فردین علیخواه؛
۱۴۰۳/۰۳/۱۲ ۱۹:۲۵ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه
photo 2024 06 01 19 36 43

گیل خبر/ فردین علیخواه

* استاد جامعه شناسی دانشگاه گیلان

در چند سال اخیر به‌ویژه در استان‌های شمالی کشور نظیر گیلان و مازندران، ورود زنان به شغل «مشاور املاک» افزایش‌یافته است.

چنین شغلی پیش‌ازاین به طور انحصاری در سیطرۀ مردان بود؛ ولی حالا شاهد آنیم که مشتری‌ها همراه مشاور خانم برای بازدید می‌آیند. وقتی به بنگاه املاک می‌رویم می‌بینیم که پشت باجه‌ها خانم‌هایی نشسته‌اند و به مشتری‌ها مشورت می‌دهند. در ویدئوهای کوتاه اینستاگرامی نیز می‌بینیم که زنان در قالبی بلاگری، با هیجان و اشتیاق موارد را به مخاطبان معرفی می‌کنند.

ورود زنان به این عرصه در ابتدا غالباً با موقعیت منشی بود. برخی از آنان به‌تدریج به موقعیت مشاور ارتقا یافتند و البته تعداد اندکی از آنان نیز برای خودشان جواز کسب گرفته‌اند و دارند کار می‌کنند.

ورود زنان به عرصه‌های شغلی‌ای که پیش‌ازاین در غلبه مردان بود موضوع اجتماعی مهمی است. معمولاً پیشرفت در این عرصه‌ها سخت است به‌ویژه اگر رقیبان مردانی باشند که سال‌ها در این عرصه تجربه کسب کرده‌اند، حسود و تنگ‌نظر باشند و یا نسبت به ورود زنان سوگیری جنسیتی داشته باشند.

از گذشته‌های دور درباره شغل املاک در جامعه ایرانی(درست یا غلط) کلیشه‌هایی وجود داشته است. برای مثال به‌عنوان خریدار یا فروشنده، اعتماد به آنان سخت است، راست‌گویی آنان مدام باید راستی‌آزمایی بشود، باید بااحتیاط به آنان نزدیک شد و مراقب بود. پرسش آن است که آیا همین نگاه به زنان تازه‌وارد نیز وجود دارد؟ آیا نسبت اعتماد به مشاوران زن و مرد به طور یکسان پایین است یا زنان وضع مناسب‌تری دارند؟ تعاملات مشاوران زن و مرد چگونه است؟ آیا مشاوران مرد تلاش می‌کنند تا راه پیشرفت زنان در این عرصه را مسدود و مدام مانع‌تراشی کنند؟ آیا مشاوران مرد تلاش می‌کنند تا ذهن مشتریان را نسبت به مشاوران زن مسموم نمایند؟ آیا زنان در این عرصه به جز مهارت و استعداد در معامله، به‌ناچار باید اغواگری و لوندی به خرج دهند؟ آیا مشاوران مرد تلاس می کنند تا با انگ های جنسی آنان را از گردونه خارج کنند؟ ظرفیت اجتماعی برای پذیرش زنان همکار در این کسب و کار چقدر است؟ مردم چقدر زنان را در این عرصه جدی می گیرند؟ آیا حضور در مقابل دوربین و ایفای نقش بلاگری در این کسب و کار، آن هم به دلیل جذابیت های زنانه، تنها فرصتی است که دنیای مردانه املاک به زنان داده است؟

شاید این نقدها فعلا زودهنگام باشد. شاید فعلا باید ورود زنان به عرصه های مختلف اجتماعی را به فال نیک گرفت و پس از تثبیت جایگاه و موقعیت به نقد پرداخت.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code