اختصاصی گیل خبر/ سرویس سیاسی- مهرداد گودرزوند چگینی، نماینده مردم رودبار و رئیس مجمع نمایندگان گیلان با حضور در دفتر گیل‌خبر، این رسانه را پویا، جسور و مردمی دانست و با بیان آن که کشور ما در یک موقعیت خاص اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی قرار دارد، گفت: به یک دولت پرکار و هوشمند نیاز داریم که بتواند از شرایط و موقعیت های داخلی و بین المللی به نفع مردم به خوبی بهره بگیرد.

وی افزود: لازمه این کار آن است که فردی رئیس‌جمهور شود که توانمند، پرکار، پراستعداد و هوشمند باشد و شرایط ایران را درک کند و این درک را بتواند در راستای فهم مشترک، در دولت خود تعمیم دهد.

قالیباف بهترین گزینه ریاست جمهوری است
چگینی با بیان آن که تنوع خوبی در میان کاندیداهای ریاست جمهوری وجود دارد، گفت: با احترام به همه کاندیداهای محترم، به نظرم آقای قالیباف بهترین گزینه برای ریاست جمهوری است. با توجه به ۴ سال فعالیتی که در مجلس داشتم، شخص آقای قالیباف را هوشمند، توانمند و هم انسانی اجرایی می دانم. با توجه به پست های قبلی که داشته از جمله فرماندهی نیروی انتظامی که منشا تحولات عظیمی در آنجا بود، نزدیک به ۱۲ سال شهردار تهران بود که بررسی های میدانی هم نشان می دهد که نزدیک به ۵۰ درصد زیرساخت های تهران در زمان ایشان انجام شد.

نماینده مردم رودبار ادامه داد: علی‌رغم حاشیه های زیادی که برای قالیباف ایجاد کردند اما ایشان مسیر خودش را شناخت و توجهی به این مسائل نداشت. اگر خدمات ایشان از جمله مترو و پل‌ها نبود، امروز تهران در انسداد ترافیکی بود و دیگر نمی‌توانست پایتخت ایران بماند.

وی گفت: در مجلس شورای اسلامی، بسیاری از قوانین ما از سالیان قبل روی زمین مانده بود اما خوشبختانه با مدیریت و نگاه تعاملی قالیباف با دولت، وی توانست بسیاری از مشکلات و مسائل قوانین را حل کند و هماهنگی خوبی در مجلس ایجاد کرد.

چگینی با اشاره به اینکه انتقاداتی از قالیباف وجود دارد، گفت: هیچ‌کسی بی‌انتقاد نیست. باید بپذیریم که زمانی انتقاد نمی‌شود که حرکتی وجود نداشته باشد. قطاری که حرکت نکرده باشد، کسی به آن سنگ نمی‌زند. قالیباف با توانمندی زیادی که دارد می تواند با یک تیم کارآمد، کشور را از بحران‌هایی که در بحث داخلی، بین المللی و ناترازی های مختلفی که در منابع کشور وجود دارد، عبور دهد.

نماینده مردم رودبار گفت: مقام معظم رهبری هم در سال اول، هم در سال آخر و هم در افتتاحیه مجلس دوازدهم نکات بسیار ارزنده‌ای در خصوص قالیباف مطرح کردند و ایشان را فردی پرتلاش خطاب کردند. کسی که برای اولین بار وارد مجلس می شود و ظرف ۴ سال به تمام قوانین بالادستی مسلط می‌شود، قطعا در اجرا با توجه به سوابقش می‌تواند موثر باشد. ما نمی توانیم با توجه به شرایط کشور، با آزمون و خطا پیش برویم، بنابراین فردی پخته و باتجربه می‌خواهیم.

قالیباف فراجناحی است
چگینی گفت: به‌نظرم ایشان یک فرد فراجناحی است، در هیئت رئیسه هم همین را نشان داده شد که اعتقاد به خطوط محدود سیاسی کشور ندارد و علاقه‌مند است که از تمام نیروهای کشور استفاده کند. مردم و نخبگان نباید به راحتی تخریب هایی که صورت می گیرد را بپذیرند، اینکه مسائل پیش پا افتاده و تاییدنشده، برجسته می شود درست نیست. ما باید بپذیریم که عملکرد ایشان در دوره های مختلف مفید فایده بوده است. حضور مردم بسیار مهم است. ما اگر بتوانیم مردم را به پای صندوق آرا بیاوریم، شانس ایشان بسیار بالاست. ایشان شانس اول ریاست جمهوری است.

انتقال زباله‌ها از جایی به جای دیگر پاک کردن صورت مسئله و خیانت به مردم گیلان است
رئیس مجمع نمایندگان گیلان در ادامه با تاکید بر آن که بسیاری از مدیران استان از توانایی لازم برخوردار نیستند، گفت: بحث زباله، یکی از مهم‌‌ترین مشکلات استان ماست. همه ما باید در این خصوص کمک کنیم اما مسائلی که برخی «ناکارشناسان» مطرح می‌ کنند، پاک کردن صورت مسئله است. امروز حل موضوع زباله در دنیا، مسئله سختی نیست. این که مطرح می کردند زباله ها به جنوب گیلان برود، پاک کردن صورت مسئله و مخفی کردن اصل مسئله است. امروز آیا در دنیا مشکلشان محل دفن‌گاه زباله است؟ مگر کشورهای اروپایی یا استان مازندران و گلستان وضعیت آب و هوایی ما را ندارند؟ آیا آن ها زباله هایشان را به جای دیگری بردند؟ قطعا پس با این روش مسئله حل نمی شود.

نماینده مردم رودبار افزود: اینکه یک کارشناس سفارشی را بیاوریم و بگوییم باید جای دفن‌گاه عوض شود تا مشکل زباله حل شود، این خیانت به مردم گیلان است. هیچ نقطه ای از گیلان نباید به دفن‌گاه زباله تبدیل شود. ما چطور در سراوان ۱۵ هکتار، در لاکان ۴۰ هکتار و در مجموع ۵۵ هکتار زمین داریم اما نتوانسته‌ایم مشکل زباله را حل کنیم و تبدیل به تپه‌ای از زباله شده‌اند که هیچکس جرئت نمی‌کند به آن ورود کند.

مشکل زباله باید با روش‌های علمی حل شود
چگینی تاکید کرد: مشکل زباله باید با روش‌های علمی حل شود. یعنی باید تجهیزات و امکانات بیاوریم و با روش های علمی، تبدیل به کود و انرژی و آب کشاورزی کنیم. از روش های ترکیبی باید استفاده کنیم. این روش هایی که ما الان داریم برای ۵۰ سال پیش است و در دنیا منسوخ شده است. برای روش های علمی، ما باید از دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران استفاده می کردیم اما آقایان چرا رفته اند از دانشگاهی دیگر که هیچ تجربه ای در این کار ندارد استفاده کرده اند؟ دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران تجربه خوبی دارد و توانسته مشکل اصفهان، مشهد، تهران و... را حل کند. ما اگر در ۲۰ نقطه زباله سوز می‌گذاشتیم، امروز حداقل وضعیت امروز را نداشتیم و بعد می رفتیم به سمت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر.

مردم اجازه نخواهند داد که زباله ها به جنوب گیلان برده شود
نماینده مردم رودبار گفت: مردم اجازه نخواهند داد که زباله ها به جنوب گیلان برده شود؛ ما خودمان آنجا مشکل روش علمی زباله داریم، چه برسد به آن که زباله های سایر نقاط استان هم به آنجا بیاید. من معتقدم از ابتدا این‌که تمرکز زباله در یک نقطه از استان بود، کار اشتباهی بود، هر شهرستان باید زباله خود را به روش علمی حل کند.

بهداشت و درمان در شهرستان ها وظایفش را به خوبی انجام نمی‌دهد
چگینی مشکل زباله استان را مانند مشکل بهداشت و درمان دانست و گفت: ما در شهرستان ها تجهیزات و پزشک متخصص نداریم و همه به مرکز استان سرازیر می‌شوند و این برای خود شهروندان رشت هم مشکل ایجاد کرده است. چرا باید وضعیت بیمارستان پورسینا به این شکل باشد که بیمار درازکش در سالن های بیمارستان باشد؟ این یعنی وظایفی که بهداشت و درمان در شهرستان ها دارد به خوبی انجام نمی‌دهد و بیمارستان های موجود در مراکز شهرستان ها تبدیل به درمانگاه شد‌اند. اگر توزیع امکانات به خوبی صورت نگیرد، بار سنگین آن به رشت خواهد آمد و باعث استهلاک و مشکلات فراوانی برای رشت خواهد شد و مهاجرت به مرکز استان هم بیشتر می شود که همین باعث افزایش بار ترافیک و هزینه زندگی شهروندان رشت خواهد بود.

لزوم توجه ویژه رئیس جمهور آینده به گیلان
رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت: رئیس جمهور آینده باید توجه ویژه‌ای به گیلان داشته باشد؛ چرا که نرخ مشارکت اقتصادی و سپرده گذاری ما در کشور بسیار بالاست اما توجه به مردم ما حداقل در بحث اقتصاد، کشاورزی و صنعت بسیار پایین است. بسیاری از صنایع ما از جمله ابریشم، الکتریک، پوشش، معدن سنگرود، مجموعه گنجه و بسیاری از صنایعی که فعال بودند و سر جمع بیش از ۵۰ هزار نیروی کار داشتند، تعطیل شده اند و جایگزینی برای آن ها نیامده است. اولویت اول استان ما بحث اشتغال است، بحث زیرساخت ها، آلودگی رودخانه ها و فاضلاب ها توجه جدی به آن ها نشده و انتظار داریم به بحث زیرساخت‌های ما توجه شود. ما غنی‌ترین استان کشور از نظر منابع انسانی هستیم و رئیس جمهور آینده حتما باید از چهره های گیلانی در سطح وزرا و دستگاه های اجرایی استفاده کند.