۱۴۰۳/۰۲/۲۶ ۱۹:۵۲ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

 دبیر علمی سی و چهارمین کنگره سالیانه جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران گفت: بر اساس بررسی‌های وزارت بهداشت، بیش از ۱۴ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال کشور یعنی چیزی حدود هفت میلیون نفر ایرانی به دیابت مبتلا هستند و پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک بیش از ۱۰ میلیون نفر مبتلا به این بیماری شوند.

گیل خبر/ به گزارش ایرنا، علیرضا استقامتی افزود: شیوع ابتلا به دیابت و موارد پیش دیابت در کشور به طرز نگران کننده رو به افزایش است، اگر نتوانیم جلوی بروز سونامی دیابت را بگیریم در سالهای آینده هزینه های هنگفت مرتبط با بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن بر اقتصاد سلامت کشور تحمیل خواهد شد.

وی اظهار داشت: این یک هشدار و زنگ خطر جدی است و جمعیت کشور درحال پیر شدن و در سنین بالا شیوع این بیماری بیشتر است. براساس آمار حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد جمعیت کشور به عارضه پیش دیابت مبتلا هستند ولی بسیاری از این افراد به دیابت مبتلا خواهند شد و بر آمار مبتلایان افزوده می شود.

استقامتی تصریح کرد: اگر اقدامات مداخله ای و پیشگیری های لازم در سطح کشور انجام نشود با جمعیت حدود ۱۰ میلیون نفری مبتلایان به دیابت روبرو خواهیم شد که با عوارض ناشی از بیماری بر ارگانهای مختلف مانند چشم، کلیه، قلب و عروق، مغز و اندام ها مواجه خواهیم شد که رسیدگی به آن هزینه ها و مشکلات خاص خود را دارد.

وی گفت: سیل خروشان ابتلا به دیابت را باید پیش بینی کرد، اقدامات لازم را باید در نظر گرفت و چگونگی پیشگیری از آن را باید آموزش داد؛ هیچ نقطه ای از دنیا نتوانسته به کنترل قطعی بیماری دیابت دست یابد ولی می توان روند آن را کند و یا ثابت کرد تا از بروز هزینه های جبران ناپذیر در آینده کاست.

عضو هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران افزود: تلاش همه جانبه، عزم ملی، مشارکت عمومی، تقویت آموزش ها و نکات پیشگیرانه باید جدی تر دنبال شود. مردم باید آگاه شوند و پزشکان نیز آموزش ببینند تا با یک برنامه ریزی کلان، گسترش و شیوع روزافزون ابتلا به دیابت مهار شود وگرنه نسل های بعدی با مشکلات عدیده مواجه خواهند شد.

استقامتی یادآور شد، کاهش وزن و مقابله با چاقی نقش بسیار مهم و جدی در کنترل دیابت و حتی درمان مناسب آن دارد.

به گفته وی، امروزه اعتقاد بر این است که اگر روی موضوع کنترل وزن با هدف کاهش بیش از ۱۰ تا ۲۰ درصد کل وزن فرد تمرکز شود نتایج بسیار خوبی خواهیم دید؛ حتی می توان بیمار مبتلا به دیابت را به زندگی عادی و طبیعی بازگرداند و یا موجب کاهش چشمگیر قند خون وی شد. چیزی که الان در دنیا روی آن تمرکز می شود استفاده از نسل جدید داروها برای کاهش وزن و کنترل همزمان قند خون است.

کاهش وزن، رژیم غذایی و داروی مناسب سه اصل مهم در کنترل دیابت است

دبیر علمی سی و چهارمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران افزود: موضوع چاقی و دیابت که ارتباط نزدیکی با هم دارند به همین خاطر عارضه چاقی و دیابت در دنیا با عنوان "دیابزیتی" شناخته می شود. دقت نظر به کاهش وزن بعنوان یک عامل اصلی و کلیدی بوده، نه عامل فرعی، توجه به کاهش وزن، رژیم غذایی و داروی مناسب سه اصل مهم در کنترل دیابت است اما امروزه اعتقاد جدی بر آن است که اگر بتوانیم وزن فرد را تا بیست درصد کاهش دهیم، می توان به بهبود وضعیت دیابت و درمان آن کمک جدی کرد.

این متخصص غدد و متابولیسم افزود: درمان چاقی کار ساده ای نیست. اینکه فقط بگوییم کاهش وزن ضروری است، کافی نیست بلکه باید شرایط لازم نیز وجود داشته باشد. باید شرایط اقتصادی بگونه ای مدیریت بشود که افراد توانایی و فرصت ورزش کردن داشته باشند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی افزود: وقتی یک فرد دو شیفت کار می کند دیگر توانایی برای ورزش کردن ندارد. باید امکان ورزش و رژیم غذایی سالم برقرار باشد؛ خوردن فست فود برای سیر شدن فقط با توصیه های آرمانی و کلامی اصلاح نمی شود. باید امکانات و زیر ساختها جهت ورزش و رژیم غذایی مناسب محیا شود.

این متخصص غدد، افزود: داروهای خوراکی متنوعی از قدیم وجود داشته و استفاده می شود، داروهای جدیدی نیز برای درمان دیابت عرضه شده اما آنچه بسیار حائز اهمیت است و امروزه خیلی تاکید می شود، نقش کنترل وزن در مراقبت فرد دیابتی است که متاسفانه اغلب افراد از این موضوع به سادگی می گذرند.