۱۴۰۳/۰۱/۲۱ ۱۶:۵۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

حسن نوروزی نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: برخی افراد سعی می‌کنند از طریق حواشی بر مجلس تأثیر بگذارند و البته تاثیرات منفی خود را در این موضوع به جای گذاشتند! در چندین مصاحبه عرض کردم که تغییر و تحولاتی رخ داده است. مجددا شورای نگهبان چهار ایراد گرفته است که در کمیسیون باید روی آن کار شود و امیدوارم این بار نهایی شود.

گیل خبر/ به گزارش جماران: شورای نگهبان برای چندمین بار لایحه عفاف وحجاب را به مجلس برگرداند.

در این‌باره حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم و نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه عفاف و حجاب ماه‌ها بود که از دولت به مجلس آمده و اصل هشتادوپنجی، شده بود و من نیز افتخار دارم که جزو کمیسیون مشترک بودم و در نهایت این لایحه تصویب شد. برخی افراد سعی می‌کنند از طریق حواشی بر مجلس تأثیر بگذارند و البته تاثیرات منفی خود را در این موضوع به جای گذاشتند! در چندین مصاحبه عرض کردم که تغییر و تحولاتی رخ داده است. مجددا شورای نگهبان چهار ایراد گرفته است که در کمیسیون باید روی آن کار شود و امیدوارم این بار نهایی شود.

ما نیز با این نوع برخورد‌های افراط و تفریطی مخالف بودیم

وی در خصوص ایرادات اساسی این لایحه، گفت: وقتی کار از حوزه قانون‌گذاری و حقوقدان بیرون می‌رود همین می‌شود! افرادی خارج از کمیسیون حضور پیدا می‌کنند و تاثیرات مثبت و منفی می‌گذارند و این مسئله در جا‌هایی خود را نشان می‌دهد. افرادی معتقد بودند جریمه‌ها باید خیلی زیاد باشد و به طور مثال می‌گفتند در فرانسه و بسیاری از کشور‌ها جریمه‌ها بیشتر است! ما نیز با این نوع برخورد‌های افراط و تفریطی و تأثیرگذاری آن در کار‌ها مخالف بودیم. در کمیسیون نیز کارشناس مرکز پژوهش‌ها، دولت، معاون حقوقی ریاست جمهوری حضور دارند و وقتی در کنار آنان یکسری کارشناس نما‌ها سعی می‌کنند مطرح شوند، متاسفانه رییس کمیسیون ما هم قبول کردند که باشند؛ لذا این مشکلات ایجاد شد که البته انشاالله حل می‌شود.

۲۰۰ متر بنا برای نمازخانه که اشکالی ندارد /این سر و صدا‌ها بی‌معنا و بی‌ربط است

نوروزی در واکنش به ساخت مسجد در پارک قیطریه که در کنار لایحه حجاب و عفاف بسیار پرسر و صدا شده است، گفت: در پارک چند هکتاری آنجا ۲۰۰ متر بنا برای نمازخانه که اشکالی ندارد. این سر و صدا‌ها بی‌معنا و بی‌ربط است. آنچه من سوال کردم گفتند، مسجد کلا ۲۰۰ متر زمین است و آقای چمران نیز مطرح کرد که حتی یک درخت قطع نخواهد شد و اصلا حتی اگر درختی قطع شود، ایجاد جایی برای نماز و عبادت در یک پارک چندین هکتاری کار خوبی است. مثلا، در میدان بهارستان ما مسجد خوبی نداریم. بالاخره جوان دلش می‌خواهد در جای جای مدرنی نماز بخواند؛ مثل عربستان. اما باید این وضعیت باید تغییر کند. فرد در پارک قیطریه مجبور است کت خود را پهن کند و نماز بخواند، در حالی که باید مکانی برای عبادت وجود داشته باشد.

ما ۴۵ سال نمازگذار تربیت کرده‌ایم، جوانان ما متدین و انقلابی هستند

نایب رییس کمیسیون قضایی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا نباید ابتدا نمازگزار تربیت کرد؟ گفت: ما ۴۵ سال نمازگزار تربیت کرده‌ایم؛ جوانان ما متدین و انقلابی هستند. در همین میدان بهارستان اگر مشاهده کنید ما دو مسجد جدید و نوساز نداریم و باید این انجام شود.