۱۴۰۲/۱۲/۲۷ ۰۸:۴۶ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه

وضعیت نابسامان ازدواج جوانان و مشکلاتی که در این موضوع وجود دارد نشان می دهد که ازدواج آسان باید در جامعه به فرهنگ عمومی تبدیل شود.

 گیل خبر/ خداوند درآیۀ 21 سوره روم پایه اصلی تشکیل خانواده را بیان می فرماید: «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً؛ یکی از نشانه های خدا این است که از جنس شما همسرانی برای انسان آفریده و در میان آن ها محبت ایجاد کرده است»؛ آفرینش همسر برای آرامش انسان است و در نتیجه اساس کار ازدواج از نظر قرآن آرامش است، هرچیزی که این آرامش را برهم زند خلاف مصالح خانواده است؛ اما آیا مهریه سنگین آرامش بخش است یا آرامش برهم زننده است؟ ازدواجی مایه آرامش است که توأم با مهریه ها سبک، جهیزیه ها و مراسمات ساده و ازدواجی دور از تشریفات کمر شکن باشد؛ چشم و هم چشمی، رقابت های غلط، آداب و رسوم نادرست و تقلید های کورکورانه دست به دست هم داده تا ازدواج تبدیل به یک موضوع سخت، پرمخاطره و هزینه بر شود.

وظیفه والدین در ازدواج آسان

اسلام در مورد فرزندان مسئولیت سنگینى را بر دوش پدران افکنده است؛ در عصری که زندگی می کنیم فساد همه جا را فراگرفته و فرزندان زیادی در دام گناه گرفتار شدند؛ پدرانى که به ازدواج فرزندان بی تفاوت باشند شریک جرم انحراف فرزندانشان به حساب می آیند، همانطور که در حدیثی  از پیامبر صلی الله علیه و آله آمده است: «من ادرک له ولد و عنده ما یزوجه فلم یزوجه، فاحدث فالاثم بینهما؛ کسى که فرزند او به حد رشد رسید و امکانات ازدواج او را داشته باشد و اقدام نکند، اگر فرزند گناهى انجام داد، این گناه بر هر دو نوشته مى شود»

ما در جامعه شاهد هستیم که پدران و مادران فراوانی که به اصطلاح «خرشان از پل گذشته» در مورد پاسخگویى صحیح به غریزه جنسى پسران و دختران بی تفاوت هستند و در مورد مسائل ازدواج پسران و دختران خونسرد و یا سختگیر هستند؛ خونسردى و سختگیرى پدران گاهى به حدّى می رسد که تأخیر 5 ساله ازدواج در نظر آنها کاری ساده و کوتاه مدّت است؛ غافل از اینکه تأخیر حتّى چند روزه ممکن است سرنوشت جوانى را عوض کند؛ پدران و مادران در این مواقع گذشته خود را فراموش کردند و خود را جای فرزندان نمی گذارند.

توقعات و انتظارات اشتباه والدین و فرزندان در ازدواج

عده ای از جوانان علت تاخیر در ازدواج را نداشتن منزل، ماشین و شغل پردرآمد بیان می کنند یا می‌گویند که نمی توانیم هزینه سنگین ازدواج را تامین کنیم و یا محل مناسبی برای برگزاری جشن ازدواج در نظر نگرفتیم و بسیاری از پدر و مادرها می گویند: چگونه با ازدواج دخترمان موافقت کنیم با اینکه هنوز شوهری با درآمد کافى، شغل آبرومند، خانه و ماشین مناسب به خواستگاری دخترمان نیامده است! و هنوز جهیزیه مناسبی تهیّه نکردیم، این گفته های پدران، مادران، دختران و پسران، بهانه هاى بنى اسرائیلى و مانعی جلوی راه جوانان برای ازدواج آسان است.

وضعیت نابسامان ازدواج جامعه و مشکلاتی که در این موضوع وجود دارد از آسمان نباریده و از زیر زمین سر درنیاورده، بلکه چشم و هم چشمى ها، ندانم کارى ها، پیش داورى هاى نادرست و محاسبات غلط این بنای غلط را نهاده است؛ کدام پدر و مادری در آغاز جوانى خانه و همه چیز زندگی را داشته است که اکنون  چنین توقعاتی را از جوانان دارد، معمولا همه افراد زندگی را از صفر شروع کرده اند مگر کسانی که پول مفتی بدست آنها رسیده است؛ باید توجه کرد که شرایط زندگى بهتر تدریجاً فراهم مى‌شود و توقعات هم باید همیشه در حدود امکانات باشد.

خیرین و ترویج ازدواج آسان

عدّه زیادى از جوانان وسایل ابتدایى و ساده زندگى و ازدواج را ندارند و عدّه اى بالاترین مهریّه و سنگین ترین جهیزیّه ها را براى ازدواج فرزندان در نظر مى گیرند در چنین جامعه اى اگر ناامنى، فساد و فحشاء شایع شود جز افراد جامعه نباید کس دیگری را  سرزنش کرد؛ در قرآن کریم یکى از مهمترین راه های مبارزه با فحشاء را ازدواج ساده معرفی می کند و می فرماید: «وَ أَنْکِحُوا الْأَیامى مِنْکُمْ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ؛ و مردان و زنان بى همسر را همسر دهید و همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را».

اصل تعاون اسلامى ایجاب مى کند که مسلمانان در همه فعالیت های خیریه به همدیگر کمک کنند و در مورد ازدواج این تعاون اهمیت ویژه ای دارد؛ اهمیت این مسأله تا آنجا است که امیر مؤمنان على علیه السّلام می فرمایند: «بهترین شفاعت آن است که میان دو نفر براى امر ازدواج میانجیگرى کنى، تا این امر به سامان برسد»! و در حدیثی از پیامبر صلی الله علیه و آله آمده است: «شرارکم عزابکم؛ بدترین شما مجردانند». به همین دلیل در آیات و روایات متعددی به همکارى در امر ازدواج مجردان امر شده است؛ کمک به ازدواج جوانان از جمله اعمال صالح است و خیرین با کمک به زوج های جوان در ثواب امر خیری ازدواج سهیم هستند.

فرهنگ عمومی ازدواج آسان

ازدواج آسان باید در جامعه به فرهنگ عمومی تبدیل شود؛ دختری که مهریه 14 سکه دارد باید افتخار برای جامعه باشد؛ اگر فرهنگ ازدواج آسان ایجاد شود بسیاری از مشکلات ازدواج جوانان حل خواهد شد، آداب و رسوم غلط از بین خواهد رفت و بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی تبدیل به هنجار خواهد شد.

بنابراین برای رواج ازدواج آسان در جامعه باید دولت، مردم و خانواده ها دست به دست دهند و با مشارکت و همراهی هم تلاش کنند که مشکل ازدواج جوانان برطرف شود، دادن تسهیلات به زوج های جوان و آموزش های مورد نیاز برای آغاز و ادامه زندگی مشترک از جمله نیازهای ازدواج آسان است که از طرف دولت و خانواده ها باید تامین شود.

 

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : ازدواج آسان

نظر شما:

security code