شنیده های انتخاباتی گیل خبر؛
۱۴۰۳/۰۳/۱۹ ۲۰:۰۷ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

اختصاصی گیل خبر/ سرویس سیاسی- پس از شهادت آیت‌الله رئیسی، رئیس جمهور فقید و پیش از شروع انتخابات هیئت رئیسه مجلس و ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری، گیل خبر از ورود محمدباقر قالیباف به عرصه انتخابات ریاست جمهوری و آماده‌باش ویژه تشکیلات وی در پایتخت و گیلان خبر داد.

حال بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۴ گزینه بیشترین شانس را برای ریاست ستاد قالیباف در گیلان دارند؛ ریاست ستادی که به نظر می‌رسد تا ۲۴ ساعت آینده تکلیف نهایی آن مشخص می‌شود.

احمد دنیامالی نماینده مردم بندرانزلی و رفیق و همکار دیرینه قالیباف از جبهه‌های جنگ تا شهرداری تهران و مجلس شورای اسلامی، از گزینه‌های مطرح برای ریاست ستاد قالیباف در گیلان است. اگرچه نزدیکی به اصلاح‌طلبان، پاشنه آشیل دنیامالی محسوب می‌شود اما در سال ۹۲ علی‌رغم حضور در لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهران، به شهرداری قالیباف رای داد تا نزدیکی خود به وی را نشان دهد. وی نماینده‌ای بود که دو هفته قبل، ادعای قول عدم شرکت قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری در ازای کسب کرسی ریاست مجلس را تکذیب کرد که همین امر نیز حاکی از ارتباطات خاص وی با قالیباف است. دنیامالی که در دومین رقابت انتخاباتی خود در مجلس توانست علی‌رغم تاییدصلاحیت در آخرین لحظه‌ها، دو رقیب کارکشته خود را شکست دهد، نشان داده که بازی انتخابات را بلد است.

مهرداد گودرزوند چگینی، نماینده مردم رودبار و استاد تمام دانشگاه که دوستی و نزدیکی با قالیباف را پنهان نمی‌کند، از دیگر گزینه های ریاست ستاد قالیباف در گیلان است. چگینی در انتخابات هیئت رئیسه مجلس نیز از حامیان جدی قالیباف بود. چگینی که پس از سال‌ها توانست نوار تک‌دوره‌ای شدن نمایندگان رودبار در انتخابات را پاره کند و با رای بالاتری برای دومین بار به مجلس راه یابد، گزینه‌ای قابل توجه برای ریاست ستاد قالیباف در استان است.

کیهان هاشم‌نیا استاندار اسبق گیلان که مورد وثوق اکثریت احزاب و گروه‌های اصولگرایی استان است، جدی‌ترین گزینه ریاست ستاد قالیباف در گیلان است. هاشم نیا که پس از دوران استانداری، از پذیرش سمت دولتی امتناع کرد، شخصیتی بی‌حاشیه و اندیشمند در میان شخصیت‌های سیاسی استان محسوب می‌شود. هاشم نیا که در سال‌های اخیر به عنوان سخنرانی محبوب در محافل مذهبی و سیاسی حضور دارد، آخرین استاندار دولت محمود احمدی‌نژاد در گیلان محسوب می‌شود که اگرچه بسیار بعید است موفق به تاییدصلاحیت شود اما از محبوبیت نسبتا بالایی در میان توده مردم برخوردار است. هرچند که به نظر نمی‌رسد با توجه به روحیات و اندیشه های هاشم نیا، وی حتی در صورت تاییدصلاحیت احمدی‌نژاد هم حاضر به پذیرش مسئولیت در ستاد رئیس دولت بهار باشد.

محمدعلی ثابت‌قدم شهردار اسبق کلانشهر رشت که به‌واسطه سمت مشاور در شهرداری تهران در دهه ۸۰ و شهرداری قالیباف و پس از آن در مجمع شهرداران کلانشهرها، ارتباط ویژه‌ای با قالیباف داشته، دیگر گزینه‌ای است که به عنوان ریاست ستاد قالیباف در گیلان مطرح است. اگرچه ثابت‌قدم که در سال‌های ۹۲ و ۹۶ نیز از حامیان جدی قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری محسوب می‌شد و همین حمایت‌ها منجر به مخالفت اصلاح‌طلبان و اعتدالیون با شهرداری مجدد وی در رشت شد، با توجه به بحران مشارکت به خصوص در میان همفکران معمار پیاده راه فرهنگی شهرداری رشت، مشخص نیست که تمایلی برای حضور جدی در صحنه انتخابات خواهد داشت یا خیر.

حال باید منتظر ماند و دید که کدامیک از این افراد، عهده‌دار سمت ریاست ستاد محمدباقر قالیباف در گیلان خواهند بود. در این میان به نظر می‌رسد کیهان هاشم نیا که نسبت به دیگر گزینه‌ها کمتر با قالیباف دیده شده، در تاکتیک جدید انتخاباتی قالیباف، از شانس بالاتری برای ریاست ستاد وی در گیلان برخوردار باشد؛ قالیبافی که نشان داده در چهارمین دوره کاندیداتوری، عزم خود را برای رسیدن به کرسی ریاست دولت چهاردهم جزم کرده است.