خبر خوش برای کشاورزان گیلانی؛
۱۴۰۳/۰۳/۲۲ ۰۸:۵۱ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

کاهش قیمت مصالح ساختمانی، افزایش سرعت پروژه های عمرانی در راه گیلان

گیل خبر/ چندی پیش بود که آب منطقه ای گیلان جهت رفع تصرفات در حریم کیفی رودخانه ها اقدام کرد که این امر باعث بسته شدن بسیاری از کارخانه های تولید شن و ماسه و به طبع آن بتن و آسفالت که در سالهای دور در گیلان بنا شده بود شدند. تعطیلی کارخانه های حیاتی برای ساخت و ساز قیمت تمام شده مسکن را در گیلان به طور فزاینده ای بالا برد به شکلی که با یک جستجو ساده در مورد قیمت مسکن در 2 سال گذشته و مقایسه ی آن با قیمت روز مسکن به جز تورم می توان این تفاوت را حس کرد.

دولت، شعار حل مشکل می داد اما برخی مدیران سنگ اندازی می کردند، که سرانجام در این راستا بزرگان سیاسی و ولایی استان در جلسه ای به بررسی این موضوع پرداختند و آیت ا... فلاحتی،استاندار گیلان و رئیس کل دادگستری مثل همیشه میزبان و گره گشای مشکلات استان گردید.
۱۲ خردادماه روز شنبه بیت ایت ا... فلاحتی میزبان مدیران ارشد استان بود و جلسه ای با حضور استاندار، رئیس کل دادگستری، فرماندهان سپاه، معاونین و ادارات مربوطه برگزار شد که موضوع جلسه حل مشکل تامین مصالح استان و تعطیلی برخی واحد های تولیدی مصالح ساختمانی رودخانه ای بود، صدور سند بستر رودخانه ها باعث گردید که تعداد بسیار زیادی از کشاورزان که سالهای طولانی و نسل اندر نسل بروی این اراضی کشت و کار میکردند به یکباره نه تنها مالکیت خود را از دست دادند بلکه از این پس به عنوان متصرف غیر قانونی تلقی میگردند و یا به جهت تعطیلی برخی از کارخانه های دانه بندی شن و ماسه و تولید آسفالت، مرمت و احداث جاده های جدید با مشکل و حتی در بعضی از مناطق با تعطیلی روبه رو شده و نبود بتن مناسب ساخت و ساز های استان را با روند کندی مواجه کرده است.
حریمی که برای رودخانه نه تنها حاشیه ی امنی ایجاد نکرده بود بلکه با نبود راه حل مناسب از تولید محصولات کشاورزی نیز جلوگیری می کرد به شکلی که هر جایی در گیلان که رودخانه ای در ان وجود داشت زمین های اطراف آن به نام اب منطقه ای گیلان سند خورده بود و کشاورزانی که سالها در آن به کار کشت مشغول بودند حالا به عنوان مجرم شناخته می شدند.
اما با تدبیر بزرگان استان نه تنها مشکل کشاورزان حل می شود بلکه روح جدیدی در زمینه ی اشتغال بر پیکره ی بی جان اشتغال استان دمیده خواهد شد، خروجی جلسه مذکور کشاورزان را از مجرمیت خارج و تولید کننده قانونی محصولات کشاورزی خواهد کرد همچنین کارگاه های تعطیل شده دانه بندی شن و ماسه مجددا بازگشایی می شوند و اشتغال جوانان را دو چندان کرده و پروژه های عمرانی را با سرعت فزاینده ای رو به جلو خواهد برد.

با توجه به ابهامات و ایرادات وارده بسیار بر حد بستر تعیین شده توسط سازمان آب منطقه ای، طرح پژوهشی اولیه تعیین حد بستر واقعی 25 ساله رودخانه سفیدرود توسط اعضای هیات علمی دانشگاهی استان در حال انجام بوده و در صورت اثبات علمی و متقن مبنی بر عدم رعایت اصول فنی و علمی در تعیین حد بستر ، به واسطه ی پیگیری های استاندار و رهنمود های آیت الله فلاحتی و حمایت همه جانبه دستگاه قضایی تعیین حد بستر و رودخانه استان گیلان، علی الخصوص رودخانه سفیدرود مورد بازنگری قرار خواهد گرفت تا نسبت به احقاق حقوق کشاورزان و تولید کنندگان اقدام لازم انجام پذیرد.