۱۴۰۳/۰۳/۲۳ ۱۶:۴۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

درحالی که بیماران دیابتی از کمبود برخی برندهای انسولین گلایه دارند؛ رئیس سازمان غذا و دارو از تأمین این داروها خبر می‌دهد.

گیل خبر/ به گزارش فارس: «چند وقت است که در داروخانه‌ها برخی برندهای انسولین پیدا نمی‌شود قند من بالاست و هفته‌ای دو قلم انسولین نیاز دارم، داروخانه هلال احمر هم همیشه آن را ندارد.» این صحبت‌های احسان جوان مبتلا به دیابت است.

رئیس سازمان غذا و دارو سیدحیدر محمدی می‌گوید که اخیرا یکی از انسولین‌های قلمی برند به دلیل مشکلات تولید در شرکت تولیدکننده خارجی دچار کمبود جهانی شده بود که طبق اقدامات صورت گرفته، ظرف چند هفته آینده کمبود انسولین قلمی برند نیز رفع خواهد شد.

ماجرای کمبود انسولین در گذشته نیز بارها تکرار شده بود، اواخر سال گذشته نیز بیماران دیابتی با کمبود برخی برندها مواجه شده بودند که سازمان غذا و دارو با واردات این مشکل را رفع کرد، همچنین اسفند سال قبل نیز معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از کمبود کشوری انسولین «نوومیکس» خبر داد و گفت این کمبود در مشهد نیز دیده می‌شود.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو سید حیدر محمدی، در سال های اخیر با ورود شرکت‌های مختلف دانش بنیان به حوزه تولید انسولین های قلمی، «در حال حاضر دو شرکت در حال تولید انسولین هستند و دو شرکت دیگر هم به آن اضافه می شوند.»

به گفته محمدی در حال حاضر نمونه داخلی تمامی انسولین ها در بازار موجود است و افراد می‌توانند با استفاده از سامانه تیتک داروی خود را از نزدیکترین داروخانه تهیه کنند