روز گذشته با انتشار خبر تایید سود معاملاتی آیفون، امکان معافیت واردات گوشی آیفون 14 و آیفون 15 قوت گرفت. سود تجاری 96 درصدی ذکر شده در تصویب نامه هیات وزیران بسیار بالا و خیره کننده است اما گوشی های اپل را بیش از هر زمان دیگری به رفع ممنوعیت واردات در ایران نزدیک کرد.

گیل خبر/ به گزارش زومیت:اکنون بیش از یک سال و نیم از ممنوعیت واردات آیفون های تجاری و سواری می گذرد و در این مدت دو خانواده آیفون جدید به دنیا عرضه شده است، اما در ایران این گوشی ها به صورت قانونی قابل واردات و رجیستر نیستند. با وجود این ممنوعیت، مدل های مختلف آیفون 14 و 15 با روش های غیرقانونی و قاچاق وارد بازار ایران شده است و خریداران این گوشی ها با توسل به راهکارهای مختلف از این گوشی ها استفاده می کنند. هر چند با مشکلات ریز و درشت.

روز گذشته با انتشار خبر تصویب سود بازرگانی ۹۶ درصدی برای گوشی‌های آیفون (در صورت لغو ممنوعیت) احتمال آزادسازی واردات گوشی‌های آیفون۱۴ و آیفون۱۵ قوت گرفت.

مهدی اسدی، رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، در خصوص رفع ممنوعیت واردات آیفون گفت: احتمال رفع ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون بسیار زیاد است اما چون تصمیم برای اعمال این ممنوعیت در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس انجام شده، لغو این ممنوعیت هم منوط به تصمیم کمیسیون اصل ۹۰ است.

اسدی بیان کرد: «در حال حاضر که مجلس تعطیل است و مجلس جدید باید سر کار بیاید، کمیسیون‌ها تشکیل شوند و این موضوع در دستور جلسه کمیسیون قرار بگیرد. بنابراین شاید یک ماه یا یک ماه و نیم زمان ببرد تا این ممنوعیت لغو شود.

سود بازرگانی ۹۶ درصدی باعث می‌شود قیمت گوشی‌های آیفون سر به فلک بکشد و خریداران باید برای خرید یک گوشی پول دو گوشی را بپردازند.