رئیس مجمع نمایندگان گیلان در گفتگو با گیل خبر؛
۱۴۰۳/۰۲/۲۹ ۲۰:۵۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

گیل خبر/ ابراهیم نجفی، رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان در گفتگو با گیل خبر از تشکیل مجدد کمیسیون تغییر کاربری اراضی در گیلان از هفته آینده بعد از گذشت بیش از یک سال وقفه خبر داد.

نجفی گفت: امروز در جلسه مجمع نمایندگان استان که با حضور معاون امور عمرانی استاندار گیلان و مدیران کل بنیاد مسکن، راه و شهرسازی، ثبت اسناد، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و ادارات ذی‌ربط دیگر و مجمع نمایندگان استان گیلان برگزار شد، مقرر گردید که جلسات کمیسیون تغییر کاربری اراضی که متاسفانه بنا به مشکلاتی، بیش از یک سال تشکیل نشده بود، از هفته آینده برای حل مشکلات هم‌استانی هایمان تشکیل شود.

وی با اشاره به برگزاری جلسات کمیسیون مغایرت اساسی طرح‌های هادی روستایی توسط بنیاد مسکن گفت: مقرر شد بنیاد مسکن نسبت به برگزاری جلسات تغییر کاربری طرحهای هادی روستایی بر اساس اساسنامه بنیاد مسکن که مورد تصویب مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی اساسنامه که به تصویب شورای مرکزی رسیده است و توسط وزیر راه و شهرسازی ابلاغ شده است اقدام نماید.

به گفته رئیس مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی، تمامی متقاضیانی که به بنیاد مسکن مراجعه می‌کنند اگر صدور سند این افراد قبل از ۸۱/۵/۶ یعنی قبل از تصویب قانون منع فروش باشد در کمیسیون مطرح می شوند.
چنانچه افرادی قبل از تصویب قانون منع فروش دارای خط عادی و یا قولنامه‌ای هستند، بنیاد مسکن از امور اراضی و اداره ثبت استعلام گرفته و این ۲ نهاد بعد از یک ماه موظف به پاسخ درخصوص سوابق ثبتی هستند.

وی با بیان اینکه اگر امور اراضی و اداره ثبت، سابقه ثبتی را تایید کنند متقاضی باید وضعیت مالکیت زمین مورد تعرفه را مشخص کند، و چنانچه دارای سوابق ثبتی نباشد بر اساس آیین نامه اجرایی بنیاد مسکن، گواهی تایید مالکیت زمین برعهده دهیار و شورای اسلامی روستا خواهد بود.

رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان با اشاره به مشکلاتی که با عدم تشکیل این کمیسیون در یکسال اخیر ایجاد شده بود، گفت: متاسفانه بسیاری از روستاییان ما با مشکلات متعدد مالی دست و پنجه نرم می‌کنند و مسکن مناسب ندارند و یا حتی برای تامین مسکن فرزندانشان با مشکل مواجه هستند و برای تغییر کاربری زمین‌های خود هم در این سال‌ها با تعطیلی این کمیسیون به مشکل خوردند که امیدواریم انشالله از این پس با همکاری و همت دستگاه‌های مسئول، شاهد کاهش مشکلات به وجود آمده و توسعه روستاها باشیم.