رپورتاژ خبری
۱۴۰۳/۰۳/۲۱ ۰۹:۲۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

بارها شنیده‌ایم که نباید در فصل گرما از ادکلن‌های گرم و تند استفاده کنیم؛ البته دلایل بسیاری برای این امر وجود دارد که در این مقاله به این موضوعات اشاره خواهد شد. همچنین نکاتی که می‌بایست برای خرید ادکلن در فصول گرم سال انجام دهید را بیان می‌کنیم.

فرض کنید در یک روز گرم تابستان برای گردش و تفریح کنار ساحل می‌روید یا اینکه قصد دارید به باشگاه بروید، قطعا می‌خواهید در کنار بوی خوبی که می‌دهید، از گرمای بدنتان نیز کاسته شود؛ بنابراین یک ادکلن سنگین و تند به هیچ عنوان گزینه مناسبی برای این کار نخواهد بود. برای این منظور از ادکلن‌هایی استفاده کنید که رایحه سبک و تازه داشته باشند.

استفاده از عطرهای گرم در تابستان به دلایل مختلف توصیه نمی‌شود، شاید بتوان گفت مهم‌ترین دلیل این باشد که گرما، رایحه و بو را تقویت می‌کند. همچنین هوای گرم قدرت عطر را نیز تشدید می‌کند. رایحه‌های گرم که اغلب حاوی نت‌های سنگینی مانند وانیل، عنبر، مشک و انواعی مختلفی از ادویه‌ها هستند، در اثر گرما تقویت شده و می‌توانند برای فرد طاقت‌فرسا و خفه‌کننده شوند.

در واقع عطرهای گرم و سنگین در هوای گرم باعث احساس خفگی در فرد می‌شوند و احساس سنگینی و ناراحتی و حتی در برخی مواقع سردرد را هم برای کسی که از عطر استفاده کرده و هم برای اطرافیانش ایجاد می‌کنند. در مقابل، رایحه‌های سبک و تازه احساس طراوت و دلپذیری را به همراه دارند و حتی می‌توانند گرمای طاقت‌فرسای تابستان را کمی قابل تحمل ‌کنند.

images_1717966400_666616409d771.jpg

زمانی که در مکان‌های عمومی، پر ازدحام و کوچک قرار می‌گیرید اگر از عطرهای گرم استفاده کنید، به دلیل رایحه قوی و سنگینی که دارند، ممکن است برای کسانی که در اطراف شما نشسته باشند این بو کمی آزاردهنده و اذیت‌کننده باشد. به همین دلیل است که در گرما عطر خنک و سبک‌تر معمولاً بیشتر مورد استقبال مردم قرار می‌گیرند.

یکی دیگر از دلایلی که پیشنهاد می‌شود در تابستان از عطرهای گرم استفاده نشود این است که تغییرات شیمیایی پوست و بدن انسان می‌تواند با دما تغییر کند. در گرما، پوست شما چربی و عرق بیشتری تولید می‌کند که می‌تواند بوی عطر را تغییر دهد. رایحه‌های گرم در دمای بالای هوا می‌توانند تندتر شوند و ممکن است در گرما به خوبی با رایحه طبیعی بدن شما ترکیب نشوند و به کلی رایحه آن تغییر کرده و بوی دیگری بدهد که باب میل شما نباشد.

همچنین برخی از ترکیبات به کار رفته در عطرهای گرم هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید و دمای بالا حساسیت ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، برخی از نت‌های تند یا چوبی با عرق کردن و قرار گرفتن در معرض آفتاب، می‌توانند باعث حساسیت پوستی یا واکنش‌های آلرژیک شوند.

از چه عطرهایی در فصل تابستان استفاده نکنیم!

رایحه‌های شرقی و تند: این رایحه‌ها اغلب حاوی نت‌هایی مانند دارچین، میخک و فلفل هستند که برای هوای گرم بسیار شدید است و باعث ایجاد حس خفگی می‌شود.

چوبی و سنگین: نت‌هایی مانند چوب صندل، چوب سدر و نعناع هندی نت‌هایی به شدت گرم هستند.

برخی رایحه‌های شیرین: نت‌هایی مانند شکلات، وانیل و کارامل شیرین و سنگین هستند.

رایحه‌های با عطر مشک: مشک‌های سنگین می‌توانند در گرما کمی اذیت‌کننده باشند.

images_1717966598_6666170674982.jpg

ادکلن‌هایی که بهتر است برای تابستان استفاده کنیم

مرکباتی: عطرهای مرکباتی برای تابستان ایده آل هستند زیرا سبک و با طراوتند. به دنبال نت‌هایی مانند لیمو، پرتقال، گریپ فروت، ترنج و ماندارین باشید.

آبی و دریایی: عطرهایی با نت‌های دریایی یا آبی، سبک و خنک، یادآور اقیانوس هستند که می‌توانند در هوای گرم به شما احساس سرزندگی و شادابی بدهند.

میوه‌ای: ادکلن‌های میوه‌ای برای فصل گرما بسیار نیروبخش هستند. رایحه‌هایی با نت‌های هلو، سیب، گلابی یا انواع توت‌ها عطری لذت بخش، شیرین اما سبک دارند.

تازه و سبز: رایحه‌هایی با نت سبز، مانند بوی چمن، برگ یا گیاهان، حسی سرشار از تازگی، تمیزی، طراوت و نشاط در شما ایجاد کنند.

رایحه‌های گلی‌: عطرهای گلی نیز برای تابستان عالی هستند. نت‌های گلی سبک، مطبوع و لطیف مانند گل یاس، گل رز، زنبق، گل پئونی و شکوفه پرتقال را انتخاب کنید.4ترفند کاربردی و مهم

با انتخاب عطرهای سبک‌تر و تازه‌تر در تابستان، احساس راحتی می‌کنید و حتی تا حدی می‌تواند از گرمای بدن شما نیز بکاهد. بنابراین مطمئن شوید رایحه‌ای را انتخاب می‌کنید که متناسب با فصل و هوایی است که در آن قرار دارید. بهتر است موارد زیر را حتما رعایت کنید:

عطرهای سبک تر را انتخاب کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، رایحه‌های سبک‌تر مانند مرکبات، رایحه گلی و دریایی در هوای گرم بهترین عملکرد را دارند. عطرهای سنگین، مشک‌دار یا تند، بسیار سنگین هستند و با هوای گرم به هیچ وجه ترکیب نمی‌شوند.

ادو تویلت یا ادکلن را انتخاب کنید

این فرمولاسیون‌ها سبک‌تر هستند و غلظت کمتری نسبت به ادو پرفیوم یا پرفیوم دارند؛ بنابراین برای استفاده در تابستان مناسب‌تر هستند.

به اندازه اسپری کنید

گرما رایحه‌ها را تقویت می‌کند، بنابراین در تابستان عطر را به مقدار کم استفاده کنید. روی نقاط نبض مانند مچ دست، گردن و پشت گوش تمرکز کنید. همچنین می‌توانید در هوا چند بار اسپری کنید و از آن بخش عبور کنید.

از تکنیک لایه‌ای استفاده کنید

قبل از اسپری ادکلن رو بدنتان، از لوسیون‌های بدن، ژل یا دئودورانت‌ها استفاده کنید زیرا به ماندگاری عطر شما کمک می‌کند بنابراین به هیچ عنوان نیازی به اسپری کردن زیاد ادکلن نیست. این تکنیک لایه‌بندی، رایحه‌ای لطیف و در عین حال ماندگار را تضمین می‌کند.

نتیجه‌گیری

استفاده از عطر در هوای گرم در مقایسه با ماه‌های سردتر نیاز به کمی تفکر و تعدیل دارد؛ زیرا ممکن است به جای اینکه در شما حس خوب ایجاد کند، باعث ناراحتی‌تان و حتی اطرافیان شما گردد. بنابراین به نکاتی که در این مقاله گفته شد حتما دقت کنید تا علاوه بر اینکه از بوی عطر لذت می‌برید، باعث شادابی و نشاط شما در گرمای تابستان شود.
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code