۱۴۰۳/۰۳/۱۷ ۱۷:۰۸ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

گیل خبر/ یادداشتی از جواد زبردست گشتی؛ این روزها مهمترین مساله فرهنگی که در گیلان و چه بسا مازندران نقل محافل مردم شده و همه ی رسانه های محلی و کشوری هم به آن پرداخته اند، ماجرای توهین یکی از مدیران ارشد ورزشی به زبان گیلکی است که باعث اعتراض شدید مردم شده و بازتاب گسترده ای در سطح ملی داشت.

بعد از اینکه رضا درویش مدیرعامل پرسپولیس در برنامه فوتبال برتر به همتای استقلالی خود گفت: "باید لهجه ات را عمل کنی"، گیلک زبانان به وی تاختند که چرا لهجه ی ما را به تمسخر گرفته و چنین اهانتی به مردم گیلان داشته اید!

هرچند که درویش بلافاصله با انتشار پیامی از مردم گیلان عذرخواهی کرد، اما باشگاه استقلال اعلام کرد این مساله را از جنبه حقوقی پیگیری خواهد کرد.

فدراسیون فوتبال هم در اقدامی نمایشی درویش را به مدت بیست روز از حضور در ورزشگاه ها محروم کرد، درحالی که این روزها رقابت های فوتبال برتر تعطیل بوده و حکم فدراسیون عملا کارایی ندارد، شاید هم این پرسش جای مطرح شدن دارد که چرا فدراسیونی که در اغلب موارد افراد را میلیاردی جریمه نقدی می کند، اینبار ملاحظه به خرج داده است.

در ادامه این قضایا باشگاه داماش گیلان هم اعلام کرد شکایت خود را درباره اهانت رضا درویش به مردم گیلان در محاکم قضایی ثبت کرده تا از این طریق تیم گیلانی هم به کارزار اعتراض علیه مدیرعامل پرسپولیس و دفاع از زبان گیلکی ملحق شود.

اما آیا این اولین بار است که تمسخر و اهانت به زبان اقوام در سطح رسانه ملی تیتر اول رسانه ها می شود؟

دوسال قبل هم "ژاله صامتی" بازیگر مطرح سینما و تلویزیون در برنامه استعدادیابی عصر جدید رو به نوجوانی که برای اجرای خوانندگی شرکت کرده بود می گوید : تو از شهر خودتون کندی، آمدی تهران، برای موفقیت ابتدا باید لهجه ات رو برطرف کنی"!

"رضا یزدانی" خواننده مشهور هم در یک مسابقه تلویزیونی که از پلتفرم های اینترنتی پخش میشد رو به جوان خواننده گیلانی با استهزا می گوید : لهجه اش رو، با این لهجه میخوای خواننده بشی و سپس ادای او را در می آورد - رضا صادقی هم در این صحنه با یزدانی همراهی می کند.

این دو و نمونه های فراوان دیگر مانند سریال "وارش" که چندسال قبل باعث اعتراض مردم گیلان و تحصن جلوی صداوسیمای استان شده بود، نشان می دهد مساله ی تمسخر و اهانت زبان اقوام بیش از همه نسبت به زبان گیلکی بیان شده و از این رو بارها شاهد سخنان غلط و تفرقه آمیز چهره های مشهور درباره زبان گیلکی بوده ایم.

برای درک چرایی این ماجرا به این بخش از سخنان رهبر انقلاب که ۳۱ فروردین ۱۳۸۹ در جمع هنرمندان و نویسندگان بیان شده توجه بکنید: 

رهبر انقلاب: ...غالب این شهرهایی که لهجه‌های آن ها تقلید می‌شود، شهرهایی هستند که دارای مردم غیرتمندی هستند که در حوادث مهم صد سال پیش، در مقابل دشمنان و مهاجمین ایستاده‌اند.

این تصادفی نیست. این تقلید هم سابقه ندارد؛ یعنی در هیچ یک از این کتاب‌های ادبی و طنز و غیره، ما ندیدیم که یک حرفی باشد که نشان دهنده‌ی تقلید لهجه باشد. این مالِ همین اواخر است؛ یعنی مثلاً از صد سال پیش به این طرف؛ یعنی از وقتی که کشور ما در مواجهه‌ی با این دشمنی‌ها قرار گرفته.

یکی از مناطقی که ایستادگی سرسخت کرده، مناطق شمال است، منطقه‌ی گیلان؛ یکی از مناطق، منطقه‌ی خراسان است؛ یکی از مناطق، مناطق آذربایجان است. اینها آن جاهایی هستند که مردمش سرسختی و سلحشوری نشان دادند؛ اتفاقاً سعی شده است که همین‌ها از لحاظ لهجه در بین مردم سبک بشوند. این مسلماً حرام است. .... "
.
در پایان یادآوری این نکته لازم است که آنچه باعث می شور برخی هموطنان لهجه ها و زبان های اقوام ایرانی را به تمسخر بگیرند یا زبان فارسی را نسبت به سایر زبان ها درجه یک و برتر تصور کنند، این باور غلط است که گمان می رود مرکز فرهنگی و تمدنی ایران - شهر تهران است و در مقابل گویش وران اقوام گیلک و تالش و کُرد و لُر و تُرک و عرب و.... هموطن درجه دو هستند!
.
واضح است که همه ی اقوام ایرانی از شمال تا جنوب همبسته و متحد هستند و هرچند فارسی زبان رایج کشور در تمام استان هاست، اما زبان مادری هر قوم مانند تمام موئلفه های فرهنگی و جغرافیایی و به ماند تار و پود فرش، در رنگین کمان اقوام یکی از نشانه های تکثر و پیشینه تاریخی ایران است.