رپورتاژ خبری
۱۴۰۳/۰۳/۰۵ ۰۹:۵۸ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 12 دقیقه

حال شاید این سوال مطرح شود که وکیل پایه یک دادگستری کیست و انتخاب وکیل از مرجع معرفی وکیل دادگستری چگونه است؟ جهت جواب به این پرسش بایستی از زوایای مختلف موضوع را بررسی کرد. در ادامه به بررسی مهمترین موارد جهت یک انتخاب شایسته میپردازیم:

وکیل پایه یک دادگستری کیست؟

وکیل پایه یک دادگستری، به وکیلی گفته میشود که بعد از طی کردن دوره تحصیلی و آزمونهای کارآموزی کانون وکلای دادگستری در ایران، پروانه وکالت دریافت میکند. این پروانه بعد از سپری کردن مدت کارآموزی که معمولا 18 ماه است و همچنین قبولی در آزمون پیشرفته اختبار صادر میشود. آزمون اختبار نیز خود به صورت بسیار فشرده و به صورت شفاهی و کتبی برگزار میشود. با صدور پروانه وکالت پایه یک دادگستری در هر یک از شهرهای ایران، وکلا میتوانند جهت ارائه انواع خدمات حقوقی ازجمله دعاوی ملکی، خانواده، طلاق، حقوقی، کیفری، مالیاتی و ... اقدام کنند.

وکیل تخصصی کیست؟

وکیل تخصصی به وکیلی گفته میشود که عمده فعالیت خود را بر روی یک یا چند حوزه حقوقی متمرکز میسازد. قطعا تمامی وکلای دادگستری نسبت به کلیه دعاوی حقوقی آشنایی داشته و میتوانند در تمامی آنها وکالت کنند. اما در بسیاری از موارد وکلای پایه یک دادگستری تلاش میکنند بیشتر فعالیت خود را بر روی یکی از دعاوی حقوقی متمرکز سازند. این امر میتواند دلایل مختلفی نظیر تسلط بیشتر بر روی یک یا چند موضوع، عدم تمایل به حوزه های دیگر، کم اهمیت بودن دعوی و غیره داشته باشد.

چگونه میتوان یک وکیل خوب انتخاب نمود؟

برای انتخاب یک وکیل خوب که ویژگیهایی که در ادامه خواهیم گفت را داشته باشد روشهای متفاوتی وجود دارد. یکی از این روشها مراجعه به وکیلی بوده که توسط خانواده، دوستان و آشنایان نزدیک به شما عزیزان معرفی میشود. ولی قطعا بسیاری از ما، آشنایان و خانواده هایمان، وکلایی را که ویژگیهای گفته شده را داشته باشند نمیشناسیم. از طرف دیگر وکلای دادگستری معرفی شده توسط نزدیکان ما محدود بوده و اصولا قدرت انتخابی نخواهیم داشت.

تمامی این مسائل موجب شده اهمیت نیاز به یک مرجع معرفی وکیل دادگستری خوب دوچندان شود. مرجع معرفی وکیل، به معرفی وکلای پایه یک دادگستری خوشنام و معتمد درهمه جای ایران به خصوص در شهر تهران میپردازد. شما با مراجعه به سایت وکیل زوم میتوانید با وکلای دادگستری خوب آشنا شده و به راحتی و به صورت مستقیم و ساده با بهترین وکلای دادگستری تماس بگیرید. توجه داشته باشید که هر شهر یا استان از یک کانون وکلا تشکیل گردیده و پروانه هر وکیلی مربوط به آن شهر یا استان خواهد بود. لذا شما میتوانید با مطالعه خلاصه ای از رزومه وکلای دادگستری و شهر پروانه آنها و همچنین مشاهده نظرات مردم انتخاب شایسته ای داشته باشید. البته توصیه میگردد قبل از هرگونه اقدام وکالتی حتما پروانه وکیل پایه یک دادگستری مورد نظر را ملاحظه کرده تا با خیالی آسوده با ایشان همکاری کنید.

اهمیت داشتن وکیل

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم تمامی مسائل حقوقی دارای مسائل بسیار پیچیده متعددی میباشد. به همین دلیل همیشه توصیه میشود که قبل از هر اقدام حقوقی با وکلای دادگستری و متخصص در امور حقوقی مشورت کنید. در نظر داشته باشید که طرح دعاوی و تنظیم لوایح به صورت اشتباه، قطعا به گونه ای به روند رسیدگی و آینده پرونده صدمه میزند که ممکن است دیگر امکان تصحیح آن وجود نداشته باشد.

از طرف دیگر در اغلب دعاوی حقوقی رعایت قوانین آیین دادرسی مدنی و انجام تشریفات قانونی الزامی است بنابراین در اکثر موارد رسیدگی به دعاوی حقوقی بسیار زمانبر خواهد بود. قطعا طولانی شدن رسیدگی به دعاوی باعث فرسایشی شدن پرونده میشود و به همین علت احتمال بروز مشکلاتی همچون عدم پیگیری به موقع پرونده، مایوس شدن از سرانجام پرنده و غیره زیاد میشود. این در حالی است که وکلای دادگستری در طول سالها مطالعه در زمینه حقوقی، برای مقابله با چنین مشکلاتی آماده شده اند. لذا بهتر است از خدمات وکلای پایه یک دادگستری در ایران و از اعضای رسمی کانون وکلای دادگستری مرکز استفاده کنید.

در کنار تمامی فواید مذکور، یک وکیل دادگستری باتجربه و متخصص میتواند در مواردی که امکانش وجود دارد مثل طلاق توافقی، زمان رسیدگی به پرونده را حتی تا نصف آن کم کند و یا از اطاله دادرسی در پرونده ها جلوگیری کند.

استفاده از خدمات بهترین وکیل بدون پرداخت حق الوکاله

بسیار خوب، تا اینجای مطلب احتمالا متوجه اهیمت داشتن یک وکیل دادگستری و همچنین اهمیت انتخاب بهترین وکیل ایران در دعاوی حقوقی شده اید. همچنین در نظر داشته باشید که ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز میتوانند از برخی خدمات وکلای بین المللی ایران به خصوص در شهر تهران استفاده کنند.

شما در هر کجای ایران و دنیا که باشید میتوانید با پرداخت حق الوکاله منصفانه و یا اقساطی از تمامی خدمات وکلای پایه یک دادگستری استفاده کنید. در هر صورت شاید به هر دلیلی تمایلی به پرداخت حق الوکاله به وکلای دادگستری نداشته باشید، در این حالت میتوانید بدون پرداخت حق الوکاله از برخی خدمات بهترین وکلا تهران استفاده کنید.

در این موارد فقط با پرداخت مبلغ ناچیزی میتوانید در طول روند رسیدگی و در تمامی مراحل دادرسی از خدمات وکیل پایه یک دادگستری بهره مند شوید. این خدمات وکالتی شامل تنظیم دادخواست، تنظیم لایحه، مشاوره و غیره به صورت دائم و تحت نظر وکیل است. همچنین شما میتوانید با دادن مدارک مربوطه و مجوز دسترسی به کارتابل درگاه خدمات الکترونیک قضایی این اجازه را به وکلای دادگستری بدهید تا لوایح تنظیمی را بدون اعلام وکالت در پرونده شما ثبت کنند.

ویژگیهای یک وکیل خوب

شاید در این مورد همنظر باشیم که یک وکیل خوب بایستی دارای ویژگیهای خاصی بوده و به طور کلی صلاحیت اخلاقی وکالت را داشته باشد. این اخلاقیات باید به قدری شاخص باشد که ایشان را از سایر وکلای دادگستری متمایز کند. ما در ادامه این مطلب به بررسی مهمترین ویژگیهایی که یک وکیل خوب میتواند داشته باشد میپردازیم.

  • صداقت

صداقت و گفتن حقیقت را میتوان یکی از مهمترین ویژگیهای هر انسانی دانست. وکیل دادگستری تهران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و یک وکیل پایه یک دادگستری بایستی در کنار سایر خصلتهای مورد نظر، فردی حقیقتگو و صادق باشد. این راستگویی میتواند از جهات مختلف برای موکل مفید باشد. یکی از فواید داشتن صداقت اینست که باعث میشود موکل از کیفیت پرونده و اتفاقات احتمالی آن در آینده باخبر شده لذا میتواند بهترین تصمیم را با توجه به گفتار صادقانه وکیل بگیرد. همچنین با این وجود، موکل نیز صداقت به خرج داده و تمام زوایای آشکار و پنهان پرونده را برای وکیل باز میکند. حتما دانستن تمامی حقایق در خصوص پرونده میتواند به وکلای دادگستری جهت پیشبرد اهداف موکل کمک شایانی کند.

  • تجربه

موضوعات حقوقی نه تنها همیشه در حال تغییرند بلکه سختیها و دشواریهای فراوانی نیز دارند. تاجایی که در بسیاری از دعاوی حقوقی، بین قضات و وکلای طرفین اختلاف نظر در تفسیر قانون وجود دارد. لذا در بسیاری از موارد آرای مختلفی از شعبات و محاکم مختلف دادگستری صادر میشود. بنابراین همکاری و استفاده از خدمات یک وکیل دادگستری خبره و باسابقه میتواند تا حدود بالایی شانس پیروزی در دعوی را زیاد کند.

  • معتمد بودن

یکی دیگر از ویژگیهای مهم و موثر وکلای دادگستری این است که یک وکیل خوب حتما بایستی امین و معتمد باشد. زیرا داشتن اطمینان به وکیل تاثیرات بسیار خوبی را برروی پرونده حقوقی خواهد داشت. یکی از این تاثیرات این است که موکل در تمامی مراحل پرونده با خیالی آسوده و بدون استرس و نگرانی خواهد بود. از همه مهمتر در طول روند رسیدگی به پرونده، موضوعاتی در دادگاه یا خارج از دادگاه اتفاق می افتد که اهمیت داشتن وکلای معتمد را مضاعف میکند. همچنین توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد، اصول اسناد و مدارک نیز باید به وکیل سپرده شود. البته قاعدتا وکلای دادگستری که دارای پروانه وکالت کانون وکلای مرکز هستند معتمد و مورد اطمینان اند. به هر حال درکل سعی کنید پرونده های خود را به وکیل مورد اعتماد، امانتدار، صادق و شناخته شده ارجاع دهید.

  • صبر و حوصله

از دیگر ویژگیهای یک وکیل خوب میتوان به داشتن صبر و حوصله کافی وی اشاره کرد. شاید در وهله اول اینطور به نظر برسد که صبر و جوصله باعث میشود که روند پرونده کند شود و موکل به مقصود خود در زمان مناسب نرسد. ولی در حقیقت اینطور نیست؛ از آنجایی که پرونده ها و دعاوی حقوقی بسیار پیچیده و دشوارند همیشه نیاز به بررسی دقیق و با صبر و حوصله دارد. این دقت و بررسی دقیق تنها از عهده وکلایی برمی آید که صبور و باحوصله باشند. از طرف دیگر یک وکیل با حوصله قبل از هر اقدامی در مورد پرونده، کلیه جوانب موضوع را با دقت بررسی کرده سپس اقدامات وکالتی را انجام دهد. حتما این امر سبب کاهش چشمگیر اشتباهات احتمالی در پرونده خواهد شد.

  • نداشتن غرور

همانطور که گفتیم قوانین حقوقی همیشه در حال تغییرند و قوانین جدید سریعا جای قوانین قدیمی را میگیرند. وکیلی خوب است که در مواجه با پرونده های اعطایی مغرور نباشد و کلیه موارد مهم را بارها مورد بررسی قرار دهد. زیرا غرور زیاد وکیل باعث میشود پرونده و یا طرف مقابل را دست کم گرفته و آن انرژی و دقتی که لازم است را به خرج ندهد. لذا همیشه به وکلای جوان و حتی باتجربه توصیه میشود که در هر پرونده با همکاران خود مشورت کرده و از آنها کمک بگیرند. زیرا وکلای باتجربه نیز گاهی به دلیل مشغله زیاد و یا وقت کم، ممکن است اشتباه کنند.

  • مهارتهای ارتباطی

ارتباط تاثیرگذار با موکل، قاضی و دیگر اشخاص مرتبط با پرونده از دیگر ویژگیهای یک وکیل خوب است. وکیل بایستی با مهارتهای ارتباطی موثر به دنبال ارتباط صحیح با موکل بوده تا بتواند از این راه، در پیشبرد اهداف موکل در پرونده استفاده کند.

  • قدرت مذاکره

حتما یک وکیل خوب بایستی فن بیان خوبی داشته و به فنون مذاکره آشنا باشد. وکلایی که قدرت مذاکره بالایی دارند میتوانند از این ویژگی در قانع کردن طرف مقابل و دیگر اشخاص مرتبط با پرونده مخصوصا زمانی که لازم است استفاده کند.

انواع دعاوی حقوقی

در این بخش از مطلب به طور خلاصه انواع دعاوی حقوقی را مورد بررسی قرار میدهیم. دعاوی حقوقی از جهت ضمانت اجرای مجازات به دو دسته حقوقی و کیفری تقسیم میشود. در زیر مهمترین دعاوی حقوقی و کیفری را از این جهت بررسی میکنیم.

دعاوی حقوقی

دعاوی حقوقی به دعاوی میگویند که موضوع آنها پیرامون مسائلی همچون مطالبه وجه، امور مربوط به حقوق خانواده، ایفای تعهدات و غیره میباشد. در این قبیل از دعاوی اصولا بحث وقوع جرم و مجازات مرتکب مطرح نیست. مطالبه وجه، الزام به انجام تعهدات، طلاق، بطلان معامله، چک حقوقی، ابطال سند، تخلیه، خلع ید، مهریه، نفقه، ارث، اجرت المثل و ... از مهمترین دعاوی حقوقی میباشد.

دعاوی کیفری

منظور از دعاوی کیفری دعاوی است که قانونگذار صریحا انجام آنها را ممنوع و جرم تلقی کرده و در قانون برای ارتکاب آنها مجازات و ضمانت اجراهای کیفری پیش بینی کرده است. قتل، کلاهبرداری، تجاوز، آدم ربایی، خیانت در امانت، سرقت، زنا، ضرب و جرح، توهین و غیره از مهمترین دعاوی کیفری به حساب می آیند.

سخن پایانی

شما میتوانید وکلای مدنظر خود را در مراجع رسمی نظیر سایت کانون وکلای مرکز، سایت معتبر وکیل زوم و ... انتخاب کرده و سپس با وکلای منتخب خویش ارتباط تلفنی و یا آنلاین برقرار کنید. همانطور که گفتیم در این سایتها وکلای باتجربه و مورد اطمینان در تمام حوزه های حقوقی، کیفری، ملکی و غیره حضور دارند که قطعا میتوانند با ارائه خدمات حقوقی مناسب، شانس موفقیت در پرونده های حقوقی را افزایش دهند. شما میتوانید از هر کدام از خدمات مورد نظر وکیل، اعم از اعلام وکالت، تنظیم شکایت، تنظیم دادخواست حقوقی، تنظیم لایحه، مشاوره حضوری یا تلفنی، تنظیم اظهارنامه، تنظیم قرارداد و غیره استفاده نمایید.

منبع: tarikhema

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code