۱۴۰۳/۰۳/۰۲ ۱۶:۰۴ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

3 دولت اروپایی نروژ، ایرلند و اسپانیا روز چهارشنبه (امروز) اعلام کردند که کشور فلسطین را به رسمیت می شناسند.

گیل خبر/ به گزارش عصرایران، 2 روز پس از اعلام درخواست دادستان دیوان بین المللی کیفری برای صدور حکم بازداشت نتانیاهو و گالانت -نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل –به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در غزه، 3 کشور اروپایی در اقدامی تاریخی که با محکومیت اسرائیل و خوشحالی فلسطینی ها مواجه شد، کشور فلسطین را به رسمیت شناختند.

در واکنش به این اقدام، رژیم اسرائیل فورا دستور بازگرداندن سفیران خود از نروژ و ایرلند را صادر کرد و ظاهرا آماده انجام همین کار با سفیر خود در اسپانیا است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نروژ نخستین کشوری بود که اعلام کرد کشور فلسطین را به رسمیت می شناسد. "اسپن بارت اید" وزیر امور خارجه نروژ روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که به رسمیت شناختن رسمی کشور مستقل فلسطین توسط سه کشور از 28 ماه می (یک هفته دیگر) اجرایی خواهد شد.

" یوناس گهر استور" نخست وزیر نروژ نیز گفت: "بدون به رسمیت شناختن کشور فلسطینی صلحی در خاورمیانه وجود نخواهد داشت" و افزود: "نروژ با به رسمیت شناختن کشور فلسطین، از طرح صلح اعراب حمایت می کند."

"سایمون هریس" نخست وزیر ایرلند نیز روز چهارشنبه با اعلام شناسایی کشور فلسطین از سوی دولت دوبلین گفت که این اقدامی است که با اسپانیا و نروژ هماهنگ شده است،