خطاب به برخی مدیران اجرایی استان؛
۱۴۰۳/۰۲/۱۶ ۱۳:۱۲ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

گیل خبر/ سرویس اجتماعی- ۴ روز از فاجعه آتش‌سوزی روستای امامزاده ابراهیم شفت می‌گذرد؛ فاجعه‌ای که در آن صدها واحد مسکونی و تجاری در آتش سوختند و ده‌ها خانوار به خاک سیاه نشستند.

به نظر می‌رسد سلسله کم‌کاری‌ها و ترک‌فعل‌های مسئولان شهرستانی و استانی از سال‌های گذشته تا به امروز دست به دست هم داد تا بار دیگر مصیبتی بزرگ در روستای سیاحتی-زیارتی امامزاده ابراهیم شفت رخ دهد.

از عدم ساماندهی و نظارت بر ساخت و سازهای غیراستاندارد و ایمن در گذشته تا عدم وجود آمادگی برای اطفای حریق در آن منطقه در زمان حاضر، نشان از عمق فاجعه مدیریتی در گیلان دارد.

تلخ و باورنکردنی است که فرماندار شفت اعتراف می‌کند که علی‌رغم وجود یک‌ دستگاه ماشین آتش‌نشانی، به دلیل عدم حضور راننده، آتش به سرعت از خانه‌ای به خانه دیگر سرایت کرد و شد آنچه که نباید می‌شد.

مگر می‌شود بارها آتش‌سوزی‌های مهیب و بزرگی در یک منطقه رخ دهد اما هیچکس به فکر برنامه‌ریزی به جهت جلوگیری از تکرار آن نباشد؟!

آنچه بنظر می رسد، قصور مسئولان شهرستان و استانی در تبدیل این حادثه به یک فاجعه تمام عیار است.

تصاویر گریه‌ها و فریادهای بی‌امان ساکنان بی‌خانمان شده امامزاده ابراهیم شفت، دل هر بیننده‌ای‌ را به درد می‌آورد اما مشخص نیست مدیران و مسئولانی که وظیفه جلوگیری از تکرار چنین فاجعه‌ای را داشته‌اند، چگونه می‌توانند شب با خیال و وجدانی آسوده سر بر بالین نهند؟

حضرات مسئول! اگر تمام دارایی پدر و مادر خودتان هم تنها در چند دقیقه دود و خاکستر می‌شد، باز هم این چنین بی‌عار و بی‌دغدغه با این فاجعه برخورد می‌کردید؟

به واقع اگر در هر نقطه‌ای از جهان چنین فاجعه‌ای رخ می‌داد، چندین مدیر و مسئول در حداقل‌ترین زمان ممکن استعفا می‌دادند و چندین نفر نیز از کار برکنار می‌شدند اما در گیلان گویا نه خانی آمده و نه خانی رفته است!
آقایان مسئول؛ اگر از غصه درد مردم امامزاده ابراهیم نمی‌میرید، لااقل استعفا دهید!

در این میان، بی‌توجهی مسئولان کشوری در قبال این فاجعه نیز دردناک است؛ به‌طوری که تنها واکنش وزیر کشور در این خصوص، به دستوری خطاب به استاندار گیلان برای حضور میدانی در امامزاده ابراهیم خلاصه می‌شود! هرچند همین امر نیز جای تامل دارد که باید دستوری از بالا برسد تا استاندار در محل حادثه حضور پیدا کند!

تجربه نشان داده که قرار نیست هیچ مدیر و مسئولی برکنار شود و یا استعفا دهد؛ نه استاندار، نه فرماندار، نه بخشدار و نه حتی دهیار! در چنین شرایطی که کک هیچکدام از مسئولان اجرایی استان از درد و رنج مردم امامزاده ابراهیم نمی‌گزد، برخورد قضایی سفت و سخت با کم‌کاری‌ها و ترک‌فعل احتمالی برخی مسئولان مرتبط با این حادثه، ضروری به‌نظر می‌رسد و مورد استدعاست.

از سویی دیگر می‌توان گفت که خوش‌اقبالی بزرگ مردم گیلان، آن بوده است که برخلاف آتش‌سوزی ۶ ماه قبل کمپ ترک اعتیاد لنگرود که در ساعات نیمه شب رخ داد و منجر به فوت ده‌ها تن از هم‌استانی‌هایمان شد و در آن نیز قصور برخی مسئولان استان محرز شد، حادثه آتش‌سوزی امامزاده ابراهیم در ساعات اولیه بامداد رخ داد، وگرنه با فاجعه‌ای دردناک‌تر از شرایط فعلی روبرو بودیم.

خوشبختانه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شفت از تشکیل پرونده قضایی حریق بازارچه امامزاده ابراهیم خبر داده است.

حال که امیدی به مسئولان اجرایی شهرستانی و استانی نیست، استدعای مردم گیلان از حجت الاسلام صادقی نیارکی، رئیس کل دادگستری استان گیلان که در کارنامه کاری خود نشان داده مماشاتی با هیچ متخلفی ندارد، بررسی و برخورد سریع و قاطعانه و عبرت‌آموز با تمام عوامل کوچک و بزرگی است که در به‌وجود آمدن چنین فاجعه‌ای نقش داشته‌اند.

فاجعه‌ای که در صورت عبرت نگرفتن از آن، هیچ بعید نیست همچون دفعات قبل، بار دیگر در سال‌های آتی تکرار شود.