سفیر ایران در باکو تاکید کرد: حادثه ۷ بهمن و حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران بسیار تلخ، غیرقابل پیش بینی و غافلگیر کننده بود. اما همه شواهد و رفت و آمدهای بعدی مقامات قضایی و امنیتی دو کشور و اعتراف فرد ضارب نشان داد این اقدام فردی و با انگیزه های شخصی بود. این فرد دستگیر، محاکمه و به اشد مجازات محکوم شد.

گیل خبر/ به گزارش اکو تی‌وی: موسوی، سفیر ایران در باکو تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود بر اساس اصول و مبانی ثابت حرکت می‌کند که قابل خدشه و تغییر نیست. مخالفت با اشغالگری و تجزیه طلبی از جمله این اصول اساسی است که در دوران اشغال، ایران را کنار جمهوری آذربایجان قرار داد.

گزیده گفت و گوی سید عباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو در ادامه می‌آید:

- بزودی شاهد از سرگیری فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران خواهیم بود.

هیاتی برای آماده سازی مقدمات به تهران سفر کرده است.

 پیشینه تاریخی دو کشور و روابط عمیق فرهنگی و عاطفی میان مردمان دو سوی مرز حدودا  ۸۰۰ کیلومتری ایران و جمهوری آذربایجان اجازه نمی‌دهد مشکلات و سوء تفاهمات ادامه دار باشد.  

- دو کشور سعی کردیم با عقل، درایت و تدبیر از مرحله سردی عبور کنیم و صفحه جدیدی در روابط دو جانبه بگشائیم.  

- دست دشمنان مشترک و برخی کشور‌ها و رژیم‌ها در منطقه و فرامنطقه بویژه سرویس‌های امنیتی آن‌ها در اختلاف افکنی میان ایران و جمهوری آذربایجان عیان است.  

- طبیعی است همانطور که در یک خانواده همه یک جور فکر نمی‌کنند در میان همسایگان هم اختلاف نظر وجود داشته باشد. همسایگان مانند گوشت و ناخن به هم چسبیده اند. اما هر از گاهی نیاز داریم چرک و میکروب‌ها را از لای آن‌ها پاک کنیم. سیاست همسایگی دولت جدید ایران یک سیاست جدی و اصولی است.

- حادثه ۷ بهمن و حمله به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران بسیار تلخ، غیرقابل پیش بینی و غافلگیر کننده بود. اما همه شواهد و رفت و آمد‌های بعدی مقامات قضایی و امنیتی دو کشور و اعتراف فرد ضارب نشان داد این اقدام فردی و با انگیزه‌های شخصی بود. این فرد دستگیر، محاکمه و به اشد مجازات محکوم شد.  

- جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود بر اساس اصول و مبانی ثابت حرکت می‌کند که قابل خدشه و تغییر نیست. مخالفت با اشغالگری و تجزیه طلبی از جمله این اصول اساسی است که در دوران اشغال، ایران را کنار جمهوری آذربایجان قرار داد.  

- بنده برخی اخبار و گزارش‌های هدفدار مبنی بر کمک ایران به اشغالگران را کاملا نفی و رد می‌کنم و اینگونه وارونه سازی‌ها جای تاسف دارد. واقعیات را از مقامات تان بپرسید.

- مقام معظم رهبری به عنوان نفر اول کشور ما و فرمانده کل قوا چه در ابتدای اشغال سرزمین‌های آذربایجان و در دوره جنگ اول قره باغ و چه در جنگ دوم قره باغ صراحتا از آزادسازی سرزمین‌های اشغالی جمهوری آذربایجان حمایت کردند و بقیه ارکان نظام در دولت و نیرو‌های مسلح همواره همین منویات را پی گرفتند و ادامه دادند.  

- ایران بیش از ۳۰ سال نخجوان را به خاک اصلی جمهوری آذربایجان متصل کرد و الان هم بنا داریم این مسیر را توسعه داده و متنوع کنیم. مسیر هوایی اتصال به نخجوان نیز از فضای ایران عبور می‌کند.  

- دو کشور بجای دیوار کشی در حال پل زدن میان خود هستیم.

 همه اقوام ایرانی، ایران را از آن خود می‌دانند و از نظر بنده ایرانی‌ترین قوم در کشور ما آذربایجانی‌های ما هستند و در همه جای ایران هم حضور دارند. شخص اول کشور ما اصالتا آذری زبان هستند و بسیار تاکید و توصیه بر تکلم به این زبان در میان خانواده‌ها دارند؛ بنابراین سوال شما از اساس صحیح نیست.

- در حال طراحی پروژه‌های بزرگ اقتصادی برای ایجاد درهم تنیدگی بیشتر اقتصادی دو همسایه هستیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code