۱۴۰۳/۰۳/۱۰ ۱۹:۰۲ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه
در روز اول ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری چه گذشت؟

با ثبت‌نام صباغیان، مقتدایی، کواکبیان، حشمتیان و سعید جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری روز اول به پایان رسید و روز دوم ثبت‌نام از فردا ۸ صبح آغاز شده و تا ساعت ۱۸ ادامه خواهد یافت.

گیل خبر/ صبح امروز با دستور وزیر کشور فرآیند انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد و برخی از افراد برای ثبت نام به ستاد انتخابات آمدند که برخی از آنها واجد شرایط بودند.

در روز اول ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری چه گذشت؟

محسن صباغیان نماینده مردم بافق در مجلس به عنوان اولین فرد واجد شرایط ثبت نام در انتخابات وارد ستاد انتخابات کشور شد.

وی با بیان اینکه مجموعه‌های قانون‌گذاری و اجرایی ما متفاوت است و هرکدام کارهای اجرایی متفاوت و به شکل جزیره‌ای انجام می‌دهند، اظهار کرد: باید امروز یک نفر چاقوی جراحی را بردارد و این مسائل را اصلاح کند. معتقدم باید این چرخ دنده را جای خودش قرار دهیم؛ بنابراین هدف اصلی و اولویت اول او اصلاح ساختار سیاسی و اقتصادی است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهور تأکید کرد: فرمانداران و استانداران باید نمایندگان سیاسی دولت باشند نه اجرایی؛ امروز به فرمانداران و استانداران قدرت داده شده و پاسخگوی مردم نیستند و این امر کار را فشل کرده و به نظرم باید رویکرد سیاسی و اداری کشور را با دو هدف اصلاح کرد؛ تقویت جمهوریت نظام و تقویت اسلامیت آن. اگر با این هدف کار کنیم خیلی از مشکلاتی که امروز داریم از جمله بحث‌های اقتصادی حل خواهد شد.

صباغیان در حوزه انتخابیه مهریز، بافق، ابرکوه، خاتم، بهاباد و مروست به مجلس دوازدهم راه یافت.محمدرضا صباغیان بافقی، نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی بوده و سابقه فعالیت در آموزش و پرورش به عنوان دبیر را داراست. وی در سال ۱۳۴۷ در بافق متولد شد و در رشته علوم سیاسی تحصیلاتش را ادامه داد و مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی دریافت کرد. صباغیان دبیر آموزش و پرورش بوده و در دهمین و یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان نماینده مردم مهریز، بافق، ابرکوه، خاتم و بهاباد راهی خانه ملت شده بود.

در روز اول ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری چه گذشت؟

مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری دومین فرد واجد شرایطی بود که برای ثبت نام در ستاد انتخابات وزارت کشور حاضر شد. وی با بیان اینکه برنامه من رفع تمامی تحریم‌ها و برقراری ارتباط با همه دنیا بجز رژیم صهیونیستی بر مبنای اصل عزت، حکمت و مصلحت و همچنین ثبات و تقویت پول ملی با استقلال بانک مرکزی است وارد عرصه انتخابات شد.

کواکبیان دانش‌آموختهٔ کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق و دکترای علوم سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس و مدرس دانشگاه علامه طباطبایی است. وی دبیرکل حزب مردم سالاری و رئیس ائتلاف اصلاحات و عضو فراکسیون خط امام مجلس هشتم بود. کواکبیان پیش از این نائب‌رئیس شورای حزب همبستگی بوده‌ است.

در روز اول ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری چه گذشت؟

در ادامه عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان و ورزنه در ادوار نهم، یازدهم و دوازدهم مجلس شورای اسلامی نیز برای ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم در ستاد انتخابات حضور یافت.

در روز اول ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری چه گذشت؟

قدرتعلی حشمتیان رئیس خانه احزاب کشور نیز با مراجعه به ستاد انتخابات کشور، برای نامزدی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

حشمتیان گفت:اگر رزومۀ من را مطالعه کنید، ۱۰۰ درصد قوی‌تر از رزومۀ دیگران است منتها چون به جایی وصل نیستم، دیده نشدم.اسم دولت من، دولت رفاه است؛ من برای مبارزه با گرانی حرکت خواهم کرد.

وی افزود: تلاشم برای رفع تحریم‌هایی است که در مملکت ما وجود دارد.

حشمتیان گفت: همسان‌سازی حقوق به ویژه حقوق بازنشستگان را پیگیری خواهم کرد و به نتیجه خواهم رساند.

داوطلب نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: دگرگونی در سیستم مالی، رفع سایه تورم و مبارزه با فساد، شعار اصلی من خواهد بود.

وی در سال ۹۶ نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری شده بود اما پس از گذشت چند روز در نامه‌ای خطاب به ستاد انتخابات وزارت کشور و شورای نگهبان از کاندیداتوری انصراف داد.

در روز اول ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری چه گذشت؟

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم با مراجعه به ستاد انتخابات کشور، برای نامزدی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

سعید جلیلی گفت: اکنون، نوبت عدالت برای نقش‌آفرینی تک‌تک مردم ایران جهت مشارکت در پیشرفت کشورشان است و اکنون، زمان تدبیر برای یک تصمیم بزرگ و فرصت جهاد بزرگ برای جهش ایران است.

این داوطلب کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری افزود: آسیب‌های اداری، اجرایی، سیاسی که به ظاهر ساده و پیش‌پاافتاده به نظر می‌آید، موجب انحصارها، اتلاف سرمایه‌ها، معطل ماندن ابتکارها، و کندی و توقف در مسیر تعالی کشور می‌شود. کشور ما برای پیشرفت بیشتر و عدالت پایدارتر به تصمیم‌های نقطه‌زن نیاز دارد.

جلیلی با شعار «حیات طیبه» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ نامزد بود و با کسب بیش از چهار میلیون رای سوم شد. او در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 نیز با شعار «جهاد بزرگ برای جهش ایران» نامزد شد اما پیش از برگزاری انتخابات به نفع سید ابراهیم رئیسی انصراف داد.