دکتر مصطفی معین، رییس سابق سازمان نظام پزشکی در مطلبی با عنوان «سقوط پزشکی ایران در آینده نزدیک» با هشدار درباره وضعیت پزشکی کشور نوشت: ترویج شبه‌علم و خرافه به‌عنوان طب اسلامی و... در صداوسیما و توسط مسئولان و درواقع تحقیر جامعه پزشکی ایران که از بالاترین مقبولیت و اعتماد عمومی برخوردار است و درنتیجه مهاجرت و بلکه فرار سیل‌آسای پزشکان و پرستاران تحت تاثیر بی‌توجهی‌ها، اجحافات و قدرناشناسی‌های فوق.

گیل خبر/ به گزارش انتخاب؛ دکتر مصطفی معین، رییس سابق سازمان نظام پزشکی در مطلبی با عنوان«سقوط پزشکی ایران در آینده نزدیک» با هشدار درباره وضعیت پزشکی کشور نوشت: در آینده نزدیک با سقوط پزشکی روبرو خواهیم شد.

دکتر مصطفی معین، رییس سابق سازمان نظام پزشکی، در یادداشتی تلگرامی نوشت: از چند ماه قبل در صفحه اینستاگرام و در مصاحبه‌های متعدد با مطبوعات نسبت به وضعیت پزشکی کشور هشدار دادم؛ هرچند که انتظار گوش شنوا، دل بیدار، دلسوزی و درک اهمیت این فاجعه را در مسئولان مربوط نداشتم و ندارم.

من دلایل اصلی در پیش‌بینی سقوط پزشکی کشور را در موارد زیر خلاصه کرده‌ام:

سوءمدیریت مزمن در وزارت بهداشت.

عدم سرمایه‌گذاری در سلامت مردم به‌عنوان اولین اولویت کشور.

سیاست‌گذاری غیرعلمی شورایعالی انقلاب فرهنگی (سهمیه‌بندی پذیرش دانشجو، بورسیه‌های قلابی، برخورد حذفی با استادان و...).

مشکلات حاد معیشتی کادرهای پزشکی و به‌ویژه شرایط کاری دشوار دستیاران تخصصی.

ترویج شبه‌علم و خرافه به‌عنوان طب اسلامی و... در صداوسیما و توسط مسئولان و درواقع تحقیر جامعه پزشکی ایران که از بالاترین مقبولیت و اعتماد عمومی برخوردار است و درنتیجه مهاجرت و بلکه فرار سیل‌آسای پزشکان و پرستاران تحت تاثیر بی‌توجهی‌ها، اجحافات و قدرناشناسی‌های فوق.

و اکنون یک نمونه بارز در این فرآیند فاجعه‌بار پزشکی و انسانی در مهاجرت استاد دکتر مازیار غلامپور، فوق تخصص جراحی قلب کودکان، رخ داده است که برخی از دلایل آن را ایشان ماه‌ها قبل از مهاجرت در گفت‌وگو با همشهری بیان داشته است:

دستمزد جراحی قلب کودکان ایرانی ارزان‌تر از تعویض روغن و فیلتر ماشین.

خطر انقراض رشته جراحی قلب کودکان در ایران.

اوضاع معیشتی پزشکان در بخش دولتی نابه‌سامان است. من رکورددار جراحی قلب نوزادان هستم، همین حالا هم لیست انتظار جراحی‌هایم تا سال ۱۴۰۵ پر شده و نمی‌توانم کودک نیازمند جراحی غیراورژانسی را تا سال۱۴۰۶ پذیرش کنم.

سال‌هاست که به مسئولان مختلف درباره این مسائل هشدار می‌دهیم. جراحی قلب کودک رشته سختی است و طرفدار ندارد؛ به همین دلیل این میزان بیمار را جوابگو نیستیم.

همین حالا نمی‌توانم به پزشکان جوان بگویم که وارد این حوزه شوند؛ چون به‌طور کامل از سختی‌های آن آگاه هستند و شرایط را قبول نمی‌کنند.

بعد از گذشت این همه سال اگر قرار باشد هزینه دستمزد کارش به اندازه یک تعمیر فیلتر و تعویض روغن خودرو نباشد، چرا باید انتظار افزایش متقاضی را داشت؟!

مشابه همین عمل در بخش خصوصی ۲۰۰میلیون تومان دستمزد دارد، اما یک درصد این مبلغ را هم در بخش دولتی به ما نمی‌دهند.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : نظام پزشکی

نظر شما:

security code