پوتین می‌گوید: روسیه برای محافظت از مردم خود در برابر حملات اوکراین، می‌تواند «در مقطعی» یک منطقه حائل در مناطق تحت کنترل کی‌یف ایجاد کند.

گیل خبر/ به گزارش ایسنا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در جریان یک جلسه پرسش و پاسخ در ستاد انتخاباتی خود در مسکو گفت: تنها منبع قدرت در کشور مردم روسیه هستند. رای هر شهروند در ترسیم مسیر کشور مهم است. در حالی که کشور با چالش‌های متعددی روبه‌رو است، مردم در صورت متحد ماندن از عهده وظیفه خود بر می‌آیند.

پوتین در ادامه از اعتماد شهروندان روسیه به وی تشکر کرد و گفت: من تمام تلاش خود را برای حل وظایف تعیین شده در پیش روی کشور و رسیدن به اهدافی که همه آن را در بالاترین اولویت می دانیم، انجام خواهم داد.

او درباره جنگ اوکراین گفت: رویدادهای غم انگیز جاری در مناطق مرزی در نهایت می‌تواند روسیه را مجبور به «ایجاد یک منطقه حائل » در مناطقی که هنوز تحت کنترل اوکراین هستند، کند.

پوتین افزود: زمانی که مناسب بدانیم، نیروهای روسیه یک منطقه امنیتی ایجاد خواهند کرد که غلبه بر آن برای دشمنی که عمدتاً با تسلیحات خارجی مسلح شده، بسیار دشوار خواهد بود.

اوکراین به طور معمول حملات توپخانه‌ای و پهپادی را به مناطق مرزی روسیه انجام می‌دهد و بسیاری از حملات بلوک‌های مسکونی را هدف قرار می‌دهند که منجر به کشته شدن تعداد زیادی غیرنظامی می‌شود.

پوتین خرابکاران را به همدستان ارتش ولاسوف تشبیه کرد که تحت فرماندهی نازی های آلمان در طول جنگ جهانی دوم جنگیدند.  او با یادآوری سرنوشت آنها تاکید کرد: آن خائنان، آن زباله‌ها در کنار نازی‌ها جنگیدند و اکنون نیز افراد مشابهی هستند که در کنار نئونازی‌ها می‌جنگند. همه ما می‌دانیم که عاقبت آنها چگونه به پایان رسید.

پوتین گفت که مسکو همیشه طرفدار مذاکرات صلح بوده است، تا زمانی که مخالفان در مورد ایجاد روابط خوب همجواری در دراز مدت جدی هستند، نه فقط به این دلیل که مهمات دشمن تمام شده است.

وی افزود: روسیه آماده است تا سناریوهای مختلف را به شرط همسویی با منافع ملی در نظر بگیرد.

پوتین خاطرنشان کرد، اما از آنجایی که کی‌یف مذاکره با رهبری کنونی در مسکو را ممنوع کرد و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین قصد برگزاری انتخابات را ندارد، نیاز به «تحقیقات سخت» دارد تا حتی بفهمیم «با چه کسی در آنجا مذاکره کنیم».

او در مورد احتمال رویارویی مستقیم بین ناتو و روسیه گفت که هر چیزی در دنیای مدرن ممکن است و هشدار داد که یک قدم تا یک جنگ جهانی سوم فاصله است.

وی با تاکید بر اینکه مسکو به خوبی از فشار بلوک نظامی به رهبری ایالات متحده برای استقرار نیروها در اوکراین آگاه است، افزود: «فکر نمی‌کنم کسی به آن علاقه‌مند باشد». پوتین تاکید کرد که سربازان داوطلب از کشورهای ناتو با چشم اندازهای بسیار بدی روبرو هستند، گفت: این هیچ چیز خوبی ندارد، اول از همه برای آنها، زیرا آنها در آنجا و تعداد زیادی می میرند.

او همچنین فاش کرد که الکسی ناوالنی، چهره مخالف روسی، که در زندان روسیه درگذشت، قرار بود با برخی از زندانیان روسی که در غرب نگهداری می شوند، مبادله شود.

پوتین گفت که مقامات ارشد روسیه چند روز قبل از مرگ ناوالنی ایده مبادله زندانیان با غرب را مطرح کردند. کسی که با من صحبت کرد حتی جمله را تمام نکرد. گفتم «موافقم.» اما اتفاق افتاد.

او نگفت که کدام یا چند شهروند روسی زندانی قرار است مبادله شوند.

وی افزود که تنها شرط این مبادله این بود که ناوالنی به کشور بازنگردد و در غرب بماند.

بنیاد ضد فساد (FBK)، یک سازمان غیردولتی که قبلاً ناوالنی ریاست آن را برعهده داشت، قبلاً ادعا کرده بود که قرار است این چهره مخالف با وادیم کراسیکوف، یک تبعه روسی که در اواخر سال ۲۰۲۱ به قتل در آلمان محکوم شده بود، مبادله شود و گفتگوها در این مورد انجام شده و در مرحله نهایی قرار دارد.

اظهارات پوتین در حالی بیان می‌شود که وی با کسب پیروزی قاطع در انتخابات ریاست‌جمهوری، پنجمین دوره ریاست‌جمهوری خود را با سهم تقریبی ۸۷ درصد از آرا در میان مشارکت ۷۴ درصدی به دست آورده است.

پوتین همچنین به حضار گفت: «من رویای یک روسیه قوی و مستقل را در سر می‌پرورانم» و ابراز امیدواری کرد که نتایج رای‌گیری به همه و مردم روسیه، این امکان را بدهد که به این اهداف دست پیدا کنیم.

وی گفت که شهروندان روسیه متوجه وضعیت دراماتیکی هستند که کشور در آن قرار دارد و درک می کنند که خیلی به آنها بستگی دارد. با توجه به وضعیت فعلی، با توجه به این واقعیت که ما باید به معنای واقعی کلمه از منافع شهروندان خود، مردم خود با سلاح در دست دفاع کنیم تا آینده‌ای برای توسعه تمام عیار، مستقل و امن فدراسیون روسیه ایجاد کنیم.

رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که اگرچه نتایج انتخابات برای یک کشور تک قومی خوب است، اما برای کشوری چند قومیتی مانند روسیه «بسیار استثنایی» است.

رهبر روسیه خاطرنشان کرد: در حالی که این کشور با چالش های متعددی روبرو است، مردم آن در صورت متحد ماندن از عهده وظیفه خود بر می آیند. ما وظایف زیادی در پیش داریم. و وقتی متحد باشیم، هیچ کس نمی‌تواند ما را بترساند یا سرکوب کند. هیچ کس قبلاً در این امر موفق نبوده است، اکنون اتفاق نیفتاده و هرگز در آینده نیز رخ نخواهد داد.»

پوتین گفت: ما برنامه توسعه عظیمی داریم و مردم آن را در دل خود احساس کردند و آمدند تا شرایطی را برای توسعه و تقویت سرزمین مادری خود ایجاد کنند ... نتایج انتخابات تضمینی برای انجام این وظایف و رسیدن به اهداف است.

نتایج انتخابات اعتماد شهروندان کشور و امید آنهاست که همه چیز را طبق برنامه انجام دهیم. مردم برای ایجاد شرایط و برای تحکیم سیاسی داخلی در انتخابات ریاست جمهوری مشارکت کردند.

وی افزود: باید مشکلات منطقه عملبات نظامی را حل کرده و توان دفاعی خود و نیروهای مسلح را تقویت کنیم.

پوتین در خصوص کابینه جدید روسیه گفت: نیازی به هیاهو نیست، دو ماه و نیم فرصت داریم، آرام فکر کنیم.

انتهای پیام

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : پوتین

نظر شما:

security code