۱۴۰۳/۰۳/۲۱ ۱۳:۱۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه

در تاسیسات بزرگ صنعتی، قطعات مختلفی به‌کار گرفته می‌شوند که کلیدهای الکترومکانیکی باوجود ابعاد و اندازه کوچک خود، نقشی بسیار حیاتی ایفا می‌کنند. دو مورد از این قطعات را می‌توان میکروسوئیچ و لیمیت سوئیچ دانست که هرکدام از آن‌ها به‌عنوان یک کلید الکترومکانیکی، وظایف خاصی را انجام می‌دهند. در این مطلب، ضمن معرفی این دو ابزار، به بررسی کاربردهای آن‌ها می‌پردازیم؛ همچنین با بررسی ویژگی‌های Switch Center، آن را به‌عنوان بهترین مرجع خرید این قطعات از برندهای کیپه و شمرسال معرفی خواهیم کرد.

لیمیت سوئیچ چیست و چه وظایفی دارد؟

کلید حد یا Limit Switch ازجمله مهم‌ترین قطعات الکترومکانیکی است که به‌عنوان یکی‌از تجهیزات صنعتی پرکاربرد در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. همان‌طورکه از نام این قطعه نیز مشخص است، وظیفه اصلی آن تشخیص وجود، عدم‌وجود یا نزدیکی یک ماده یا شیء است و با کمک یک میکروسوئیچ، امکان تعامل با دیگر قطعات را دارد تا برای کنترل حدود مجاز، شمارش قطعات یا مدیریت وضعیت به‌کار گرفته شوند.

لیمیت سوئیچ چگونه کار می‌کند؟

هرکدام از این ابزارها، دارای کنتاکت‌های داخلی هستند که درصورت تماس فیزیکی یک جسم خاص با محرک این قطعه، می‌توانند به‌کمک میکروسوئیچ‌ها تغییر وضعیت دهند تا جریان الکتریکی را قطع یا وصل کنند. درواقع، کنتاکت‌های داخلی به‌وسیله یک فنر تغییر وضعیت پیدا می‌کنند تا جهت جریان الکتریکی در مدار کلید تغییر کند. لیمیت سوئیچ معمولا دارای سه نقطه اتصال است که شامل مشترک (C)، معمولا باز (N/O) و معمولا بسته (N/C) هستند.

کاربردهای مهم کلید حد را بشناسید

به‌دلیل وظیفه ساده، اما بسیار مهمی که این کلید انجام می‌دهد، شاهد استفاده از آن در ابزارها و صنایع مختلف هستیم. استفاده از لیمیت سوئیچ را می‌توان در قطعاتی مثل نوار نقاله، ماشین‌های برش و تراش خودکار، آسانسور و بالابر، درها و گیت‌ها مشاهده کرد. به‌طورکلی، در هر زمینه‌ای که در آن نیاز به کنترل، تشخیص وضعیت و مدیریت حالت‌های مختلف باشد، این ابزار نیز نقش پررنگی در آن ایفا خواهند کرد.

مزیت اصلی Limit Switch چیست؟

کلیدهای حد یا Limit Switch، علاوه‌بر وظیفه ساده و مهم خود، مزیت‌های فراوانی دارند که سبب شده‌اند تا سایر صنایع نیز به استفاده از آن‌ها روی آورند. مهم‌ترین مزیت لیمیت سوئیچ را باید قیمت پایین، استفاده راحت، نصب آسان، بدنه مقاوم، دقت و حساسیت بالا، مقاومت در برابر مخاطرات صنعتی و ماندگاری طولانی‌مدت دانست. چنین مزیت‌هایی باعث شده‌اند تا این قطعه حساس و کاربردی، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کند.

میکروسوئیچ چیست و چرا از آن استفاده می‌شود؟

میکروسوئیچ که با نام سوئیچ‌های مینیاتوری یا Snap-Action نیز شناخته می‌شوند، یکی از دیگر از پرکاربردترین انواع قطعات الکترومکانیکی است که استفاده‌های فراوانی دارد. این قطعه کاربردی متشکل از یک محرک است که عموما از سه نوع نقطه اتصال مشترک، معمولا باز یا معمولا بسته پشتیبانی می‌کند. محرک یا حسگر این قطعه وظیفه تشخیص تغییر حالت یا تغییر وضعیت را دارد و برهمین‌اساس، می‌تواند جهت برق را در مدار کنترل کند.

یک سوئیچ مینیاتوری از چه بخش‌هایی تشکیل می‌شود؟

این کلیدهای کوچک کاربردی علی‌رغم سادگی وظیفه خود، مانند لیمیت سوئیچ دارای قطعاتی متنوع هستند که عملکرد صحیح و دقیق آن را تضمین می‌کند. این قطعات شامل موارد زیر است:

  • قاب محافظ: هرکدام از این تجهیزات کوچک، دارای قابی مقاوم در برابر عوامل محیطی است تا به ریزقطعات داخلی آسیبی وارد نشود.

  • اهرم: بخش اصلی در ارتباط بین یک جسم خارجی با خود کلید است که ارتباط شیء با آن، باعث تغییر وضعیت در کنتاکت‌ها خواهد شد.

  • عملگر: این بخش اصلی‌ترین وظیفه را دارد و به‌دلیل ارتباط مستقیم با اهرم، موجب تغییر وضعیت کنتاکت‌ها هنگام تشخیص وضعیت جدید می‌شود.

  • بدنه قطعه: این بخش نیز محل نصب کنتاکت‌ها است که وضعیت و حالت آن به‌وسیله عملگر تعیین خواهد شد تا وظیفه قطع و وصل‌ کردن جریان الکتریکی انجام شود.

  • نقاط اتصال: نقاط اتصال یا پایانه‌های الکتریکی بخشی از سوئیچ هستند که به کنتاکت‌ها متصل‌اند و به‌کمک پیچ‌های این بخش، جریان الکتریکی به سوئیچ وصل می‌شود.

دلایل محبوبیت میکروسوئیچ چیست؟

همانند لیمیت سوئیچ، میکروسوئیچ‌ها نیز به‌دلایل زیادی محبوب و پرکاربرد شده‌اند. ازجمله مهم‌ترین این دلایل می‌توان به طراحی ساده و سرهم، امکان استفاده در صنایع مختلف، مصرف برق پایین، عمر بسیار طولانی و دقت بالای کنتاکت‌های آن اشاره کرد. به‌طورکلی، این موارد سبب شده‌اند تا استفاده از آن‌ها مزیت بسیار بیشتری نسبت‌به سایر رقبا داشته باشد.

این حجم از مزیت‌ها در این کلیدهای مینیاتوری باعث شده‌اند تا استفاده از آن‌ها در سیستم‌های اطفا حریق، سیستم‌های کنترل ایمنی، ماشین‌آلات فروش خودکار، وسایل نقلیه، ابزارآلات صنعتی، انواع لوازم خانگی، وسایل تصویربرداری و انواع مختلف دیگری از لوازم دیجیتال به امری بدیهی تبدیل شود.

آشنایی با محصولات کیپه ؛ تولیدکننده انواع قطعات و ریزقطعات صنعتی

شرکت آلمانی Kiepe در سال ۱۹۰۶ میلادی فعالیت خود را در زمینه تولیداتی مثل لیمیت سوئیچ و سایر تجهیزات صنعتی آغاز کرد و به‌مرور در بخش‌هایی مثل محصولات و خدمات الکترونیکی، سرویس‌های حمل‌ونقل همگانی و راه‌آهن و معادن نیز به فعالیت پرداخت.

این شرکت را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان قطعات و ریزقطعات صنعتی دانست که در این مطلب به دو نوع مختلف از آن‌ها اشاره شد. امروزه، حجم زیادی از محصولات و تولیدات صنعتی و تخصصی این شرکت در سرتاسر جهان به‌فروش می‌رسد و به‌دلیل کیفیت بالا و ماندگاری طولانی‌مدت، نام آن بسیار خوش درخشیده است.

معرفی شرکت شمرسال؛ تولیدکننده تخصصی تجهیزات کنترل و ایمنی

شرکت Schmersal نیز یکی دیگر از برترین شرکت‌های آلمانی در زمینه تولید تجهیزات و قطعات صنعتی به‌شمار می‌رود که از سال ۱۹۴۵ میلادی فعالیت خود را به‌صورت تخصصی در زمینه ابزارآلات و تجهیزات ایمنی و کنترل صنایع آغاز کرده است. تنوع بالای محصولات این شرکت توانسته است پاسخ‌گوی نیازهای خاص در صنایع مختلف باشد.

لیمیت سوئیچ و میکروسوئیچ‌های تولید‌شده توسط این شرکت را می‌توان در طیف وسیعی از تجهیزات و ابزارآلات مختلف هر مجموعه مشاهده کرد. این شرکت نیز همچون کیپه، محصولاتی با کیفیت بسیار و بالا و تنوع عالی ارائه کرده است که باعث شده‌اند نام کشور آلمان در این زمینه بیشتر از سایر کشورها مورد توجه قرار گیرد.

خرید محصولات تخصصی کیپه و شمرسال از Switch Center

همان‌طورکه گفته شد، محصولات تخصصی این دو شرکت طرفداران زیادی دارند و استفاده از آن‌ها در صنایع، تولیدی‌ها و سرویس‌های مختلف بسیار رایج و همه‌گیر است؛ اما متاسفانه به‌دلیل واسطه‌گری دلالان، خرید این قطعات با قیمت منطقی چندان راحت نیست و وجود واسطه‌های مختلف موجب شده است تا با قیمت‌هایی به‌مراتب بیشتر از ارزش واقعی آن‌ها روبه‌رو باشیم.

فروشگاه سوئیچ سنتر با سال‌ها سابقه فعالیت در این زمینه، اکنون قطعات صنعتی پرکاربرد و مورد نیاز شما مثل کلیدهای الکترومکانیکی (مانند لیمیت سوئیچ) را بدون واسطه و با مشاوره رایگان و تخصصی ارائه می‌دهد تا بتوانید علاوه‌بر کیفیت بالای این محصولات، از قیمت‌های منطقی و منصفانه آن‌ها نیز برخوردار شوید. برای خرید محصولات مختلف این دو شرکت می‌توانید به switch-center.com مراجعه کنید.

سخن نهایی

لیمیت سوئیچ و میکروسوئیچ را می‌توان دو قطعه پرکاربرد و رایج در تجهیزات صنعتی بزرگ دانست که وظیفه اصلی آن‌ها، نظارت و کنترل بر جریان برق است و به‌ همین‌ دلیل، جزو تخصصی‌ترین وسایل ایمنی و کنترل در تجهیزات صنعتی محسوب می‌شوند. به‌دلیل وجود ویژگی‌های مختلف و مزیت‌های فراوان کلیدهای الکترومکانیکی مثل قیمت مناسب، ماندگاری بالا، راحتی در نصب یا استفاده و عملکرد دقیق و بی‌نقص آن‌ها شاهد بهره‌گیری از آن در صنایع و وسایل مختلفی هستیم. به‌طورکلی، هر بخشی که نیاز به کنترل و مدیریت جریان برق داشته باشد، باید از لیمیت سوئیچ استفاده کند.

برای خرید تجهیزات مذکور با قیمت و کیفیت مناسب می‌توانید به فروشگاه تخصصی switch-center.com مراجعه کنید که ارائه‌دهنده مستقیم و بی‌واسطه این محصولات محسوب می‌شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code