور انتخابات در گیلان روشن نشده و فضای سرد انتخاباتی در سراسر استان حاکم است.

در حالی که چندین روز از اعلام اسامی کاندیداهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری و آغاز رسمی زمان تبلیغات گذشته، اما تقریبا در هیچ نقطه‌ای به ویژه در مرکز استان، اثر و نمادی از انتخابات دیده نمی‌شود.

از میان ۶ داوطلب حاضر در انتخابات، به‌جز سعید جلیلی و علیرضا زاکانی، هنوز حتی روسای ستاد داوطلبان در گیلان مشخص نشده و حتی خبر انتصاب کیهان هاشم نیا به عنوان رئیس ستاد قالیباف نیز با تایید و تکذیب‌های متعددی همراه بوده است.

وضعیت روسای ستاد مسعود پزشکیان، مصطفی‌ پورمحمدی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نیز همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و تعیین تکلیف نهایی صورت نگرفته است.

همین امر سبب شده تا برخلاف ادوار گذشته، به‌جز تحرکات محدودی در فضای مجازی، نه در رشت و نه در شهرستان‌ها تا این لحظه شاهد هیچ‌گونه ستاد انتخاباتی و یا بنرهای داوطلبان در سطح شهرها و روستاها نباشیم و انگار نه انگار که قرار است تا چندروز دیگر، نهمین رئیس جمهور ایران از سوی مردم انتخاب شود.

به نظر می‌رسد برخی اختلافات و سهم‌خواهی‌های درون جناحی حامیان برخی کاندیداهای شاخص که منجر به عدم تعیین تکلیف نهایی اعضا و روسای ستاد آن‌ها در گیلان شده، سبب شده تا شرایط انتخاباتی در استان در بلاتکلیفی و سردرگمی قرار گیرد.

از سویی دیگر به نظر می‌رسد چهره‌های شاخص و تاثیرگذار و فعالین سیاسی و انتخاباتی استان هنوز نتوانسته‌اند پیش‌بینی دقیقی از برنده نهایی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند و همین امر موجب شده تا آنچنان که باید و شاید، شاهد تحرک فعالین انتخاباتی در گیلان نباشیم.

برخلاف انتخابات سال ۱۴۰۰ که برنده نهایی آن تقریبا از هفته‌ها و ماه‌ها قبل مشخص بود، در این دوره به نظر نمی‌رسد که برنده نهایی به همین سادگی مشخص شود و آنچنان که پیداست، کسی دوست ندارد در سمت بازنده قدرت قرار گیرد و هزینه باخت احتمالی کاندیدای حزب و جناح خود را گردن بگیرد.

حال باید منتظر ماند و دید که در اندک روزهای باقی مانده تا زمان برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، فضای انتخاباتی در کشور و استان گیلان به کدام سمت و سو خواهد رفت و آیا تمام تحرکات انتخاباتی به روزهای آخر و فضای مجازی محدود می‌شود و یا شاهد گرم‌ شدن فضای انتخاباتی در کف شهرها و جامعه خواهیم بود؟