۱۴۰۳/۰۲/۱۸ ۲۱:۴۰ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک نشست خبری در وین تأیید کرد که رایزنی‌ها با ایران برای رسیدن به توافق با این کشور ادامه دارد اما این نهاد بین‌المللی اقدام به تعیین یک چارچوب زمانی با ایران بر سر انجام «اقدامات ملموس» نکرده است.

گیل خبر/ به گزارش فارس:گروسی تصریح کرد گفت‌وگوها با ایران در سه مقوله ادامه دارند: مسائل پیرامون اجرای بازرسی‌ها، مسائل باقی‌مانده و اقدامات داوطلبانه اضافی که ایران باید انجام دهد.

مدیر کل آژانس گفت که خواستار آن است که «به زودی» شاهد انجام برخی اقدامات ملموس از سوی ایران باشد.
او گفت: «وزیر خارجه ایران به من گفت آماده تعامل در خصوص اقدامات بسیار ملموس است. البته ما از این استقبال می‌کنیم.»
وی اضافه کرد: «اکنون بایستی روی آن کار کنیم اما اظهارات در این زمینه بسیار روشن بودند. ایران درک می‌کند که لازم است ما رو به جلو برویم. وضعیت کنونی بسیار غیررضایت‌بخش است. ما تقریباً در یک بن‌بست قرار داریم که هیچ‌چیزی غیر از بازرسی‌های نرمال و سنتی پیش نمی‌رود. این وضعیت بایستی عوض شود.»
او گفت چارچوب زمانی مشخصی برای انجام اقدامات ملموس تعیین نکرده اما بسیار خوب خواهد بود اگر ایران نخستین گام‌ها را قبل از نشست شورای حکام آژانس اتمی در ماه ژوئیه بردارد.
گروسی گفت: «من دوست ندارم ضرب‌الاجل تعیین کنم. من فکر می‌کنم تعیین ضرب‌الاجل ایده خوبی نیست. اما برای من و می‌توانم بگویم برای جامعه بین‌المللی مهم است که ما هر چه زودتر به نتایجی دست پیدا کنیم و این چیزی است که من خیلی روشن در تهران و در اصفهان بیان کردم.»
وی اضافه کرد: «فکر می‌کنم این درک در تهران وجود دارد که این مسئله چیزی نیست که بتواند تا ابد ادامه داشته باشد. بنابراین انتظار من این است که به زودی نتایجی ملموس داشته باشیم.»
گروسی اذعان کرد قبل از آنکه ایران گام‌های مد نظر آژانس را بردارد به رایزنی‌های بیشتری نیاز خواهد بود. او گفت که حسین امیرعبداللهیان به او گفته ایران آماده همکاری در خصوص انجام اقدامات ملموس است.
مدیر کل آژانس اتمی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که کلید حل برخی مشکلات مربوط به ایران از جمله رفع تحریم‌ها در دست او نیست.
گروسی تصریح کرد: «برخی مسائل سیاسی [مربوط به ایران] وجود دارند. پاره‌ای از آنها در حیطه اختیارات من هستند و پاره‌ای دیگر نه.هنگامی که بحث به رفع تحریم‌ها و چیزهایی نظیر آن می‌رسد که برای ایران خیلی مهم است من فردی نیستم که کلید حل مشکلات را در دست داشته باشد.»
وی اضافه کرد: «من می‌گویم ایران انتظاراتی دارد همان‌طور که من دارم، اما تا وقتی که یک بسته توافق نداشته باشیم نمی‌توانم بگویم تا کجا می‌توانیم پیش برویم.»
رافائل گروسی تصریح کرد: «در پایان، چنانچه آنها واقعا با ما تعامل کنند ما قادر خواهیم بود مسائل را حل و فصل کنیم.»