رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۳/۰۳/۲۱ ۱۷:۵۷ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
6 راهکار عجیب برای جلوگیری و درمان ریزش موی چرب

چکیده : برای جلوگیری از ریزش مو در مو‌های چرب روش‌های خانگی و گیاهی بسیار وجود دارد. در اینجا چند روش ساده و خانگی به شما گفته می شود.

یکی از علت‌های شایع ریزش مو، ترشح بیش از حد چربی پوست سر است. چربی یا همان سبوم پوست سر، می‌تواند در اثر بیماری‌های پوستی، اختلالات هورمونی، وراثت، استرس، عامل‌های محیطی  (تجمع آلودگی‌ها، عدم تعادل ph پوست سر) و ... افزایش پیدا کند که در این صورت شاهد ریزش مو خواهیم بود. با درمان و به نوعی کنترل چربی پوست سر تا حد زیادی از ریزش مو ناشی از آن پیشگیری می‌شود.

 

روش‌های طبیعی و خانگی برای درمان ریزش مو‌های چرب:

روش‌های طبیعی و خانگی بسیاری وجود دارد که باعث ترشح طبیعی چربی پوست سر می‌شوند و یا با درمان بیماری‌های پوست سر از ترشح بیش از حد سبوم سر جلوگیری می‌کنند. در کنار این روش ها، می توانید از محصولات ضد ریزش موی چرب مانند انواع صابون و انواع شامپو ضد ریزش موی چرب گیاهی که در عطاری عطارطب به آدرس attarteb.com موجود است هم استفاده کنید. 

در ادامه با چند روش خانگی درمان ریزش مو سر همراه شوید:

ژل آلوئه‌ورا:

بیماری‌های پوستی چون اگزما، پسوریازیس از جمله عارضه‌های پوستی هستند که سبب التهاب، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست سر می‌شوند.

در بیمارانی که این نوع عارضه‌ها را دارند، ترشح چربی سر در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. ژل آلوئه‌ورا به طور کلی خواص بالایی برای ساقه و ریشه مو‌ها دارد. همچنین این ژل با داشتن خاصیت ضد التهابی می‌تواند در رفع بیماری‌های پوستی یاد شده و تعدیل ترشح چربی سر و در نتیجه جلوگیری از ریزش مو موثر واقع شود.

سعی کنید در هفته ۲ تا ۳ بار از ژل آلوئه‌ورا بر پوست سر خود استفاده نمایید. 


روغن درخت چای:

همان طور که اشاره شده است، عوامل محیطی چون تجمع آلودگی و انواع باکتری‌ها و قارچ‌های می‌تواند زمینه برای مشکلات پوست سر، التهاب و چربی مو فراهم کند.

روغن درخت چای از جمله روغن‌های گیاهی است که خاصیت ضدباکتریایی و ضد قارچی آن شناخته شده است و با استفاده از آن به طور مستقیم در کاهش ترشح چربی و ریزش مو اثر گذار خواهید بود.

در ابتدا روغن درخت چای را با یک نوع روغ گیاهی دیگر مثل روغن آرگان یا نارگیل رقیق کرده و چند ساعت قبل از استحمام چند قطره از آن را به پوست سر خود زده و کامل ماساژ دهید. می‌توانید این عمل را در هفته 2 تا 3 بار تکرار نمایید.


جوشانده رزماری:

گیاه رزماری برای درمان هر نوع ریزش مو موثر است. برای جلوگیری از ریزش مو در مو‌های چرب نیز استفاده از گیاه رزماری یکی از موثر‌ترین  راهکار‌ها خواهد بود.

رزماری خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی ویژه‌ای دارد که با انواع بیماری‌های پوست سر که روند ترشح چربی سر را افزایش می‌دهند، مبارزه می‌کند و به نوعی مانع ریزش مو ناشی از ترشح بیش از حد سبوم سر می‌شود.

چند شاخه گیاه رزماری را با یک لیوان آب به مدت ۱۵ دقیقه جوشانده و در یک ظرف افشانه‌دار بریزید. محلول جوشانده رزماری را بعد از هر بار استحمام بر روی کف سر خود اسپری کرده و به آرامی ماساژ دهید.


سرکه سیب:

سرکه سیب یک ترکیب طبیعی برای درمان ریزش مو‌های چرب است. این ماده به دو طریق باعث پیشگیری از ترشح غیرطبیعی چربی پوست سر و ریزش مو می‌شود.

سرکه سیب خاصیت ضد باکتریایی دارد که با میکروارگانیسم‌های عامل التهاب و بیماری‌های پوستی مبارزه کرده و به این صورت از ترشح چربی که به دنبال آن ریزش مو را همره دارد، جلوگیری می‌کند. 
همچنین این ماده حالت اسیدی دارد و باعث تعادل ph پوست سر می‌شود که از این طریق نیز ترشح چربی سر را متعادل می‌کند. همان طور که می‌دانید ph پوست سر باید به طور نرمال بین 4.5 تا 5.5 (حالت نسبتاً اسیدی) باشد که خارج شدن از این بازه، سبب ترشح بیش از حد چربی مو در کف سر خواهد شد.


ژل تخم کتان:

تخم کتان هم یک نوع دانه گیاهی است که در تقویت فولیکول‌های مو و کنترل چربی سر نقش بالایی دارد. این دانه گیاهی سرشار از امگا۳ است که می‌تواند ترشح چربی پوست سر را کاهش داده و مانع ریزش موها شود.

همچنین دانه کتان با تنظیم ph پوست سر به طور غیر مستقیم در فعالیت متعادل غدد چربی پوست سر اثر مثبتی خواهند دشت.

دو قاشق غذاخوری تخم کتان را با یک لیوان آب مخلوط کرده و آن را به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. ترکیب ژل‌مانندی به دست می‌آید که می‌توانید آن را از صافی رد کنید. ژل تخم کتان را حدود ۲ تا ۳ ساعت قبل از استحمام بر روی کف سر خود زده و به آرامی ماساژ دهید.

روغن جوجوبا:

روغن جوجوبا از لحاظ ساختاری دارای چربی هایی با حالت مشابه سبوم پوست سر است که استفاده از آن از ترشح چربی اضافی در پوست سر پیشگیری می‌کند. این روغن خاصیت آبرسانی پوست سر را نیز دارند که از این طریق هم باعث تعادل ترشح چربی پوست سر می‌شود چرا که خشکی پوست سر هم عاملی برای افزایش سبوم سر خواهد بود.

روغن جوجوبا همچنین با خاصیت ضد التهابی و تنظیم کننده ph پوست سر در جلوگیری از ریزش موهای چرب نقش مثبتی دارد.

قبل از حمام، مقداری از روغن جوجوبا را در کف سر خود ریخته و به آرامی ماساژ داده تا روغن توسط پوست سر جذب شود، این عمل را در هفته ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.


روغن ماهی:

بیشتر افراد تصور می‌کنند، روغن ماهی تنها یک نوع روغن مفید برای افزایش قدرت ایمنی و سلامت قلب و چشم است. اما این روغن با داشتن اسید آمینه‌هایی چون امگا۳ و امگا۶ تاثیر شگرفی در کنترل چربی پوست سر و تغذیه بهتر فولیکول‌های مو حتی با استفاده موضعی دارد. پس برای کنترل و جلوگیری از ریزش مو موهای چرب حتما از روغن ماهی هم به صورت خوراکی و نیز به صورت موضعی قبل از استحمام استفاده نمایید.

جمع‌بندی:

به شما توصیه می شود که حتما از محصولات ضد ریزش گیاهی و طبیعی مانند انواع صابون و شامپو طبیعی استفاده کنید. بخصوص استفاده از محصولاتی که با جنس موهای شما سازگار است به درمان سریعتر این مشکل کمک بزرگی خواهد داشت. 
استفاده از شامپوی مخصوص موی شما که به صورت تخصصی ریزش مو را برطرف کند بجای محصولات غیر تخصصی، سرعت رفع مشکل را افزایش داده و سلامت موهایتان را بیشتر می کند.

به طور کلی، ریزش مو‌های چرب با رفع علل افزایش چربی پوست سر با راهکار‌های ساده و خانگی به راحتی قابل درمان است. اما در صورتی که ریزش مو چرب، غیر‌قابل کنترل بوده و با روش‌های یاد شده درمان نشد، امکان دارد بر اثر عوامل دیگر به غیر از ترشح نامتعادل چربی پوست سر، دچار ریزش مو شده‌اید. در این صورت مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو توصیه می‌شود.