قالیباف در برنامه صف اول:
۱۴۰۳/۰۳/۲۱ ۱۹:۲۶ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه

محمدباقر قالیباف در برنامه صف اول شبکه خبر برنامه‌های انتخاباتی خود را تبیین کرد.

گیل خبر/ به گزارش باشگاه خبرنگاران: محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر به بیان برنامه‌های خود پرداخت.

قالیباف گفت: شعار من «خدمت و پیشرفت» است؛ این موضوع یک شعار نیست، واقعیتی است که باید محقق شود. سابقۀ من نشان می‌دهد هر چیزی را که قول دادم عملی کرده‌ام.

وی درباره سوابق کاری خود گفت: آغاز جوانی من با آغاز بهار انقلاب بود. در سال ۵۷ زلزله طبس اتفاق افتاد و اولین کار جهادی من در آنجا بود. بلافاصله پس از پیروزی انقلاب جنگ تحمیلی رخ داد و هشت سال در دفاع مقدس در جبهه بودم. بعد از جنگ در وقت من در بسیج گذشت، چون طبق قانون نیرو‌های مسلح در زمان صلح باید به آبادانی کشور کمک کند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: پس از آن مسئولیت قرارگاه خاتم الانبیا (ص) را داشتم و بعد با حکم رهبر انقلاب فرمانده هوافضای سپاه را داشتم و بعد خدمت در نیروی انتظامی و بعد با حکم شورای شهر به مدت ۱۲ سال شهردار تهران شدم و بعد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شدم سپس یک دوره رئیس مجلس شدم و بعد برای دوم به مجلس راه یافتم.

قالیباف بیان کرد: تحصیلات دانشگاهی را بعد از دفاع مقدس شروع کنم و از دانشگاه تربیت مدرس دکترای جغرافیای سیاسی گرفتم و عضو هیئت علمی پایه ۳۳ دانشگاه تهران هستم.

وی افزود: کشورداری موضوع درس و مطالعه من است و چندین تالیف در حوزه جغرافیای سیاسی و حکمرانی دارم. هفته قبل هم تدریس در پانزدهمین جلسه ترم زمستانی را در دانشگاه داشتم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: یکی از توفیقات بنده در همان آغاز انقلاب و جنگ تحمیلی بود و بنا بر ضرورت به جبهه رفتم البته قبل از ورود به جبهه با مسائل نظامی آشنایی داشتم. وقتی جنگ شد به‌عنوان یک رزمنده عادی به جبهه رفتم و مثل امروز نیروی دریایی، هوایی و زمینی نبود و بسیجی‌ها از نقاط مختلف کشور می‌آمدند و خود را به خطوط جبهه می‌رساندیم.

قالیباف بیان کرد: کار ما اطلاعات و عملیات بود و بعد گردان‌ها و تیپ‌ها شکل گرفتند. مهمترین نکته جبهه فضای معنوی و مدیریتی کامل بود و یک دلبستگی خاص بین رزمنده‌ها بود و افراد براساس شایسته سالاری در جبهه انتخاب می‌شدند و رزمنده‌ها از بین خود یکی را انتخاب می‌کردند. 

وی ادامه داد: اولین مسئولیت من در عملیات قبل از بیت‌المقدس و آزادسازی بستان بود و من فرمانده گردان بودم و در ۲۰ سالگی فرمانده تیپ مستقل امام رضا (ع) شدم و بعد قائم مقام نیروی مقاومت بسیج شدم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: فکر می‌کنم مردم روی من یک شناخت نسبی دارند و توفیق خدمت را در جا‌هایی مثل نیروی انتظامی و شهرداری داشتم که با مردم سروکار داشتم.

مدیر تحول‌خواه هستم

قالیباف تصریح کرد: در طول تاریخ شکل‌گیری بلدیه تنها کسی که ۱۲ سال در آن بود بنده هستم. در بعد مدیریتی جزو مدیرانی محسوب می‌شوم که به‌دنبال تحول هستم. وقتی در نیروی هوافضای سپاه بودم تحول در زمینه موشکی انجام شد که باید پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها را استفاده می‌کردیم که این کار پایه‌گذاری شد و با اینکه کار امنیتی بود پای نیرو‌های جوان را از دانشگاه بدون اینکه عضویت رسمی در نیرو‌های مسلح داشته باشند را به آن باز کردیم و الان جزو پنج قدرت اول در دنیا در حوزه تکنولوژی هستیم.

وی گفت: شهر‌های موشکی یکی از شاهکار‌های فنی و مهندسی و مدیریتی آن دوره بود و پیچیدگی‌های بسیار سختی دارد که از زیر زمین سنگین‌ترین موشک‌های بالستیک شلیک شود همچنین یکی هم قدرت عملیاتی اینهاست که در عملیات وعده صادق، ایران در یک قدرت جهانی‌بود که به طول هزار کیلومتر خط آتشی ایجاد کرد و موشک شلیک شد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: معتقد هستم باید با روحیه تحول و با فناوری‌های روز و با نیرو‌های خلاق و جوان با روحیه تحول‌گرایی باشم. مشکلات پلیس در آن زمان روشن بود شاید اگر دزد را می‌گرفتند در خود کلانتری هم درست تحویلش نمی‌گرفتند، اما بعد از حدود ۱۴ ماه امنیت برقرار شد و هر جا به راحتی پلیس در اختیار مردم قرار گرفت. کاملا آن تحول را مردم در آن روز حس کردند.

قالیباف بیان کرد: اگر رشد اقتصادی را ببینید بخشی سرمایه و بخشی بهره‌وری است و تقریبا وزن مساوی با هم دارند. هر جا که توفق خدمت داشتم این بهره‌وری را در اولویت گذاشتم. بهره‌وری یعنی چابک کردن سازمان و استفاده از فناوری وگرنه اگر سرمایه بیاورید و نتوانید از آن استفاده کنید بهره‌وری رخ نمی‌دهد.

وی افزود: در نصف زیرساخت‌های شهر تهران که در این سال‌ها اتفاق افتاد به اندازه کل زیرساخت‌ها در سال‌های پیش از آن است و فرهنگ روزشمار ساخت و افتتاح را ایجاد کردیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: امروز یک مدیریت سایبرنیتیکی در کشور داریم. در مسائل اقتصادی هم باید این نگاه باشد. معتقدم امروز مهمترین نکته این است که باید یک مدیریت دقیق و عمیق و مبتنی بر شفاف‌سازی و مردمی‌سازی باشد.

قالیباف اظهار کرد: قبلا در پاسگاه و کلانتری سرباز و کادر‌ها در خیابان می‌رفتند که کم‌اثر بود و آسیب‌هایی ایجاد می‌کرد، اما ما از فناوری و یک پلتفرم استفاده کردیم و مردم هم از این فرصت استفاده کردند و هر خطا و ناامنی را که می‌بینند با یک تلفن منتقل می‌کنند و پلیس در کمتر از سه دقیقه حضور پیدا می‌کند. ما ۱۹۷ را درست کردیم و هر پلیسی خطا می‌کرد آن را گزارش می‌دادند.

وی ادامه داد: در شهرداری شماره ۱۳۷ روزانه بیش از چهارهزار خدمت به مردم می‌داد و این یک نوع مردمی‌سازی است. اتوبان‌های امام علی (ع) و صدر با پول بخش خصوصی ساخته شد. مردمی‌سازی شعار نیست و یک حقیقت و واقعیتی است، چون با رویکرد مردمی اقتصاد پویا می‌شود.

باید مسیر خدمت و پیشرفت را پیگیری کنیم

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره شعار محودری انتخاباتی خود اظهار کرد: شعاری که انتخاب کردم بحث خدمت و پیشرفت است. این یک شعار نیست. سابقه من نشان می‌دهد هر آن چیزی که قول دادم چه در زمان قرارگاه خاتم، هوافضای سپاه، پلیس و شهرداری تهران نشان می‌دهد اینها شعار نیست بلکه باید پیگیری کنیم تا تحقق یابد.

قالیباف بیان کرد: ما مشکلاتی در اقتصاد داریم و باید کار‌های کوتاه مدتی انجام دهیم، چون بخشی از مردم در معیشت و زحمت هستند. ما در جا‌هایی مشکلاتی در آبرسانی، سلامت، مواد غذایی و قدرت خرید کالا‌ها نسبت به قیمت‌ها داریم لذا این موضوعات را باید به صورت برنامه کوتاه‌مدت و فشرده انجام دهیم به خصوص برای آنها که در فقر مطلق هستند.

وی ادامه داد: راه‌حل مشکلات گرانی، تورم و نوسانات در اقتصاد پیشرفت است و نیازمند تولید سرمایه‌گذاری و تولید ثروت هستیم. در یک دهه گذشته رشد ما سالانه یک درصد بود و باید کیک اقتصاد را بزرگ کنیم و اگر بزرگ شد می‌توانیم مشکلات را حل کنیم البته اگر این موارد توام با عدالت نباشد ممکن است مشکلات سخت‌تری را ایجاد کند. 

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: دولت پیشرفت و خدمت شعار بنده است و محور کار ما برنامه هفتم پیشرفت کشور است که از نمونه‌های همکاری دولت و مجلس در شهید رئیسی است.

 

پست‌ها و مناصب ارث نیست

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: پست‌ دولتی ارث نیست که سهمیه بدهیم. مبنای انتصاب‌ها کارآمدی است.اولویت این است که در اداره دولت به مجموعه فعلی شوک وارد نکنیم.کارنامه‌ام نشان می‌دهد مدیران را فقط براساس شایسته‌سالاری انتخاب کردم، نه با جناح‌بندی و سیاسی‌بازی.به افراد فعال در ستاد انتخاباتی‌ام هیچ قولی برای پست و مقام ندادم و نمی‌دهم.