۱۴۰۳/۰۳/۰۹ ۱۶:۰۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
تفاوت های چاپ افست و دیجیتال چیست؟

چاپ یکی از تکنیک‌های بسیار مهم در شیوه ارتباطات مدرن است که در آن شاهد روش‌ها و شگردهای مختلفی هستیم که هرکدام مزایا، معایب و کاربردهای خاص خود را دارند.

افست و دیجیتال دو مورد از روش‌های رایج برای چاپ هستند و هریک از آن‌ها مزایای منحصربه‌فردی دارند؛ به همین دلیل نیازهای خاصی را برآورده می‌کنند. بنابراین داشتن دانش کافی نسبت به تفاوت چاپ افست و دیجیتال برای تصمیم‌گیری در مورد روش مناسب چاپ ضروری است. در همین راستا در این مطلب قصد داریم تا شما را با روش‌های چاپ افست و دیجیتال آشنا کنیم و به تفاوت بین این دو شیوه بپردازیم.

معرفی روش چاپ افست

روش افست یکی از شیوه‌های سنتی به‌شمار می‌آید که سالیان سال است از آن برای چاپ استفاده می‌شود. در این روش برای انتقال جوهر به سطح چاپ، یک صفحه فلزی یا پلیت به‌کار می‌رود. در ابتدا طرح بر روی پلیت‌ها حک می‌شود و سپس هر پلیت به رنگ مجزا که معمولا CMYK است، آغشته خواهد شد. در مرحله بعد، غلطک لاستیکی جوهر را از پلیت‌ها می‌گیرد و به کاغذ منتقل می‌کند. این فرآیند به‌طور پیوسته برای هر رنگ تکرار می‌شود تا تصویر نهایی شکل بگیرد.

معرفی روش چاپ دیجیتال

علاوه بر افست، شاهد روش دیگری به نام چاپ دیجیتال هستیم. در این تکنیک چاپ از فناوری لیزری برای چاپ مستقیم طرح بر روی کاغذ استفاده می‌شود. در چاپ دیجیتال دیگر نیازی به ایجاد پلیت نیست و فایل دیجیتال مستقیما به چاپگر ارسال می‌شود. سپس چاپگر با اسکن لیزر و ذوب پودر تونر رنگی بر روی کاغذ، تصویر را ایجاد می‌کند.

تفاوت چاپ افست و دیجیتال از نظر مزایا و معایب

پس از معرفی روش‌های چاپ افست و دیجیتال، به معرفی مزایا و معایب این تکنیک‌ها می‌پردازیم. از مهم‌ترین مزایای چاپ افست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت بالا: تصاویر در روش افست با جزئیات دقیق و رنگ‌های غنی چاپ می‌شوند.
 • مناسب برای تیراژ بالا: هزینه چاپ در تیراژ بالا در چاپ افست به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
 • تنوع زیاد در انتخاب مواد: در چاپ افست می‌توان از طیف گسترده‌ای از کاغذها استفاده کرد.

همچنین این روش معایب خاصی نیز دارد که به شرح زیر هستند:

 • هزینه اولیه بالا: راه‌اندازی و آماده‌سازی برای چاپ‌ افست در پروژه‌های کم‌تیراژ پرهزینه‌تر است.
 • زمان‌بر بودن: فرآیند چاپ افست به‌طور کلی طولانی‌تر از چاپ دیجیتال است و زمان زیادی باید برای آن صرف شود.
 • محدودیت در تغییرات: ایجاد تغییرات در طرح افست پس از چاپ پلیت‌ها دشوار است و باید دوباره برای تولید پلیت اقدام کرد.


از سوی دیگر چاپ دیجیتال دارای مزایا و معایب خاصی است که آن را از روش افست متمایز می‌کند. مزایای این روش چاپ به شرح زیر هستند:

 • سرعت بالا: روش چاپ دیجیتال سرعت بالایی دارد و ایده‌آل برای چاپ‌های فوری و سفارش‌های با زمان محدود است.
 • هزینه کم برای تیراژ پایین: به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن چاپ دیجیتال، این روش برای پروژه‌های کوچک و شخصی مناسب خواهد بود.
 • قابلیت انعطاف‌پذیری: به این دلیل که در چاپ دیجیتال تنها کافی است فایل دیجیتال را داشته باشید، می‌توانید به راحتی تغییرات را در طرح اعمال کنید.

از معایب این روش چاپ نیز می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کیفیت پایین: محصولات چاپ‌شده به روش دیجیتال ممکن است به اندازه چاپ افست دقیق و با جزئیات بالا نباشند.
 • محدودیت در انتخاب مواد: چاپ دیجیتال بر روی طیف محدودتری از کاغذها قاب چاپ است.
 • هزینه زیاد برای تیراژ بالا: در تیراژهای بالا چاپ افست مقرون‌به‌صرفه‌تر است؛ درحالی‌که چاپ دیجیتال هزینه زیادی برای شما به همراه خواهد داشت.

تفاوت چاپ افست و دیجیتال از نظر کاربرد

از نظر کاربرد نیز شاهد تفاوت چاپ افست و دیجیتال هستیم. به‌طور کلی چاپ افست برای کتاب‌ها، مجلات، روزنامه‌ها، بروشورها، پوسترها، بسته‌بندی، فرم‌های تجاری و هر نوع چاپی با تیراژ بالا که به کیفیت بالا و قیمت مناسب نیاز دارد، مناسب است.

از سوی دیگر چاپ دیجیتال برای کارت‌های ویزیت، سربرگ‌ها، بروشورهای تبلیغاتی کم‌تیراژ، چاپ عکس، نامه‌های پستی، برچسب‌ها و هر نوع چاپی که به سرعت، انعطاف‌پذیری و شخصی‌سازی نیاز دارد، مناسب است.

چاپ افست و دیجیتال را به تیم گرافیک بسپارید
در صورتی‌که پس از بررسی تفاوت‌های بین چاپ افست و دیجیتال قصد دارید تا هریک از این روش‌های چاپ را به‌کار ببرید، نیاز است تا از طریق چاپخانه‌ای معتبر برای این منظور اقدام کنید. یکی از برترین مجموعه‌های ارائه‌دهنده خدمات چاپ، تیم گرافیک است.

شما می‌توانید متناسب با نیاز خود، سفارش چاپ افست و دیجیتال را به تیم گرافیک بسپارید و از خدمات این مجموعه استفاده کنید. علاوه بر قیمت پایین چاپ، کیفیت بالا، چاپ سریع و... تیم گرافیک دارای ویژگی دیگری است که آن را از سایر چاپخانه‌ها متمایز کرده است. در مجموعه تیم گرافیک شاهد حضور طراحان خبره و متخصص هستیم که در روند طراحی محصولات چاپی نیز به شما کمک می‌کنند.

حرف آخر
بر اساس نکاتی که در این مطلب در مورد آن‌ها صحبت کردیم، قادر خواهید بود تا با آگاهی کامل روش چاپ مناسب را انتخاب کنید. همان‌طور که بیان شد، انتخاب بین چاپ افست و دیجیتال به نیازها، بودجه و اولویت‌های شما بستگی دارد. توجه به تیراژ، کیفیت مورد نظر، زمان‌بندی، نوع مواد و ضرورت تغییرات احتمالی به شما کمک می‌کند تا روش مناسب را در نظر بگیرید. شما می‌توانید از طریق تیم گرافیک که بهترین چاپخانه آنلاین داخل کشور است، چاپ محصولات مورد نظر خود را به‌صورت افست یا دیجیتال با بالاترین کیفیت انجام دهید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code