۱۴۰۲/۱۲/۲۵ ۱۰:۵۲ چاپ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

یک درمان جدید برای تومورهای کشنده مغز نتایج قابل توجه سریعی ارائه داده است و این بیماری را تقریبا ظرف تنها پنج روز ریشه‌کن کرده است.

گیل خبر/  به گزارش ایسنا، دانشمندان در مرکز سرطان Mass General Brigham این درمان را «دراماتیک و سریع» توصیف می‌کنند.

محققان مرکز سرطان عمومی مَس(Mass) در حال ارائه گزارشی از نتایج تحقیقات بر سه بیمار در یک کارآزمایی بالینی درمان CAR-T برای گلیوبلاستوما(GBM) است که یک تومور مغزی با رشد سریع و شایع‌ترین نوع تومور بدخیم مغزی در بزرگسالان به حساب می‌آید.

درمان CAR-T، که شخصی‌ترین شکل درمان سرطان است، از سلول‌های خود بیمار برای مبارزه با بیماری استفاده می‌کند. این فرآیند شامل استخراج سلول‌های بیمار، مهندسی کردن آنها برای بیان پروتئین‌های خاص و سپس وارد کردن مجدد آنها به بدن برای هدف قرار دادن مستقیم تومور است.

این کارآزمایی که اینسیپینت(INCIPIENT) نام داشت، با هدف ارزیابی ایمنی سلول‌های T CARv۳-TEAM-E در بیماران مبتلا گلیوبلاستومای عودکننده انجام شد. در حالی که درمان‌های CAR-T برای درمان سرطان‌های خون تایید شده‌اند، کاربرد آنها در تومورهای جامد به دلیل جمعیت‌های سلولی متنوع در این تومورها، که به برخی از سلول‌های سرطانی اجازه می‌دهد حتی پس از درمان CAR-T از سیستم ایمنی فرار کنند، محدود شده است.

برای مقابله با این چالش، محققان از یک استراتژی جدید ترکیب CAR-T با آنتی‌بادی‌های دوگانه یا مولکول‌های آنتی بادی درگیر با سلولT (TEAMs) استفاده کردند. این رویکرد ترکیبی، که به طور خاص برای گلیوبلاستوما طراحی شده است، شامل تزریق مستقیم به مغز بیمار است.

این استراتژی در مدل‌های بالینی گلیوبلاستوما امیدوارکننده بود و محققان را به سمت استفاده از آن به صورت بالینی سوق داد.

از ماه مارس سال ۲۰۲۳ تا ژوئیه ۲۰۲۳، سه بیمار در این مطالعه ثبت‌نام کردند. سلول‌های T آنها جمع‌آوری، به شکل سلول‌های جدید CAR-TEAM اصلاح و سپس به هر بیمار تزریق شد.

اگرچه تقریبا همه شرکت‌کنندگان در مدت کوتاهی پس از تزریق، تب و تغییرات در وضعیت روانی را تجربه کردند، اما عموما این روش را به خوبی تحمل کردند.

قابل توجه است که تنها چند روز پس از درمان، بیماران شاهد کاهش قابل توجهی در تومورهای خود بودند، به طوری که یک بیمار در عرض پنج روز به پسرفت تقریبا کامل تومور دست یافت.

برایان چوی(Bryan Choi)، جراح مغز و اعصاب و مدیر مرکز ایمونولوژی و ایمونوتراپی تومور مغز می‌گوید: پلتفرم CAR-T طرز تفکر ما در مورد درمان بیماران مبتلا به سرطان را متحول کرده است، اما درمان تومورهای جامد مانند گلیوبلاستوما همچنان چالش برانگیز است زیرا همه سلول‌های سرطانی دقیقا شبیه هم نیستند و سلول‌های درون تومور متفاوت هستند. رویکرد ما ترکیبی از دو شکل از درمان است که به ما این امکان را می‌دهد گلیوبلاستوما را به روشی گسترده‌تر و به طور بالقوه موثرتر درمان کنیم.

یکی از بیماران، مردی ۷۲ ساله بودکه شاهد کاهش بیش از ۶۰ درصدی تومور خود بود که به مدت شش ماه ادامه داشت، در حالی که یک زن ۵۷ ساله تنها پنج روز پس از یک تزریق، تقریبا پسرفت کامل تومور داشت.

محققان می‌گویند که نتایج آنها هیجان انگیز است، اما برای تنظیم دقیق این درمان به تحقیقات بیشتری نیاز است.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تومور مغزی

نظر شما:

security code