رپورتاژ خبری؛
۱۴۰۲/۱۲/۲۷ ۱۰:۵۹ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه

آسانسور یک وسیله بالابر برقی برای جابجایی انسان‌ و حمل بار است که در محل مشخصی نصب می‌شود و به‌صورت قائم در آن محل حرکت می‌کند. آسانسورها دارای انواع مختلفی هستند و کاربردهای گوناگونی دارند.

آسانسور چیست؟

آسانسور یک وسیله الکترومکانیکی است که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و در طبقات مختلف ساختمان‌ها نصب می‌شود. لزوم استفاده از آسانسور برای جابجایی افراد و بار در بین طبقات، باعث شده تا این روزها در اکثر ساختمان‌های مدرن آسانسور داشته باشند. این بالابر برقی که بین چندین یا دو ایستگاه مختلف در ساختمان جابجا می‌شود، دارای یک کابین است که به واسطه سیستم محرکه خود در یک مسیر مشخص حرکت می‌کند.

آسانسورها را بر اساس دارا بودن سیستم‌های محرکه متفاوت، نوع کاربرد و طریقه رانش به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌کنند. نکته جالبی که درباره حرکت آسانسور وجود دارد این است که اکثر افراد تصور می‌کنند آسانسور فقط باید به‌صورت قائم حرکت می‌کند. درصورتی‌که این ماشین الکترومکانیکی می‌تواند ۱۵ درجه از محور قائم نیز انحراف داشته باشد و همچنان به فعالیت خود ادامه دهد.

معرفی انواع آسانسور

اگر می‌خواهید همه چیز درباره آسانسور را بدانید، باید ابتدا بدانید این ماشین‌های پرکاربرد چه انواعی دارند و در چه مکان‌هایی به کار می‌روند. در واقع بعضی از افراد فقط هنگام تعمیر و نگهداری آسانسور است که متوجه می‌شوند آسانسور انواع مختلفی دارد. درصورتی‌که آشنایی با انواع و کاربرد آسانسور قبل از خرید آن ضروری است. انواع آسانسور عبارت‌اند از آسانسور کششی، مغناطیسی، هیدرولیک، پنوماتیک، آسانسور روملس، آسانسور پیچی و ... که در ادامه هر یک را به‌صورت جداگانه معرفی می‌کنیم

1. آسانسور کششی

یکی از رایج‌ترین انواع آسانسور نوع کششی است که در ساختمان‌های مرتفع مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل اینکه آسانسورهای کششی مصرف انرژی کمی دارند، بسیار مقرون به صرفه هستند. این آسانسورها در مقایسه با آسانسورهای هیدرولیکی دارای سرعت بیشتری هستند و حرکت نرم و روانی دارند. آسانسورهای کششی برقی هستند و به وسیله سیم بکسل بین طبقات مختلف حرکت می‌کنند. انرژی مورد نیاز برای حرکت کابین آسانسور در موتورخانه تامین می‌شود. در واقع حرکت کابین آسانسور بر اثر اختلاف وزنی به وجود می‌آید که وزنه تعادل ایجاد می‌کند. آسانسورهای کششی دارای نمونه‌های مختلفی هستند که عبارت‌اند از:

  • آسانسور کششی گیربکس ‌دار
  • آسانسور کششی گیرلس
  • آسانسور کششی روملس

2. آسانسور هیدرولیک

در ساختمان‌هایی که ارتفاع کمی دارند از آسانسورهای هیدرولیکی استفاده می‌شود. این آسانسورها مکانیزم حرکتی متفاوتی نسبت به آسانسورهای کششی دارند. در واقع حرکت آن ها توسط یک جک هیدرولیک انجام می‌شود. فشار روغنی که در پمپ روغن وجود دارد، باعث حرکت دادن جک هیدرولیک و کابین آسانسور می‌شود. به آسانسورهای هیدرولیک، آسانسور خانگی هم گفته می‌شود و دارای موتورهای قوی‌تری هستند.

از ویژگی‌های این آسانسورها نیز می‌توان به دارا بودن امنیت بالا، کم بودن هزینه تعمیر و نگهداری، نصب آسان، توانایی جابجایی بارهای سنگین و عدم نیاز به موتورخانه اشاره نمود. این آسانسورها فضای کمتری نسبت به آسانسورهای دیگر اشغال می‌کنند و دارای قدرت بیشتری برای حمل بارهای سنگین هستند. بعد از آشنایی با آسانسور هیدرولیک بهتر است این نکته را بدانید که پیدا کردن یک مرکز معتبر برای انجام سرویس‌های دوره‌ای آسانسور ضروری است. بنابراین اگر نگران تعرفه سرویس و نگهداری آسانسور هستید، می‌توانید خدمات مورد نیاز خود را از شرکت آسانسور کیهان گستر مانا دریافت کنید.

آسانسور پنوماتیک

3. آسانسور پنوماتیک

آسانسورهای پنوماتیک نیز برای جابجایی بار و انسان مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما به دلیل اینکه این آسانسورها موتورخانه ندارند، بیشتر برای ساختمان‌های ۲ الی ۴ طبقه مورد کاربرد دارند. این ماشین‌های مکانیکی می‌توانند در هر حرکت، ۲۴۰ کیلوگرم بار را جابجا کنند. آسانسورهای پنوماتیکی برای حرکت از سیستم وکیوم استفاده می‌کنند. همین باعث می‌شود تا حرکت آن ها سر صدای زیادی ایجاد کند. اما به دلیل اینکه فضای کمی اشغال می‌کنند، برای مکان‌هایی که جای کافی برای نصب آسانسور وجود ندارد، بسیار مناسب هستند.

4. آسانسور مغناطیسی

آسانسورهای مغناطیسی جزو آسانسورهای پرکاربرد هستند و یک آهنربای مغناطیسی دارند. این آهنربا در چاهک آسانسور قرار می‌گیرد در واقع جایگزین ریل آسانسور می‌شود. در کف کابین هم یک آسانسور مغناطیسی بزرگ وجود دارد که وقتی انرژی برق به آن می‌رسد، نوعی نیروی دافعه ایجاد می‌کند و همین باعث حرکت آسانسور می‌شود. خوبی آسانسورهای مغناطیسی این است که هیچ گونه کابل یا موتوری ندارند. البته همین هم باعث می‌شود تا هزینه نصب و راه‌اندازی آن ها بالا باشد. آسانسورهای مغناطیسی دارای آهنرباهای قوی هستند و این آهنرباها برای حرکت کابین آسانسور به‌صورت افقی و عمودی قابل استفاده هستند.

5. آسانسور پیچی

در بیشتر ساختمان‌هایی که ۲ تا ۴ طبقه هستند، می‌توان از آسانسورهای پیچی استفاده نمود. این آسانسورها به آسانسور بدون سقوط هم معروف هستند. در واقع به خاطر اینکه آسانسورهای پیچی امنیت فوق‌العاده بالایی دارند به آن ها آسانسور بدون سقوط می گویند. برای طراحی این نوع از آسانسورها از تسمه و پیچ و مهره استفاده می‌شود و همین باعث می‌شود تا در صورت پاره شدن تسمه، خیلی راحت حرکت آسانسور متوقف شود. به این ترتیب دیگر خطر سقوط وجود ندارد. آسانسورهای پیچی دارای ظرفیت‌های گوناگونی هستند و نیاز به موتورخانه ندارند. به طور کلی یکی از امن‌ترین انواع آسانسورها آسانسور پیچی است.

آسانسور روملس

6. آسانسور روملس

آسانسور روملس در واقع نوعی آسانسور کشی است که نیازی به موتورخانه ندارد. این آسانسورها فضای زیادی اشغال نمی‌کنند و ساختمان‌های تجاری و اداری که فضا کمتر است، مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته تعمیر و سرویس این آسانسورها کار نسبتاً دشواری است. زیرا دسترسی به موتور اصلی به راحتی میسر نیست و تعمیرکاران باید از نردبان‌های بلند استفاده کنند. درصورتی‌که شما عزیزان از این آسانسورها استفاده می‌کنید و نیاز به بازسازی آسانسور در تهران دارید، می‌توانید با تکنسین‌های مجموعه کیهان گستر مانا تماس حاصل فرمایید.

7. آسانسور هیبریدی

آسانسورهای هیبریدی یکی از نمونه‌های کارآمد و بسیار با کیفیت هستند که در ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توان گفت که آسانسورهای هیبریدی دارای سرعت‌های بسیار خوبی هستند و نسبت به نمونه‌های کششی و هیدرولیکی مزایای بیشتری دارند. این آسانسورها می‌توانند در ارتفاعات بالا نصب شوند و قدرت جابجایی مسافران زیادی را دارند. عملکرد این آسانسورها نیز به موتور و پیستون آن ها بستگی دارد. موتور این آسانسورها به وسیله برق، سوخت‌های احتراقی و باتری فعالیت می‌کند.

8. آسانسور پانوراما

آسانسورهای پانوراما که از نظر ویژگی‌های ظاهری بسیار جذاب و منحصر به فرد هستند، دارای بدنه شیشه‌ای بوده و باعث می‌شوند مسافران هنگام حرکت فضای بیرون را تماشا کنند. البته رعایت نکات ایمنی هنگام ساخت و نصب این آسانسورها ضروری است؛ چرا که با خرد شدن شیشه‌های کابین، جان مسافران به خطر می‌افتد. بنابراین باید حتماً از شیشه‌های لمینت شده یا شیشه‌های سکوریت برای ساخت کابین این آسانسورها استفاده شود.

کلام پایانی

آسانسور یا بالابر وسیله‌ای است که مسافران و بارها را در طبقات مختلف یک ساختمان جابجا می‌کند. آسانسورها دارای نمونه‌های گوناگون و کاربردهای مختلفی هستند که در این نوشتار به آن ها اشاره کردیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code