رپورتاژ خبری
۱۴۰۳/۰۲/۲۵ ۱۲:۰۷ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

یکی از خریدهای سیسمونی مهم نوزاد، صندلی ماشین کودک است و جزو واجب‌ترین لوازم محسوب می‌شود. بخصوص اگر می‌خواهید نوزاد خود را از روزهای اول تولد، با ماشین جا به جا کنید. هر ساله، هزاران کودک کوچک در تصادفات خودرو کشته یا مجروح می‌شوند. استفاده صحیح از صندلی‌های ایمنی خودرو به حفظ امنیت کودکان کمک می‌کند. اما، به دلیل تنوع زیاد صندلی‌ها در بازار، بسیاری از والدین این موضوع را دشوار می‌یابند. کمک در دسترس است. در این مقاله با ما در بررسی ویژگی های صندلی ماشین کودک همراه باشید.

نکاتی برای خرید صندلی ماشین کودک

هنگام خرید صندلی ماشین، بهتر است قبل از تصمیم گیری، چندتا را در ماشین خود امتحان کنید. سعی کنید یک فروشگاه پیدا کنید که مایل باشد در این زمینه به شما کمک کند. بپرسید که آیا کارکنان برای نصب صندلی ماشین آموزش دیده اند یا خیر.

بررسی کنید که آیا خودروی شما دارای ایزوفیکس است یا خیر. اینها برای ساده تر کردن صندلی ماشین کودک و کودک طراحی شده اند. اکثر ماشین های جدید دارای آنها هستند. آنها ممکن است در شکاف های بین لایه های صندلی ماشین شما پنهان شده باشند. اگر احتمال دارد کودک شما مرتباً با ماشین دیگری سفر کند - مثلاً با سایر اعضای خانواده - صندلی ماشین را نیز بررسی کنید که با ماشین او مطابقت دارد. برخی از برندهای صندلی ماشین کودک دارای راهنما هستند که نشان می دهد صندلی های آنها در کدام خودروها قرار می گیرد.

همیشه صندلی ماشین کودکی را انتخاب کنید که متناسب با قد و وزن فعلی کودک شما باشد.

صندلی ماشین دست دوم نخرید. ممکن است در یک تصادف آسیب دیده باشد و یا تمام قطعات آن از جمله دستورالعمل ها را نداشته باشد. همچنین ممکن است ایمن ترین و کاربرپسندترین مدل نباشد، به علاوه ممکن است به درستی با خودروی شما مطابقت نداشته باشد.

فقط در صورتی که از تاریخچه آن اطلاع داشته باشید، صندلی ماشین را از دوستان یا خانواده خود بپذیرید، این صندلی خیلی قدیمی نیست و همراه با دستورالعمل است.

به نحوه استفاده از صندلی ماشین فکر کنید. برای مثال، اگر کودکتان را زیاد داخل و خارج ماشین می‌کنید، بهتر است یک صندلی سبک وزن داشته باشید که پایه‌ای در ماشین بماند.

تمامی صندلی های خودرو در این کشور باید مورد تایید اتحادیه اروپا باشند. به دنبال برچسب "E" روی صندلی بگردید. خرید بهترین مارک صندلی ماشین کودک کمک می‌کند تا از خرید و کیفیت کالا مطمئن شوید.

صندلی های ماشین i-Size چیست؟

i-Size یک استاندارد ایمنی اروپایی برای صندلی ماشین کودک است. این بخشی از مقررات ECE R129 است که در نهایت جایگزین مقررات ایمنی قدیمی R44/04 خواهد شد. هدف این است که تمام صندلی‌های خودرو در نهایت استانداردهای ایمنی دقیق‌تر i-Size را رعایت کنند.

ماشین شما باید دارای کانکتورهای ایزوفیکس باشد تا بتوانید از صندلی ماشین i-Size استفاده کنید. در حال حاضر تنها چند صندلی i-Size در بازار بریتانیا وجود دارد و همه خودروها دارای کانکتور Isofix نیستند. سری صندلی ماشین کودک i-size کیکابو نیز در بازار ایران موجود است و می‌توانید از سایت کیکابو خریداری کنید.

سایزبندی صندلی ماشین کودک

صندلی های ماشین بسته به سن و وزن کودک یا کودک شما به 3 گروه اصلی تقسیم می شوند:

گروه 0+ : صندلی های ماشین رو به عقب مناسب برای نوزادان تا حدود 15 ماه یا با وزن 13 کیلوگرم مناسب است؛ برخی از آنها قابلیت چرخش 360 درجه دارند و به صورت رو به جلو نیز قابلیت تغییر موقعیت دارند.

گروه 1 : صندلی های عقب یا رو به جلو مناسب برای کودکان با وزن 9 تا 18 کیلوگرم یا سنین حدود 9 ماه تا 4 سال

گروه 2/3 : صندلی‌ بوستر یا رو به جلو مناسب برای کودکانی با وزن 15 تا 36 کیلوگرم در سنین حدود 4 تا 11 سال

همچنین می‌توانید صندلی‌های ترکیبی را بخرید، مانند صندلی‌های گروه 0+/1، که از بدو تولد تا زمانی که وزن کودک شما حدود 18 کیلوگرم شود یا حدود 4 سال سن داشته باشد، مناسب هستند. تا زمانی که کودکتان در آن جا می‌شود از صندلی ماشین رو به عقب استفاده کنید، زیرا این صندلی‌ها محافظت بهتری در صورت تصادف خودرو دارند.

نحوه نصب صندلی ماشین کودک

حمل نوزاد در صندلی کودک رو به عقب در صندلی سرنشین جلو که دارای ایربگ فعال است خطرناک و غیرقانونی است. نصب صندلی در عقب ماشین برای کودکان همیشه امن تر است. اطمینان حاصل کنید که صندلی به درستی در خودرو نصب شده است، دنبال کردن راهنمای نصب صندلی ماشین کودک در این مرحله بسیار واجب است.

راهنمای نصب صندلی ماشین کودک

قانون و مسئولیت شما در استفاده از صندلی ماشین کودک

تا زمانی که به 12 سالگی یا قد 135 سانتی‌متر برسند (هر کدام که زودتر بیاید) معمولاً باید در هر وسیله نقلیه‌ای، از صندلی ماشین کودک مناسب با قد یا وزن خود استفاده کنند.

حتی کوتاه ترین سفر را هم به شانس رها نکنید - همیشه برای نگه داشتن فرزندتان در صندلی ماشین مناسب وقت بگذارید

به هیچ عنوان نباید از صندلی ماشین روی صندلی سرنشینی که کیسه هوا فعال است استفاده کرد

نصب صحیح همه صندلی‌ها و تقویت‌کننده‌های خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است تا آنها را در هنگام تصادف بیشترین تاثیر را داشته باشد.

همه صندلی‌های ماشین برای انواع ماشین‌ها مناسب نیستند و مهم است که مناسب بودن روی همه ماشین‌هایی را که می‌خواهید صندلی را روی آن‌ها نصب کنید، و همچنین بررسی مجدد اگر ماشین خود را تغییر دهید، بررسی کنید.

همیشه دفترچه دستورالعمل همراه با صندلی ماشین خود را بخوانید تا به یک اتصال ایمن و صحیح برسید و راهنمای آن را برای مراجع بعدی نگه دارید. توصیه می کنیم صندلی ماشین خود را قبل از استفاده از آن نصب کنید

توصیه می کنیم که نوزادان را برای مدت طولانی در صندلی ماشین کودک یا کالسکه نوزاد رها نکنید.

تولیدکنندگان دیگر مجاز به تولید صندلی های تقویت کننده بدون پشت برای کودکان کمتر از 125 سانتی متر یا وزن کمتر از 22 کیلوگرم نیستند. صندلی‌های پشتی ایمن‌تر تلقی می‌شوند، زیرا از ضربه‌های جانبی بهتر محافظت می‌کنند، به همین دلیل است که جان لوئیس هیچ تقویت‌کننده‌های بدون پشتی را نمی‌فروشد. مدل‌هایی که در حال حاضر در بازار هستند، می‌توانند به فروش خود ادامه دهند و هر صندلی موجودی که دارید همچنان می‌توانید استفاده کنید، اما ما توصیه می‌کنیم تقویت‌کننده خود را با صندلی تقویت‌کننده پشتی بالا تغییر دهید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code