وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه تعطیلی مراکز دارای بخش‌های بستری در ایام نوروز تخلف است، از تشدید نظارت‌ها بر عرضه مواد غذایی در رستوران‌ها و مراکز بین راهی خبر داد.

گیل خبر/ به گزارش تسنیم، بهرام عین‌اللهی امروز در نشست خبری طرح سلامت نوروزی درباره تمهیدات وزارت بهداشت برای تامین سلامت مسافران نوروزی و شهروندان اظهار کرد: طرح سلامت نوروزی از 15 اسفند شروع شده و تا 25 فروردین ماه ادامه می‌یابد.

وی افزود: هرگونه تعطیلی مراکز دارای بخش‌های بستری شامل بیمارستان‌ها در ایام نوروز تخلف محسوب می‌شود، البته خدمات انتخابی یا غیراورژانسی در تعطیلات نوروزی انجام نمی‌شود و عمده خدماتی که به بیماران ارائه خواهد شد خدمات اورژانسی در همه تخصص‌های پزشکی است. به بیمارستان‌ها ابلاغ شده که حداکثر ظرفیت بستری خود را در این ایام فعال کنند همچنین به استان‌ها تاکید شده که بحث اسکان همراهان بیماران را نیز در نظر بگیرند.

عین‌اللهی تاکید کرد: در ایام تعطیلات همه داروخانه‌های شبانه‌روزی باید دایر باشند و دارو و تجهیزات موردنیاز نیز به مقدار کافی برایشان تامین شده است و داروخانه‌های بیمارستانی نیز باید فعال باشند.

وی ادامه داد: نظارت بر ایمنی مواد غذایی، ایمنی آب، بهداشت ابزار و تجهیزات، کنترل مصرف دخانیات در اماکن عمومی و ... از جمله اقداماتی است که در قالب این طرح توسط 2200 تیم بهداشتی انجام خواهد شد.

وزیر بهداشت گفت: نظارت بر مراکز تهیه، توزیع و عرضه مواد غذایی در ایام نوروز به‌ویژه در در رستوران‌ها، مراکز بین راهی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مراکز توزیع شیرینی و قنادی‌ها، فروشگاه‌های آجیل و خشکبار، مجتمع‌های بین راهی و وسایل حمل و نقل مواد غذایی و... انجام خواهد شد. از سوی دیگر نظارت بر مهمانسراها، هتل‌ها، زائرسراها، پارک‌ها، جایگاه‌های سوخت، مراکز خرید، آرایشگاه‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه آهن، وسایل حمل و نقل عمومی و مراکز تفریحی شنا در این بازه زمانی افزایش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: آزمایشگاه‌های مواد غذایی در ایام تعطیل و ساعات عیراداری فعالیت خواهند داشت. در ایام نوروز به دلیل مسافرت‌ها و ترددهایی که وجود دارد و حضور مردم در رستوران‌ها ممکن است مشکلاتی پیش بیاید بنابراین آمادگی به آزمایشگاه‌های مواد غذایی اعلام کرده‌ایم.

وزیر بهداشت بیان کرد: مراکز مشاوره رفتاری و روانشناسی در ایام نوروز دایر خواهند بود و به ارائه خدمات مشاوره روانشناسی به مردم خواهند پرداخت.

عین‌اللهی از آمادگی اورژانس هوایی برای پوشش تصادفات جاده‌ای خبر داد و گفت: آمبولانس‌ها و اتوبوس آمبولانس‌ها و پایگاه‌هایی به شکل موقت در مناطق پرتردد برپا خواهد شد.

وی افزود: 3345 پایگاه اورژانس در کشور داریم و در کلانشهرها 4 و در شهرستان‌ها 2 پایگاه نوروزی نیز مستقر خواهد شد. 5700 آمبولانس در طرح سلامت نوروزی در حالت آماده‌باش خواهند بود‌؛ 52 دستگاه بالگرد هوایی و دو دستگاه هواپیمای بال ثابت و 64 دستگاه اتوبوس آمبولانس آماده ارائه خدمات خواهند بود. همچنین 5 دستگاه شناور اورژانس در مناطق دریایی مستقر خواهد شد. در شهرهای بزرگ که امکان رسیدن آمبولانس به دلیل ترافیک کمتر است موتورلانس‌ها در نظر گرفته می‌شود که اقدامات اولیه اورژانسی را ارائه دهند.

وی از تامین کافی خون و فرآورده‌های خونی خبر داد و بیان کرد: خون به اندازه کافی در پایتخت و استان‌ها تامین شده است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: مردم هرگونه شکایتی در حوزه بهداشت و درمان داشته باشند با شماره 190 تماس حاصل کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code