۱۴۰۳/۰۱/۰۷ ۰۹:۲۳ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه

تمیز کردن لوله های فاضلاب کار سختی است چون نمیتوان با دست داخل لوله را تمیز کرد. ولی راه حل های زیادی برای شستن لوله ها و رفع گرفتگی یا بوی بد وجود دارد. برای اینکار میتوان از ترکیب آب و صابون، جوش شیرین و سرکه، یا محلول های تمیز کننده لوله فاضلاب استفاده کرد. با به کار بردن روش های درست، میتوانید لوله های فاضلاب آشپزخانه و حمام را همیشه تمیز نگه دارید. در این مطلب 5 روش به عنوان تمیز کننده لوله فاضلاب آموزش داده ایم تا بدون نیاز به متخصص و سرویسکار، خودتان در خانه مشکل را رفع کنید.

گرفتگی لوله با چربی را با آب جوش و مایع ظرفشویی از بین ببرید

 1. یک کتری آب جوش آماده کنید: تقریباردو لیتر (۸ لیوان) آب را در قابلمه یا کتری بریزید و روی اجاق قرار دهید. شعله اجاق را زیاد کنید تا آب شروع به جوشیدن کند.

 2. به آب جوش، مایع ظرفشویی اضافه کنید: هماطنور که آب در حال جوشیدن است، سه قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. سپس، شعله اجاق را خاموش کرده و با احتیاط آب جوش را برای ریختن در لوله به محل مورد نظر ببرید.

 3. آب را داخل چاه فاضلاب بریزید: با احتیاط قابلمه یا کتری را کج کنید تا آب داخل چاه فاضلاب ریخته شود. اگر لوله های فاضلاب شما پلاستیکی هستند، قبل از ریختن آب در چاه فاضلاب، اجازه دهید چهار تا پنج دقیقه خنک شود.

 4. شیر آب داغ را باز کنید: بعد از اینکه آب جوش را در لوله گرفته شده ریختید، شیر آب را روی داغ‌ترین حالتش باز کنید تا لوله شستشو داده شود. اگه دیدید آب به کندی تخلیه می شود یا کاملا مسدود شده و تخلیه نمی شود، یعنی احتمالا گرفتگی شدیدتری دارید. در این صورت، ممکن است لازم باشد دوباره همین کار را تکرار کنید تا چربی‌های سفت‌تر را نرم کند تا نهایتا گرفتگی برطرف شود.

استفاده از محلول های لوله بازکن شیمیایی

 1. خرید محلول لوله بازکن:
 • می توانید محلول لوله بازکن را از فروشگاه یا آنلاین تهیه کنید. چند مدل مختلف از این محصولات وجود دارند:
  • لوله بازکن های سنتی: این مدل از لوله بازکن ها ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر برای محیط زیست باشند.
  • لوله بازکن های کف کننده: مشابه نوع سنتی، ممکن است برای محیط زیست مضر باشند.
  • لوله بازکن های آنزیمی: این نوع از مواد، طبیعی ساخته شده اند و برای محیط زیست بهتره هستند.
 1. خواندن دستورالعمل:
 • مهم است که قبل از استفاده، حتما دستورالعمل روی بسته را با دقت بخوانید. چون هر محصول زمان اثرگذاری و مقدار مصرف متفاوتی دارد.
 • نکته مهم: محلول های آنزیمی با آب گرم بهتر عمل میکنند، نه آب داغ.
 • هرگز دو نوع مختلف محلول شیمیایی را با هم قاطی نکنید. این کار باعث ایجاد بخارات سمی میشود.
 1. ریختن محلول:
 • مقدار مناسب محلول را با توجه به دستورالعمل روی محصول، داخل چاه فاضلاب بریزید.
 • اگر لوله گرفتگی داشته باشد، خواهید دید که محلول روی سطح آب در لوله باقی خواهد ماند.
 1. شستشو با آب:
 • بعد از اینکه محلول به مدت زمان مشخص شده روی بسته داخل لوله ماند، با آب داغ یا گرم (بسته به نوع محلول) لوله را حسابی بشویید. این کار به تمیز شدن کامل لوله و حل شدن گرفتگی کمک می کند.

باز کردن گرفتگی با تلمبه چاه بازکن

 1. خروجی سینک را ببندید و تا نصف با آب پر کنید: برای اینکه بتوانید با فشار آب گرفتگی را باز کنید، باید یک مقدار آب داخل سینک جمع شده باشد. پس تا نصف سینک را با آب پر کنید. حواستان باشد به اندازه کافی اب داخل سینک ریخته باشید تا قسمت لاستیکی تلمبه درون آب قرار بگیرد.

 2. لوله بازکن را روی خروجی فاضلاب سینک قرار دهید. تلمبه را روی خروجی فاضلاب سینک قرار بدهید و شروع به فشار آوردن کنید تا با بالا و پایین کردن و ایجاد هوا، فشار وارد شده به لوله گرفتگی را از بین ببرد. اگر سینک دو قلو دارید بهتر است روی خروجی سینک دیگر را با دستمال خیس بپوشانید.

 3. با تلمبه گرفتگی را رفع کنید. باز هم دسته تلمبه را بگیرید و آن را به سمت پایین فشار بدهید تا آب با فشار به محل گرفتگی برخورد کند و عامل انسداد را از بین ببرد.

 4. با آب داغ سینک را بشویید. بعد از اینکه گرفتگی را با تلمبه لوله بازکن برطرف کردید، با باز کردن شیر آب داغ، شستشوی لوله را کامل کنید. همچنین می توانید با آب جوش هم لوله را بشویید.

رفع گرفتگی مو با فنر لوله بازکن

رفع گرفتگی مو با فنر لوله بازکن

 1. درپوش را بردارید. درپوش سینک را باز کنید. بعضی از وان های حمام یک صفحه سرریز زیر شیر دارند که باید آن را هم باز کنید تا درپوش اصلی را در بیارید. موقع درآوردن درپوش، ممکن است مقداری مو در لوله گیر کرده باشد و با بیرون کشیدن درپوش به آن چسبیده باشند. ته درپوش را تمیز کنید و اگه مو یا کثیفی دیگری دور آن جمع شده پاک کنید.

 2. فنر را وارد لوله کنید. میتوانید یک فنر لوله بازکن قوی را از ابزار فروشی تهیه کنید. فنرهای موجود در بازار دو دسته هستند، فنر دستی و فنر مخصوص دستگاه برقی که با هم تفاوتی از لحاظ جنس ساخت ندارند، اما از لحاظ کارکرد با هم متفاوت هستند. اگر دستگاه ندارید بهتر است نوع دستی را تهیه کنید.

 3. فنر را بچرخانید تا گرفتگی را رفع کند. موقع وارد کردن فنر به داخل لوله فاضلاب، آن را بصورت چرخشی به جلو هل دهید تا به دیواره لوله برخورد کند و همه چیز به آن بچسبد. چرخاندن را ادامه بدهید تا اینکه گرفتگی را باز کنید. با چرخیدن فنر، موها و آشغال ها داخل فنر گیر میکنند.

 4. فنر را به آرامی از لوله بیرون بکشید. اگه از فنر دستی استفاده می کنید، باید دسته فنر را برعکس بچرخانید تا موقع بیرون کشیدن گیر نکند و به راحتی خارج شود. با بیرون آمدن فنر، موهای گیر کرده در لوله هم باید بیرون کشیده شوند.

 5. بررسی کنید گرفتگی برطرف شده یا نه. شیر آب داغ را باز کنید تا ببینید موها و آشغال هایی که باعث گرفتگی شده بودند از بین رفته اند یا خیر. اگه هنوز گرفتگی وجود دارد، مراحل بالا را تکرار کنید تا موها به طور کامل از لوله خارج شوند.

رفع بوی بد فاضلاب

 1. نصف پیمانه جوش شیرین (170 گرم) داخل لوله فاضلاب بریزید. نصف پیمانه جوش شیرین را اندازه بگیرید و داخل چاه فاضلاب بریزید. سعی کنید با جوش شیرین را روی دیواره های لوله رو هم بپاشید.

 2. یک لیوان آب جوش داخل قابلمه بریزید. شعله اجاق را زیاد کنید و یک لیوان آب (236 میلی لیتر) داخل قابلمه بریزید. صبر کنین تا آب جوش بیاد.

 3. یک لیوان سرکه به آب جوش اضافه کنید. سرکه سفید را از فروشگاه مواد غذایی تهیه کنید. یک لیوان سرکه را با پیمانه اندازه بگیرید. شعله اجاق رو خاموش کنین و سرکه را با آب جوش مخلوط کنید.

 4. مخلوط آب جوش و سرکه را داخل چاه بریزید. قابلمه آب را با احتیاط به سمت چاه فاضلاب ببرید و به آرامی کل محتویات را داخل چاه خالی کنید. اگه لوله های فاضلاب شما پلاستیکی هستند، قبل از ریختن آب جوش، اجازه دهید 4 تا 5 دقیقه خنک شود.

 5. اجازه دهید محلول 10 دقیقه بماند. جوش شیرین با سرکه واکنش نشان می دهند و کف میکنند. این کف به تمیز شدن چربی و آلودگی های داخل لوله فاضلاب کمک میکند.

 6. با یک کتری آب جوش دیگر، لوله رو بشویید. دو لیوان آب (473 میلی لیتر) را داخل قابلمه یا کتری جوش بیارید. به آرامی آب جوش را داخل چاه فاضلاب بریزید تا کف را به سمت چاه هدایت کند.

تمیزی لوله فاضلاب را با آقای لوله بازکن تجربه کنید

در این آموزش راه حل ها و روش های تمیز کننده لوله فاضلاب را توضیح دادیم و گفتیم چطور مرحله به مرحله برای رفع گرفتگی، رفع بوی فاضلاب و تمیز کردن لوله اقدام کنید. گاهی اوقات پیش می آید که با بهترین روش های خانگی هم نمیتوانیم آنچه را که مد نظر داریم به دست بیاوریم. به عنوان مثال بعضی مواقع تمیز کردن لوله یا رفع گرفتگی آن با جوش شیرین و سرکه برای گرفتگی های شدید تقریبا غیر ممکن است و این کار با چند صد گرم جوش شیرین و چند لیتر سرکه هم امکان پذیر نخواهد بود. اگر با استفاده از روش های بالا نتوانستید مشکل گرفتگی یا بوی بد لوله های فاضلاب را حل کنید، می توانید از خدمات شرکت آقای لوله بازکن استفاده کنید. این شرکت با سال ها تجربه در زمینه لوله بازکنی تهران میتوانید به راحتی با تکیه بر تجربه بالای سرویسکاران خود مشکلتان را بصورت ریشه ای حل کند.

خدمات آقای لوله بازکن در یک نگاه:

 • رفع گرفتگی لوله های فاضلاب
 • رفع بوی بد فاضلاب
 • تعمیر و تعویض سیفون
 • نصب توالت فرنگی
 • تعمیر توالت فرنگی
 • رفع نشتی لوله و نم ساختمان
 • تخلیه چاه فاضلاب
 • لایروبی چاه

با استفاده از خدمات آقای لوله بازکن می توانید به سرعت و به طور تخصصی مشکل لوله های فاضلاب خود را حل کنید.

مزایای استفاده از خدمات آقای لوله بازکن:

 • استفاده از روش های نوین و تجهیزات پیشرفته
 • سرعت عمل و دقت بالا در کار
 • قیمت مناسب و ضمانت خدمات
 • ارائه خدمات به صورت شبانه روزی
 • انجام کار بدون تعطیلی در تمام ایام سال
 • اعزام فوری سرویسکار از نزدیک ترین نقطه به مشتری

برای تماس با آقای لوله بازکن می توانید با شماره 09197565465 تماس بگیرید و یا به وبسایت این شرکت با آدرس اینترنتی www.mrplumber.ir مراجعه نمایید.

آقای لوله بازکن، راه حلی آسان و مطمئن برای مشکلات لوله های فاضلاب شما.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code