همزمان با شروع فعالیت های انتخاباتی در پایتخت؛
۱۴۰۳/۰۳/۰۳ ۰۹:۰۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

گیل خبر/ سرویس انتخابات- با شهادت دلخراش آیت‌الله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان و با اعلام روز هشتم تیرماه، به عنوان روز برگزاری انتخابات، زنگ آغاز انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، یک سال زودتر از موعد مقرر به صدا درآمد.

اگرچه زمان ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری از پنجشنبه آینده آغاز می‌شود اما فعالیت‌های انتخاباتی جریانات سیاسی و داوطلبان احتمالی از هم‌اکنون شروع شده است.

شنیده‌ها از آماده باش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس یازدهم به تیم انتخاباتی‌اش برای حضور احتمالی در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حکایت دارد.

شنیده‌ می‌شود شب گذشته، جلسه حلقه اصلی تیم قالیباف در رشت نیز برای هماهنگی‌ها در صورت قطعی شدن کاندیداتوری قالیباف برگزار شده است.

قالیباف که سابقه سه دوره ناکامی در انتخابات ریاست جمهوری در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ را دارد، به نظر می‌رسد آماده چهارمین حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری است.

ترکیب مجلس دوازدهم و رای شکننده قالیباف برای ریاست مجدد مجلس و اختلافات شدید نمایندگان جبهه پایداری با وی که منجر به کاهش قدرت و اثرگذاری قالیباف در بهارستان خواهد بود، احتمال کاندیداتوری شهردار اسبق تهران در انتخابات ریاست جمهوری را افزایش داده است.

اگرچه عده‌ای معتقدند با کاندیداتوری و حتی رای آوری قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری، نه‌تنها حملات جبهه پایداری به وی کاهش نخواهد یافت، بلکه شدت حملات و اختلافات به حدی خواهد بود که عملا شاهد اخلال در همکاری قوه مقننه و مجریه خواهیم بود.

از سویی دیگر، کاندیداتوری قالیباف با وجود حضور در هیئت سه نفره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، اگرچه منع قانونی ندارد اما به عقیده تحلیل‌گران، وجهه خوبی نخواهد داشت.

در صورت کاندیداتوری محمدباقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری، احمد دنیامالی نماینده بندرانزلی و معاون قالیباف در شهرداری تهران و از نزدیکان همیشگی وی در مجلس، حامی اصلی قالیباف در گیلان خواهد بود.

با وجود آن که به نظر می‌رسد راهبرد محمدباقر قالیباف در انتخابات استفاده از ظرفیت جوانان باشد اما از سردار نادر امیرگل، رئیس ستاد قالیباف در گیلان در انتخابات ۹۲ و ۹۶ به عنوان گزینه های سنتی ریاست ستاد احتمالی وی در گیلان نام برده می‌شود.

باید تا هفته آینده منتظر ماند و دید که فضای انتخاب به چه سمت و سویی خواهد رفت و چه کسانی در این برهه حساس، پا به عرصه رقابت‌ها خواهند گذاشت.